Odbory požadovaly navýšení tarifů pro všechny pracovníky od září nejdřív o 15 procent, potom o deset procent. Ministerstvo práce původně navrhovalo přidat od příštího měsíce asi polovině pracovníků.
„V jednání s odbory budeme pokračovat ve středu před jednáním vlády. Chci, abychom našli kompromis pro dohodu. Není to jednoduché, ale vůle k dohodě je myslím z obou stran,“ uvedl Jurečka.
„Jsme připraveni nejen jednorázově demonstrovat, ale i zahájit dlouhodobé protesty. To znamená dny, týdny, možná i měsíce před ministerstvy, případně před Úřadem vlády,“ říká Tomáš Machovič.
Předáci a předačky budou o postupu rozhodovat ve středu. Odbory požadují přidání do tarifů od září nejméně o deset procent pro všechny ve veřejné sféře.
„Pokud zaměstnanci nedostanou jasnou odpověď na to, kdo a jak jim bude platit za měsíc srpen, tak většina zaměstnanců prostě dá do konce července výpověď,“ řekl odborový předák Petr Slanina.
Kolektivní smlouvu vypověděla jedna ze tří odborářských organizací. Její výpovědní lhůta začne platit od srpna, smlouva tedy bude platná ještě 31. prosince, kdy její platnost stejně končí.
Odbory uvedly, že demonstraci zrušily po konzultacích se slovenskými kolegy. Současně odboráři vyzvali premiéra Petra Fialu (ODS) k jednání o tématech, která se měla na protestní akci řešit.
„Byl bych raději, kdyby bylo ve vládě více žen. Ovšem ne za cenu nějakých kvót, musí to tak přirozeně vyplynout,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu premiér a předseda strany ODS, Petr Fiala.
„Bez ohledu na to, jak to dopadne, i kdyby byl pan Středula znovu instalován do vedení odborů, tak je to trapná až tragikomická vsuvka, kterou si mohly odpustit,“ říká v pořadu Řečí peněz Aleš Rod.
„Podpora se pohybovala kolem 65 až 70 procent. Jiného kandidáta v tuto chvíli nevidíme,“ řekl Ďurčo. Podle něho debata rady svazu o nominacích a postupu byla ve středu „opravdu velmi, velmi krušná“.
„Nevím, jestli se bude opravdu řešit osud pana Středuly, ale myslím si, že bychom se o tom pobavit asi zřejmě měli,“ uvedl šéf odborového svazu KOVO Roman Ďurčo.
Vedení ocelárny Liberty Ostrava se sejde s ministrem průmyslu.„Předpokládám, že nám bude představena reorganizace firmy,“ řekl v rozhovoru odborář z Liberty Ostrava Roman Bečica.
„Je před námi de facto poslední rok, kdy jsme schopni dělat legislativní změny. Tady je potřeba soustředit energii, abychom věci udělali správně,“ říká Jurečka pro Radiožurnál.
„Boj za zachování nebo zlepšení podmínek vzdělávání neznamená boj proti vládě a demokracii! Nepodporujeme proruské kolaboranty!“ uvedl spolek na síti X.
Začal den protestů. Cílem odborů je přimět vládu reflektovat to, co se děje ve společnosti. Je stávka účinným řešením problémů? V pořadu Pro a proti o tom diskutovali Petr Musil a Dagmar Žitníková.
Odboráři věří, že pondělní celostátní stávka bude jednou z nejrozsáhlejších protivládních akcí za posledních 30 let. V polední publicistice Radiožurnálu k tomu mluvil Martin Kratochvíl ze STEM.
„Ty výpočty nejsou správné a pochybuji, že je dohromady dával ekonom, protože jsou v nich hrubé nesrovnalosti,“ říká v pořadu Pro a proti bývalá předsedkyně důchodové komise Danuše Nerudová.
„Mě třeba překvapilo, že Josef Středula jako levicový kandidát nesesbíral třeba 100 tisíc podpisů,“ uvedla v listopadové epizodě podcastu filozofka Tereza Matějíčková.
„Zřejmě tady je varovný signál, že lidé s radikálnějšími požadavky mají lepší síť, dokážou lidi lépe namotivovat a oslovit, aby na náměstí dorazili,“ říká sociolog Nikola Hořejš.
Týdeník Ekonom si v posledních letech všímá úspěšnějších odborářů. Kvůli změně způsobu života jsou medici méně zruční než v minulosti, všímá si Mf Dnes. Více si přečtěte v přehledu tisku Radiožurnálu.