„Říkal jsem si, že když tam budou vstupovat lidi, kteří jsou slušní, a když se budou chovat slušně, tak se to celé může změnit. To bylo naivní,“ říká Pavel o členství v komunistické straně.
Aktivisté chtějí, aby soud uznal, že švédský stát porušuje lidská práva svých občanů klimatickou politikou. „Švédsko selhává ve své odpovědnosti a porušuje zákon,“ tvrdí iniciativa.
Zákon vstoupí v platnost již na podzim. Kromě zákazu konkrétních výrobků také uvaluje nové povinnosti na výrobce plastových výrobků. Výrobci cigaret se například budou podílet na úklidu nedopalků.
„Je tu vysázený rozchodníkový koberec, který se sem dováží v balech a rozkládá se na připravený podklad. Má funkci akumulace dešťové vody,“ popisuje Ondovčák použité technologie.
Ochránce přírody Zoltán Kun upozornil, že kvalita vody v Balatonu se od 90. let výrazně zlepšila, ale úbytek plochy pokryté rákosím hrozí nerovnováhou komplexního ekosystému.
„Normálně se zajímám o životní prostředí, není mi to lhostejné. Jsou tu děti i vnoučata a myslím, že je na politicích i na společnosti ve světě, aby to vzali vážně,“ říká Eva Baxová.
Každý rok zamíří na trh miliardy plastových lahví. Jen část z nich se ale dá následně zrecyklovat. Některé nápojářské firmy se proto pustily do vývoje a testování lahví třeba z papíru.
Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v Portugalsku v roce 2017.
Odstrojení jednoho auta trvá zhruba dvě hodiny. Holé konstrukce pak putují na recyklaci do hutí po celé České republice. Za sešrotování auta se nic neplatí, je zdarma.
Přestože otázky klimatu a životního prostředí jsou opakovaným tématem diskuzí, emise oxidu uhličitého se nesnížily, zdůraznila mladá Švédka v panelové diskuzi na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
Stovky mladých lidí z celého světa se 21. září sejdou v sídle OSN v New Yorku. Spolu s lídry států budou jednat na historicky prvním klimatickém summitu pro mládež.
Schopnost půdy udržet vodu se podle nich může zvýšit hloubkovou orbou, srážkové vody pak můžou stéct do větších hloubek a sníží se tím povrchový odtok.
Obyvatelé sibiřských měst s nechutí sledovali, jak se sníh kolem nich mění na zelený a černý, a toxické emise přinutily některé z nich nosit masku. Za emise jsou zodpovědné místní továrny.
Nejvyšší kontrolní úřad celkem prověřil 10,6 miliardy korun, které ministerstvo životního prostředí vyčlenilo na zlepšení ovzduší v letech 2015 až 2018.
Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír Dolejský na semináři o kůrovcové kalamitě ve sněmovně.
Příští rok přinese novinky v ochraně životního prostředí. Lidí se nejvíc dotkne novela zákona o obalech, která zpoplatňuje igelitky. Skončí také prodeje kotlů na tuhá paliva s 3. emisní třídou.
Kolem chilského Velikonočního ostrova, který leží v Tichém oceánu asi 3700 kilometrů od pobřeží Jižní Ameriky, vznikne největší mořská přírodní rezervace v Latinské Americe.