V létě 1948 se v obcích Moravskoslezských Beskyd necítili komunisti a udavači StB bezpečně. Šířila se zvěst, že v horách se utábořili zbojníci, kteří přepadají soudruhy a likvidují je.
Rodinu naložili do auta a vyrazili směrem k Brnu. Než vjeli do města, všem zavázali oči, teprve později se dozvěděli, že skončili v nechvalně známé vyšetřovně StB v Příční ulici.
Romantický klukovský odboj proti nastupující komunistické totalitě Černíka spolu s třinácti vrstevníky přivedl do brněnské věznice StB na Cejlu a před Státní soud.
Pětice mladíků s pistolemi proti armádě východoněmecké policie. Cíl jediný: za každou cenu se probojovat do svobodného západního Berlína. O komiks Zatím dobrý hrajeme tento týden v knižní soutěži.
Po dlouhé nemoci zemřel František Zahrádka - bývalý politický vězeň z 50. let. Bylo mu 87 let. Radiožurnálu to potvrdil Martin Jindra z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Organizovali státní převrat, prosazovali protikomunistická hesla, bránili kolektivizaci majetku. Komunistický režim je za to poslal na desetiletí za mříže nebo do pracovních táborů. Řeč je o sedmi mužích, kteří se nově zařadili mezi státem uznané hrdiny třetího odboje. A to i přesto, že ministerstvo obrany jejich zásluhy původně neuznalo. O jejich ocenění rozhodla až etická komise, ke které se odvolali.
Devatenáct osobností dnes z rukou ministra obrany převzalo ocenění za účast v protikomunistickém odboji. Na zákon, který by bojovníky proti komunismu uznal za odbojáře, se dlouho čekalo a platí teprve rok.
Uznání za aktivní odpor vůči komunistickému režimu a s tím spojené odškodné 100 tisíc korun nebo dorovnání důchodu na úroveň průměrné penze se zatím dočkalo jen několik set osob z více než 3700, kteří o to požádali. V řadě případů nesplňují daná kritéria, zároveň však na vyřízení čekají příliš dlouho i mnozí z těch, kteří uplatňují svůj nárok oprávněně. Vyřizování žádostí však ani v budoucnu zřejmě rychlejší nebude.
Představitel protikomunistického odboje Milan Paumer bude mít odedneška v Poděbradech pamětní desku. Člen odbojové skupiny bratří Mašínů v lázeňském městě vyrůstal. Pro mnohé je ale kvůli ozbrojenému boji proti bývalému režimu kontroverzní osobností. Pod petici, která odmítá vznik pietního místa, se v Poděbradech podepsalo 600 lidí.
Po letech sporů stát konečně ocenil lidi, kteří bojovali proti komunistickému režimu. Ministr obrany Alexandr Vondra 23 z nich předal pamětní plakety a odznaky jako potvrzení účasti v takzvaném třetím odboji. Čtyři z vyznamenaných už jsou po smrti a ocenění proto převzali jejich příbuzní.
Už týden přijímá ministerstvo obrany žádosti o osvědčení účastníka třetího odboje. K osvědčení dostane úspěšný žadatel jednorázově sto tisíc korun, statut válečného veterána, a pokud má malou penzi, dorovná se mu na průměr. Zájem o uznání svých aktivit v protikomunistickém odboji už projevilo na pět set lidí.