ochrana

|Lenka Kabrhelová |Ekonomika

Tisíce dat proudí mezi telefony i počítači. Jourová o jejich ochraně jednala ve Spojených státech

Milióny gigabytů proudí každou minutu éterem – po České republice, Evropě, i za Atlantický oceán. Jak je u toho ale zajištěné naše soukromí? Data odeslaná z Evropy do Spojených států má chránit před zneužitím speciální systém, na kterém se obě země dohodly – takzvaný Ochranný štít. O tom, jak bude fungovat pod novou administrativou Donalda Trumpa, jednala ve Washingtonu evropská komisařka Věra Jourová.

|Petr Jadrný |Zprávy z domova

Poslanecký návrh je neústavní. Prezident žádnou další ochranu nepotřebuje, tvrdí právník Kysela

Šedesátka poslanců chce do trestního zákoníku zavést nový paragraf: urážku hlavy státu. Jejich návrh udivil odborníka na ústavní právo Jana Kyselu. Podle něj je návrh poslanců v rozporu s Ústavou. Pro připomenutí: podobný zákon zrušil v 90. letech Ústavní soud na podnět Václava Havla. Kysela navíc v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu dodává, že zákony prezidenta chrání dostatečně.

|Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Europoslanci vyzvali k ochraně průmyslu před neférovou čínskou konkurencí

Čína vyváží do Evropy výrobky za dumpingové ceny, Evropský parlament proto nesouhlasí s uvolněním obchodu. Čína tvrdí, že se koncem roku stane tržní ekonomikou, a žádá odstranění takzvaných antidumpingových cel. To by ovšem podle europoslanců mohlo poškodit například ocelářský průmysl. O práci by tak mohly přijít stovky tisíc lidí.