ocenění

Nejnovější zprávy

|Jan Kaliba, NŠ . |Ostatní sporty

Hlavní ceny Klubu fair play dostali hokejista Augusta, šermíř Beran a extrémní závodnice Plchová

Za nedlouho to bude 55 let od gesta československých fotbalistů vůči zraněnému Pelému při zápase mistrovství světa. Ale tradice česko-brazilského gentlemanství je stále živá, což připomíná gesto šermíře Jiřího Berana. Při olympijském startu v Riu de Janeiru nepotlačil smysl pro poctivost, opravil výrok rozhodčích a v zásadním okamžiku se vzdal důležitého bodu. Teď za to dostal Cenu fair play od Českého olympijského výboru stejně jako hokejista Josef Augusta a extrémní závodnice Miroslava Plchová.

| ČTK |Zprávy z domova

Jára Cimrman získal čestné uznání České astronomické společnosti, odhalena byla i stopa z Kraví hory

Génius a všeumělec Jára Cimrman se v sobotu stal čestným členem České astronomické společnosti. Rozhodli o tom delegáti v Brně na sjezdu k oslavám 100. výročí založení astronomické společnosti. Ze 70 delegátů pro něj hlasovala drtivá většina, sdělil ředitel brněnské hvězdárny a planetária Jiří Dušek. Kromě toho hvězdárna odhalila stopu Járy Cimrmana, kterou fiktivní postava údajně zanechala na Kraví hoře, kde se planetárium nachází.

| ČTK |Zprávy z domova

Valachová vyznamenala in memoriam šikanovanou učitelku z Třebešína

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) v Senátu in memoriam ocenila šikanovanou učitelku Ludmilu Vernerovou ze Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze, která zemřela loni v lednu. Plaketu Františky Plamínkové převzala její dcera Kateřina. Valachová tak chce dát symbolicky najevo své odhodlání bojovat se šikanou a přispět k bezpečnějšímu prostředí ve školách.

|Petra Holinková |Zprávy z domova

Zeman bude v USA oceněn jako Bojovník za pravdu. 'Zřejmě za můj celoživotní vztah k Izraeli,' uvedl

Prezident Miloš Zeman by měl během své dubnové pracovní cesty do USA převzít židovské ocenění Bojovník za pravdu, uvedl ve čtvrtek v České televizi budoucí velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček. Tuto cenu udělují významné židovské organizace, které už v minulosti ocenily také amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho přispění k americko-izraelským vztahům. Nositelem stejného ocenění, jaké by měl dostat Zeman, je i zesnulý laureát Nobelovy ceny míru Elie Wiesel.

|Lenka Kabrhelová |Film

Kdo letos získá Oscara? Jména vítězů už jsou zapečetěná v obálkách

Jména vítězů letošních Oscarů už jsou připravená v zapečetěných obálkách. Kdo ale nejprestižnější filmové ceny světa nakonec získá, se dozvíme v noci z neděle na pondělí. Nominacím letos dominuje muzikál La La Land. Získal jich 14 a vyrovnal tak rekord filmů Vše o Evě a Titanic. Neznamená to ale, že by nemohlo přijít překvapení. Nejvíce Oscarů v historii mají hned tři filmy, které získaly shodně jedenáct zlatých sošek, a to Ben Hur, Titanic a Pán prstenů: Návrat krále.

|Film

Kameramani rozdávali ceny. Zvítězili Anděl Páně 2 a Rapl

Kameraman Martin Šec dostal za svou práci na divácky úspěšném filmu Anděl Páně 2 režiséra Jiřího Stracha Cenu Asociace českých kameramanů. Cenu za vynikající kameramanské televizní dílo porota udělila Markovi Jandovi za televizní seriál Rapl. Pořádající asociace dnes v pražské Lucerně udělila ještě uznání studentovi FAMU Stanislavu Adamovi za film Sen. Tato cena je určena posluchačům vysokoškolského oboru kamera uměleckých filmových škol.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Největší slídilové: anticeny dostaly ministerstvo obrany, Úřad práce a společnost Home Credit

Anticeny Velkého bratra pro největší slídily dostalo ministerstvo obrany, Úřad práce a společnost Home Credit. Žebříček nejzvědavějších firem a institucí už podvanácté sestavila organizace Iuridicum Remedium, která se věnuje ochraně soukromí. Ceny se hlásí k odkazu slavné knihy George Orwella 1984 a mají upozorňovat na nepřijatelné zásahy do soukromí občanů ze strany soukromých firem i veřejné správy.

|Daniela Brodcová |Hudba

Grammy 2017: Pocta hudebním legendám, ale i extravagance, politika a spodní prádlo

FOTO A VIDEO UVNITŘ. Přehlídka talentu, odvážných rób i vzdání poct legendám - takový byl letošní 59. ročník hudebních cen Grammy. Co do počtu proměněných nominací ho s pěti gramofonky ovládli britská zpěvačka Adele společně se zasnulým zpěvákem Davidem Bowiem. Slavnostní večer se neobešel bez poznámek k současné situaci na americké politické scéně a došlo i na přebírání Grammy ve spodním prádle.

Letošní Grammy ovládla Adele a posmrtně David Bowie. Kožená nominaci neproměnila

| ČTK |Zprávy ze světa

Předávání hudebních cen Grammy ovládla britská zpěvačka Adele, která proměnila všechny nominace, a domů si tak odnesla hned pět gramofonů. Pět cen dostal posmrtně i britský hudebník David Bowie a jeho album Blackstar. Česká pěvkyně Magdalena Kožená svou nominaci neproměnila. Přesto ale Česko svou úspěšnou stopu na letošních Grammy má - na oceněném nejlepším vokálním jazzovém albu zpěváka Gregoryho Portera se totiž podílel český varhaník Ondřej Pivec.

| ČTK |Zprávy ze světa

Fidel Castro, Si Ťin-pching i Zdeněk Zbytek. Zemanův přítel dostal v Rusku cenu Člověk roku

Český podnikatel a přítel prezidenta Miloše Zemana je mezi lidmi, které Ruský biografický institut zařadil mezi osobnosti letošního roku. Zdeněk Zbytek získal ocenění Člověk roku 2016 v kategorii mezinárodních vztahů. Spolu s ním jsou v této skupině například zesnulý kubánský vůdce Fidel Castro, kazažský prezident Nursultan Nazarbajev nebo čínský vůdce Si Ťin-pching. Zdeněk Zbytek byl vybrán za posílení obchodních a kulturních vztahů mezi Ruskem a Českem, uvádí institut na svém webu.

|Jana Klímová |Zprávy z domova

Cena za odvahu: protikorupční fond ocenil auditorku Uhrinovou známou z kauzy Čapí hnízdo

Bývalá ředitelka odboru ministerstva financí Martina Uhrinová dostane jednu ze dvou cen za odvahu od Nadačního fondu proti korupci. Uhrinová na začátku roku upozornila, že její podřízená bez jejího vědomí zjišťovala v Bruselu informace kolem vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo. Ta je spojená s ministrem financí Andrejem Babišem z hnutí ANO. Nakonec ale sama Uhrinová přišla o funkci a už čtyři měsíce je postavena mimo službu.