ochrana soukromí

|Evelyna Kulíšková |Technologie

Češi usilují o digitální zapomnění. Google jim vyhověl skoro v polovině případů

Češi jsou úspěšnější se žádostmi o takzvané digitální zapomnění. Po společnosti Google už chtěli odstranit odkazy na 21 tisíc webových stránek s citlivými informacemi. Americký internetový vyhledávač jim vyhověl skoro v polovině případů. Přitom loni v červenci to byla jen třetina, jak vyplývá ze statistik společnosti. O smazání odkazů můžou lidé žádat už víc než dva roky.

|Ondřej Houska, kov |Zprávy ze světa

Věc bezpečnosti, či zásah do soukromí, přou se europoslanci o sbírání dat o cestujících

Letecké společnosti budou možná vládám automaticky předávat údaje o svých cestujících, tak to alespoň před časem navrhla Evropská komise a podporují to i země Evropské unie. Hlavně po nedávných teroristických útocích v Paříži tvrdí, že takové informace potřebují k tomu, aby mohly teroristy odhalit. Jenže s tím nesouhlasí někteří europoslanci a bez jejich souhlasu tato povinnost platit nezačne.

|Eva Rajlichová, kov |Zprávy z domova

Policie chce dál plošně sbírat DNA zločinců. Už má víc než 160 tisíc vzorků

Policejní databáze DNA profilů se každý rok rozroste o tisíce nových vzorků. A zřejmě tomu tak bude i dál. Praxi v tomto týdnu posvětil verdikt Nejvyššího správního soudu. Ministerstvo vnitra chce pokračovat v praxi, kdy policie pachatelům úmyslného trestného činu bere vzorek automaticky. Při odhalování trestné činnosti je to prý jednoznačný přínos. V současnosti mají kriminalisté biologický otisk od víc než 160 tisíc lidí.

Evropská unie chce více chránit soukromí svých obyvatel na internetu

|Jakub Šídlo, kap |Zprávy ze světa

Soukromí Evropanů na internetu má být více chráněno. Nová pravidla včera schválil evropský parlamentní výbor pro občanské svobody, teď je ještě projedná celý parlament. Projekt je podle některých médií evropskou odpovědí na skandál amerických tajných služeb, které sledovaly činnost lidí na síti. Uživatelům internetu má umožnit požádat velké firmy jako Facebook nebo Google o vymazání jejich osobních údajů.

|Veronika Sedláčková, mta |Zprávy z domova

Student Agency testuje kamery v autobusech, někteří zaměstnanci se bouří

Už jsme si víceméně zvykli, že nás mimo domov prakticky neustále sledují průmyslové kamery. Na ulici, ve veřejných budovách i v práci. Teď se proti podobnému postupu vedení firmy ohrazují někteří zaměstnanci autobusového dopravce Student Agency. Ten začal testovat kamery ve svých vozech, kde prý mají přispět k bezpečnosti.