Včely jsou při opylování velmi efektivní, ale z hlediska biodiverzity mohou potenciálně spíše škodit. Vytlačují totiž méně početné včely samotářky, čmeláky, motýly, můry nebo mouchy.
Tyto druhy zvířat často dlouho žijí v přeplněných nádobách bez potravy. Další věc v případě korýšů je zabíjení. Řada kuchařů je dodnes připravuje tak, že je živé hodí do vroucí vody.
Každoročně se na stanici dostane několik stovek osiřelých a různými tragédiemi postižených savčích mláďat. Například v loňském roce jich podle webu záchranné stanice bylo 724.
Pro návštěvníky Krkonoš nové opatření znamená, že by se do vybraných lokalit neměli vůbec vydávat. Na těchto místech strážníci rozmístili zákazové cedule s konkrétním vysvětlením, proč tam lidé nesmí.
Medvědi brýlatí neboli andští jsou jediní jihoameričtí medvědi. Jsou spíš menšího vzrůstu a k samotářskému životu potřebují rozsáhlý prostor andského lesa.
„Motivace osob zneužívající obchod se zvířaty je čistě finanční. Překvapilo mě ale, o jak velké peníze tu jde," komentuje Maixnerová nový díl z cyklu Infiltrace.
Podle státu Viktorie zemřelo již nejméně 40 koalů a další desítky raněných zvířat pracovníci převezli do záchranných stanic. Počet mrtvých a raněných živočichů však zřejmě poroste.
Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje.
„Já nemám problém s tím, že bych měl porazit zvíře, nebo že lidé jedí maso. Mám ale problém s tím, jak se celkově zachází se zvířaty teď tady v Egyptě,“ říká Radiožurnálu egyptský literát Ahmad Fikí.
Nějaké porušení předpisů Státní veterinární správa zjistila u 26 procent kontrol domácích zvířat, v roce 2017 to bylo 23 procent. V chovech hospodářských zvířat je podíl závad dlouhodobě o něco nižší.
Největší psí jatka země se nacházejí ve městě Songnam jihovýchodně od Soulu. Psí maso je v Jižní Koreji pokládáno za delikatesu, každý rok je zde zkonzumováno na milion psů.
Vytí a štěkání přerušují ticho, které vládne kolem Černobylu. V zóně zasažené nejhorším civilním jaderným neštěstím v historii se potulní psi připravují na nový život ve Spojených státech.
„Klecové chovy by se měly postupně zrušit. V roce 2018 je takový způsob zacházení se zvířaty nepřijatelný,“ říká Pavel Buršík z organizace OBRAZ – Obránci zvířat
Evropa chce přesvědčit zbytek světa, aby přestal s testováním kosmetiky na zvířatech. Poslanci europarlamentu chtějí, aby se unijní diplomacie snažila přesvědčit i další země.
Českým lékařům se nelíbí plánovaný nábor zdravotníků z Ukrajiny, píše Deník. Mladá fronta DNES upozorňuje na nedostatek parkovacích míst u nemocnic. Více v přehledu tisku, jenž připravil Radiožurnál.
Francouzská filmová ikona Brigitte Bardotová v dopisu ruskému vůdci Vladimiru Putinovi upozornila na neblahý osud potulných zvířat v Rusku, kde podle ní čelí „odporným jatkám“.
Švýcarsko zpřísňuje nařízení na ochranu zvířat. Součástí je také zákaz usmrcování živých humrů ve vroucí vodě. Nově musí kuchař korýše nejprve paralyzovat.
Známá nezisková organizace na ochranu zvířat PETA má problém. Čelí závažným obviněním, podle kterých většinu zvířat přijatých do svých útulků ve Spojených státech zabíjí.
Vědecká obec řeší velké dilema. Studie, ve kterých vědci často zkoumají ohrožené druhy zvířat, mohou živočichy paradoxně ohrozit. V textech totiž odhalí i místa výskytu vzácných druhů.
FOTOGALERIE: Dvě stovky jihokorejských psů se připravují na nový život v amerických rodinách. Organizaci Humane Society International (HSI) se povedlo dosáhnout zavření psí farmy ve městě Wonju zhruba 90 kilometrů od jihokorejského Soulu. Zvířata tam byla chovaná na maso.
Oficiálně 8000 závodních chrtů jde ročně ve Velké Británii do sportovního „důchodu.“ Asi polovina nechtěných psů najde ve Spojeném království nový domov, část adoptují zahraniční zájemci, ale osud zbytku psů je smutný. Hlavně v minulosti se přitom psi někdy utráceli i dost drastickým způsobem.
Jao Ming bojuje s pytláky i s předsudky. Čínská basketbalová hvězda se totiž stala tváří kampaně proti zabíjení slonů a nosorožců. Jejich kly a rohy míří většinou právě do Číny a kvůli tomu pytláci vybíjejí tisíce těchto vzácných zvířat, která jsou na pokraji vyhynutí.
V Británii dnes začíná sezóna honů na lišku. Ve Spojeném království se kdysi krutá kratochvíle v posledních 10 letech významně proměnila – většina lovců na koních lišku ani nezahlédne a ani po tom vlastně netouží – stále se však najdou i takoví, kteří pravidla porušují.