odboj proti komunismu

odboj proti komunismu v textech na iROZHLASU

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Stát ocenil dalších sedm mužů, kteří se zapojili do protikomunistického odboje

Organizovali státní převrat, prosazovali protikomunistická hesla, bránili kolektivizaci majetku. Komunistický režim je za to poslal na desetiletí za mříže nebo do pracovních táborů. Řeč je o sedmi mužích, kteří se nově zařadili mezi státem uznané hrdiny třetího odboje. A to i přesto, že ministerstvo obrany jejich zásluhy původně neuznalo. O jejich ocenění rozhodla až etická komise, ke které se odvolali.

|Petr Dudek, Mirko Kašpar |Historie

Většina členů protikomunistického odboje stále čeká na odškodné, úřady nestíhají

Uznání za aktivní odpor vůči komunistickému režimu a s tím spojené odškodné 100 tisíc korun nebo dorovnání důchodu na úroveň průměrné penze se zatím dočkalo jen několik set osob z více než 3700, kteří o to požádali. V řadě případů nesplňují daná kritéria, zároveň však na vyřízení čekají příliš dlouho i mnozí z těch, kteří uplatňují svůj nárok oprávněně. Vyřizování žádostí však ani v budoucnu zřejmě rychlejší nebude.

|Michal Trnka |Regiony

V Poděbradech odhalí pamětní desku Milanu Paumerovi. Ne všichni s tím souhlasí

Představitel protikomunistického odboje Milan Paumer bude mít odedneška v Poděbradech pamětní desku. Člen odbojové skupiny bratří Mašínů v lázeňském městě vyrůstal. Pro mnohé je ale kvůli ozbrojenému boji proti bývalému režimu kontroverzní osobností. Pod petici, která odmítá vznik pietního místa, se v Poděbradech podepsalo 600 lidí.