O mimořádný odstřel žádají obce Šonov, Martínkovice, Heřmánkovice a Božanov. Vlků podle starostů přibývá a útoky ohrožují život tamním chovatelům, již v minulých letech jim způsobili milionové škody.
Školáci by se měli učit jen v oddělených skupinách, problémem jsou ale družiny a zájmové kroužky, kde se nakonec děti mísí, píší Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Vlci se po dvou set padesáti letech vrací opět do Česka. Jedni jejich návrat do volné přírody vítají, druzí z nich mají strach a bojí se o svá ovčí stáda.
Německo chce v dohledné době upustit od jaderné a uhelné energie. Hodlá se soustředit na obnovitelné zdroje. Výstavba nových větrných elektráren ale vázne. A často za to můžou ochránci přírody.
„Byla prokázána rezidua vysoce toxického fosfidu zinku, chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně v posledních týdnech často skloňovaného Stutoxu II,“ uvedli ochránci.
Kamera umístěná v terénu tibetské náhorní plošiny poprvé zachytila dva tvory, kteří by neměli žít ve stejné oblasti. V místech, kde se běžně vyskytuje levhart sněžný, se objevil i jeho příbuzný levhart skvrnitý. Mezi ochránci přírody to vyvolalo obavy.
Americké námořnictvo podepsalo dohodu s ochránci přírody. Omezí používání vybavení, které má negativní vliv na mořské savce. Jedním z přístrojů, který velrybám nebo delfínům škodí, je sonar.
Až na hřebenech Radhoště, tedy výš než tisíc metrů nad mořem, našli ochránci přírody dvě kudlanky nábožné. O tom, že se tento dravý hmyz známý manželským kanibalismem šíří z jižní Evropy stále víc na sever, se vědělo, tak vysoko ale kudlanku nikdo nečekal.
Sysel obecný už z naší krajiny téměř vymizel. Ochránci přírody z Pavlovic u Vlašimi chtějí jeho populaci posílit. V srpnu proto přivezou chovné páry ze Slovenska.
Ochránci zvířat ze záchranné stanice v Bartošovicích na Novojičínsku začínají sledovat sýčka obecného. Zatímco dříve byl v přírodě běžně k vidění, dnes jde o nejohroženější sovu v Česku. Za úbytek populace můžou například predátoři, nárůst dopravy nebo málo vhodných míst k zahnízdění. Ochránci chtějí sýčka obecného sledovat v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji do dubna příštího roku.
Pražská centrála Českého svazu ochránců přírody uzavřela Zelený dům v Chrudimi. Objekt v Široké ulici roky využívala místní organizace Českého svazu ochránců přírody, která se posledních několik let soudila se svou pražskou centrálou o to, komu dům vlastně patří. Soud vyhrálo ústředí svazu, které se rozhodlo vyměnit zámky a budovu uzavřít.
Dětský oddíl mladých ochránců přírody Včelojedi z Vlašimi uspěl v soutěži ministerstva školství Brána k druhým, jejímž cílem je oceňovat pozitivní činy v naší společnosti. Včelojedi pomáhají hlavně přírodě a zvířatům, za což získali v kategorii do 18 let první místo.
Lesy ve vybraných oblastech anglických hrabství Somerset a Gloucestershire se od začátku září otřásají večer co večer salvami střelných zbraní. Právě tam totiž začala pilotní fáze kontroverzního odstřelu jezevců. Ti přenášejí tuberkulózu skotu a šíření této choroby znamená pro zemědělce milionové ztráty. Odstřel jezevců už ale v Anglii stačil vyvolat největší protesty ochránců přírody od debaty kolem zákazu používání psů při honech na lišku.
Přemnožení bobři v Poodří ničí zemědělcům pozemky. Čile stavějí hráze, voda pak ale teče farmářům přes pole a louky. Hlodavci zatápí i ochráncům přírody. O své celoživotní dílo teď ale přijdou.
Stačilo, aby se bouřky minulý týden posunuly o několik desítek kilometrů na východ, a obce na řece Dědině na Rychnovsku by byly pod vodou. Už 15 let trvají snahy je ochránit. Dědina u Dobrušky na Rychnovsku, kde měl vzniknout protipovodňový poldr, ale bude zřejmě přírodní památkou.
Ochránci přírody z řad nevládních organizací tentokrát neuspěli u soudu ve sporu s Národním parkem Šumava. Nejvyšší správní soud dnes zamítl stížnost Okrašlovacího spolku Zdíkov, která souvisí s ochranou perlorodek a množstvím lodí, které mohou v létě sjíždět Teplou Vltavu.
Možná, že máte na zahradě poklad, ale nevíte o tom. Ani není zakopaný pod zemí. Tam má jen kořeny. Na zahradách hlavně starších domů nebo ve starých sadech se občas najdou staré a dnes už ojedinělé odrůdy ovocných stromů. Jadernička moravská, Fulnecké, Kardinál žíhaný a Míšeň jaroměřická, to jsou jen některé z jabloní, které se snaží zachránit Český svaz ochránců přírody v rámci programu Záchrana krajových odrůd.
Už deset let vykupuje České sdružení ochránců přírody pozemky a zakládá na nich soukromé rezervace. Cílem je uchránit ohrožené lokality, o které státní ochrana přírody nejeví zájem. Sdružení zatím dokázalo získat peníze na zakoupení 150 hektarů půdy a vytvořit 80 soukromých rezervací.
|Andrea Švubová, Lucie Maňourová, Kateřina Kozmová|Zprávy z domova
V nejcennějších partiích Jeseníků dozrávají borůvky a strážci přírody jsou ve střehu. Sběr plodů v národních přírodních rezervacích je totiž zakázaný. Dnes je v terénu mimořádně posílili i policisté, akce má podle Správy CHKO Jeseníky preventivní charakter.
Tisíce obojživelníků se v těchto dnech snaží zachránit ochránci přírody na východě Čech. Pomáhají jim v tom hlavně plastové zábrany kolem silnic. V období migrace žab tak denně jen na Královéhradecku a Náchodsku přenesou přes silnice stovky žab a dalších obojživelníků.
Ministerstvo dopravy chce omezit pravidla pro kácení stromů podél silnic. Současná pravidla totiž dělají v praxi potíže. Ministerstvo navrhuje, aby bylo kácení podél cest vyňato z povinného povolování. Správci silnic by tak byli povinni záměr kácet podél cest oznámit orgánu ochrany přírody pouze 15 dní dopředu. Ekologové se však obávají zneužití této normy.
Na necitlivé zacházení s kapry upozorňují s příchodem vánočních svátků ochránci zvířat. Na Náměstí Republiky na Praze 1 se koná happening iniciativy Vánoce bez násilí.
Dnešek je světovým dnem bez kožešin. Ochránci zvířat ve víc než sto zemích světa demonstrují proti zabíjení zvířat kvůli kožešinovému průmyslu. Protestní průvod prošel i centrem Prahy.
V době krize je mnohem těžší získat potřebné peníze na jakékoliv bohulibé projekty od soukromých dárců. I proto je chvályhodné, že se Českému svazu ochránců přírody podařilo navázat spolupráci s Lesy České republiky, které věnují milion korun na provoz záchranných stanic pro handicapovaná zvířata. Těch stanice jen v loňském roce přijaly přes deset tisíc.
Ochránci přírody v Orlických horách se při svých kontrolách zaměřili na to, zda majitelé skútrů, terénních motocyklů a čtyřkolek dodržují zákony a nevjíždějí tam kam nemají. Správa Chráněné krajinné oblasti je s výsledky spokojená.