ODA

| ČTK |Zprávy z domova

Miliardář Sehnal obnovuje politickou stranu ODA. V září ji zaregistroval na vnitru

Miliardář Pavel Sehnal se rozhodl obnovit známou politickou značku z 90. let, Občanskou demokratickou alianci (ODA). V září ji zaregistroval na ministerstvu vnitra do rejstříku politických stran a hnutí. ODA sídlí na adrese Sehnalovy skupiny SPGroup, šéfové skupiny jsou zároveň ve stranickém vedení. Informoval o tom ve středu server Seznam Zprávy.

|Marián Vojtek, Patricie Polanská, Tomáš Pavlíček |Zprávy z domova

US-DEU definitivně skončila. Nenabídla jiný programový základ, míní politolog

S 1. lednem 2011 zanikla po třinácti letech existence kdysi hvězdy středopravé části politické scény Unie svobody-DEU. Ve volbách v roce 1998 získala víc než 8,5 procenta hlasů, v posledních parlamentních volbách, kterých se účastnila v roce 2006, jí podpořilo tři desetiny procenta hlasů, tedy zhruba 16,5 tisíce lidí.

|Veronika Malá, Vilém Janouš |Zprávy z domova

O půlnoci zanikne ODA

Dnes o půlnoci zanikne Občanská demokratická aliance - politická strana, která vznikla krátce před koncem roku 1989. Během své existence se podílela na několika vládách. Naposledy pak byla v kabinetu Josefa Tošovského v roce 1998.

|Lucie Weissová, Martin Hromádka |Zprávy z domova

ODA splatila pojišťovně deset miliónů z dluhu

Občanská demokratická aliance splatila první část svého dluhu tak, jak se k němu v lednu zavázala. Deset miliónů korun převedla ODA ve čtrvtek na účet České pojišťovny. Na tuto splátku svého téměř sedmdesátimiliónového dluhu si strana půjčila od 27 svých členů a příznivců.

Ústřední sněm ODA: Do voleb samostatně

|Milan Kopp |Zprávy z domova

Občanská demokratická aliance půjde do voleb samostatně. V Humpolci o tom definitivně rozhodl její Ústřední sněm. ODA sestaví v brzké době volební štáb, který určí strategii a volební program. Tvorbou kandidátek byly s okamžitou platností pověřeny krajské organizace.

|Milan Kopp, Jana Zemanová, Milada Richterová, Dana Jaklová, Marika Táborská |Zprávy z domova

Čtyřkoalice skončila; ODA jde do voleb sama

Čtyřkoalice KDU-ČSL, Unie svobody-DEU a ODA se definitivně rozpadla. "Čtyřkoalice už neexistuje," oznámil po pátečním jednání její Politické rady předseda ODA Michael Žantovský. Aliance podle něj půjde do voleb sama či s jinými politickými subjekty. Brzy poté Karel Kühnl rezignoval na funkci lídra Čtyřkoalice. Politická rada čtyřky se zabývala čtvrtečním rozhodnutím lidovců kandidovat ve sněmovních volbách jen s unionisty, tedy bez zástupců Aliance. Právě verdikt Celostátní konference KDU-ČSL už ve čtvrtek považovali šéfové ODA za faktické zrušení čtyřky. Předseda lidovců Cyril Svoboda to však ještě ve čtvrtek odmítal, protože ODA měla podle něj šanci ve Čtyřkoalici nadále, a to v dalších volbách.

|Milada Richterová, Marika Táborská |Zprávy z domova

Krize ve Čtyřkoalici zřejmě zažehnána

Zástupci Občanské demokratické aliance zůstávají na kandidátních listinách Čtyřkoalice pro jarní volby. Dohodla se na tom její Politická rada poté, co se seznámila se způsobem, jakým chce Aliance splácet svůj téměř sedmdesátimilionový dluh u České pojišťovny. ODA slíbila například, že dlužnou sumu zaplatí do 14 let. Ročně má strana splácet průměrně 5 miliónů a zveřejní jména osob, které jí na splátky půjčí. Pokud závazky nové dohody splní a změní také nadaci, kam Česká pojišťovna převede většinu dlužné pohledávky, zůstane Aliance právoplatným členem Čtyřkoalice.

|Markéta Kaclová, Vladimír Hrubý, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Lidovci trvají na ultimátu, ODA jej odmítá

Nedělní půlnocí vyprší lhůta, kterou lidovci dali Občanské demokratické alianci kvůli jejímu dluhu. ODA se do této doby měla rozhodnout, zda přijme nabídku partnerské Unie svobody-Demokratické unie na sloučení. Pokud tak neučiní, je KDU-ČSL rozhodnuta vyškrtnout ODA ze společných kandidátek čtyřkoalice. Ani během odpoledního jednání se vedení Unie svobody-Demokratické unie nepodařilo stanovisko lidovců zvrátit.

|Markéta Kaclová, Renáta Prátová |Zprávy z domova

ODA ultimátum koaličních partnerů nepřijme

ODA nehodlá jednat se svými koaličními partnery o další podobě Čtyřkoalice. Jejich nabídku na sloučení považuje za ultimátum a nehodlá ji přijmout. Unie svobody - Demokratická unie nabídla Alianci integraci, aby společnými silami vyřešily problém s téměř 70miliónovým dluhem. Pokud ODA tento návrh do konce týdne nepřijme, nebude na kandidátkách pro sněmovní volby. Tak formulovali své požadavky zástupci další čtyřkoaliční strany - KDU-ČSL. Užší vedení ODA se ale sejde až příští víkend.

|Lenka Šumová, Marika Táborská, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Koaliční partneři rozhodnou o osudu ODA až v pátek

Ani po několikahodinovém jednání politické rady Čtyřkoalice není jisté, jestli KDU-ČSL a US/DEU přijmou úterní dohodu o řešení dluhu Občanské demokratické aliance u České pojišťovny. Lidovci i unionisté totiž mají o přijatém řešení pochybnosti - definitivní slovo mají říci v pátek. Alianci kvůli deset let starému dluhu ve výši skoro 70 milionů korun hrozí vyškrtnutí z kandidátek. ODA má České pojišťovně do měsíce uhradit 10 miliónů korun a do osmnácti měsíců další dva. Zbytek svého dluhu zaplatí formou splátek Nadaci vzdělávacích programů.

|Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská, Jiří Kratochvíl |Zprávy z domova

ODA prozradí co s dluhem až zítra

Dnes vypršelo ultimátum, které dostala Občanská demokratická aliance od čtyřkoaličních partnerů z KDU-ČSL na vyřešení svých finančních záležitostí. O tom, co s tímto dluhem, bude mluvit předseda strany Michael Žantovský až zítra v poledne. Téměř sedmdesátimiliónový dluh se pro ODA stal vážným problémem a ohrožuje dokonce i její další existenci. Začátkem loňského prosince vyzvalo vedení KDU-ČSL alianci, aby splatila svůj dluh u České pojišťovny ve výši 68 miliónů korun.

ODA stále neřekla, jak vyřeší svůj dluh

|Petros Martakidis, Marika Táborská |Zprávy z domova

Ani po sobotním jednání ústředního sněmu ODA v Třešti na Jihlavsku není jasné, jak strana hodlá naložit se svým dluhem ve výši téměř 70 milionů korun, který má u České pojišťovny. Špičky aliance odmítly konkrétně odpovědět, jak se s tímto závazkem vyrovnají. Na vyřešení celé situace naléhají zbývající strany ve Čtyřkoalici - KDU-ČSL alianci dokonce pohrozila vyřazením jejích zástupců ze společných volebních kandidátek.

|Markéta Kaclová, Jaroslav Zvára |Zprávy z domova

ODA bude jednat s Českou pojišťovnou o svém dluhu

Občanská demokratická aliance hodlá jednat s Českou pojišťovnou o restrukturalizaci svého dluhu. Po jednání Ústředního sněmu strany to řekl její předseda Michael Žantovský s tím, že plné soukromé vlastnictví věřitele ODA - České pojišťovny otevírá nové možnosti řešení tohoto problému. Občanská demokratická aliance zároveň odsoudila proces postupné legitimizace komunistického režimu.

|Dana Jaklová, Mirka Nezvalová, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Žantovský: Střelu zanechalo na Ruzyni vnitro

Podle informací šéfa branného výboru senátu a předsedy ODA Michaela Žantovského mohlo protitankovou střelu u ruzyňského letiště nechat ministerstvo vnitra. Žantovský to uvedl v souvislosti s náklady na boj s terorismem. Podle něj by se totiž mělo pravidelně hodnotit, zda mimořádná a nákladná nasazení příslušníků naší armády v současné situaci odpovídají stupni a povaze potenciálního ohrožení. Ministr vnitra Stanislav Gross i policejní prezident Jiří Kolář ale tuto informaci popřeli.

|Markéta Kaclová, Jana Zemanová |Zprávy z domova

Novým předsedou ODA Michael Žantovský

Občanskou demokratickou alianci povede senátor Michael Žantovský. Rozhodli o tom po třikrát opakovaných volbách v Třešti na Jihlavsku delegáti celostátní konference ODA. Dosavadní místopředseda strany Žantovský zdůraznil, že jeho úkolem bude v nejbližším období dovést ODA pod křídly Čtyřkoalice k vítězství v parlamentních volbách v příštím roce.

|Markéta Kaclová, Renáta Prátová |Zprávy z domova

ODA volí nové vedení strany

Delegáti celostátního sněmu ODA v Třešti na Jihlavsku dnes budou volit nové vedení strany. Dosavadní předseda aliance Daniel Kroupa oznámí až dnes, zda bude znovu kandidovat. V kuloárech se mluví o tom, že velké šance na zvolení má současný místopředseda Oldřich Kužílek.

|Milan Kopp |Zprávy z domova

Kandidaturu Žantovského politici chápají

Většinou s pochopením přijali představitelé KDU-ČSL, Unie svobody a DEU rozhodnutí ODA nominovat mezi kandidáty na společného leadera čtyřkoalice místopředsedu aliance Michaela Žantovského. I když se politici o Žantovském vyjadřovali diplomaticky, někteří z nich připustili, že jeho šance stanout v čele čtyřkoalice nejsou příliš reálné.