Kanada 4:1 Česko

odboráři

| ČTK |Ekonomika

Ahold dá zaměstnancům jednorázově 1000 Kč, příští rok si polepší o 8,5 procenta

Provozní zaměstnanci společnosti Ahold, jako jsou prodavačky nebo skladníci, dostanou letos jednorázově 1000 korun jako dodatečnou odměnu. V příštím roce se jim zvýší základní mzdy v průměru o 8,5 procenta. V pátek se na tom dohodli odboráři s vedením společnosti. Uvedli to ve společném tiskovém prohlášení. Podle odborů berou provozní zaměstnanci Aholdu průměrně 12 500 Kč hrubého měsíčně, vedení společnosti uvádí částku o 3000 Kč vyšší včetně variabilního příspěvku.

| ČRo, Josef Ženatý |Regiony

Odboráři dál požadují, aby Královéhradecký kraj zrušil autobusový tendr a odstoupil náměstek

Spory kolem tendru na autobusovou dopravu v Královéhradeckém kraji pokračují. Odboráři zakázku za pět a půl miliardy korun kritizují dlouhodobě, a to i přes to, že jim hejtmanství v některých bodech už před časem ustoupilo. Zadávací dokumentace ale podle odborů stále obsahuje závažné chyby, na které prý nejvíc doplatí řidiči. Odboráři také žádají odstoupení z funkce náměstka hejtmana pro dopravu Karla Janečka z ČSSD.

|Vojtěch Koval |Regiony

Rozhodnutí rady může zabránit stávce řidičů autobusů v Královéhradeckém kraji

Odboráři zatím neodvolali stávkovou pohotovost řidičů autobusů v Královéhradeckém kraji. Požadují zrušení nebo zásadní změny zadávacích podmínek chystaného desetiletého tendru na provozovatele krajských linek. Řešení nepřinesla ani schůzka odborářů s premiérem Bohuslavem Sobotkou a hradeckým hejtmanem Lubomírem Francem z ČSSD. Zabránit stávce už podle odborářů může jen dnešní mimořádné jednání krajské rady.

|Magdaléna Medková, Radek Duchoň |Regiony

Zaměstnanci Škody Auto hrozí kvůli mzdám několikadenní stávkou

Odbory automobilky Škoda Auto hrozí tří až pětidenní stávkou. A to v případě pokud firma nezvýší mzdy svým zaměstnancům o více než tři procenta. Odbory a zástupci firmy se sejdou zítra. Za vyšší mzdy dnes demonstrovaly před budovou vedení automobilky v Mladé Boleslavi tisíce zaměstnanců. Odbory se s firmou na růstu mezd zatím nedohodly. A to přesto, že kolektivní smlouva vypršela na konci března.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Případů šikany u policie přibývá, varují odboráři. Policejní prezidium to odmítá

Policisté si stále častěji stěžují na své nadřízené. Policejní ombudsmanka loni řešila 147 podnětů, tedy o 12 víc než v předchozím roce. Zhruba čtvrtina se týkala takzvaného bossingu, tedy šikany ze strany vedoucího. Odbory upozorňují, že případů šikany přibývá. Prezidium to ale odmítá. Loni prý zaznamenalo o tři případy šikany méně než předloni.

Odboráři kladenské Poldovky budou protestovat. Firma jim neposílá včas výplaty

|Kateřina Havránková |Regiony

Odboráři kladenské ocelárny Poldi chystají na čtvrtek protest proti opožďování výplat. Několik set zaměstnanců se chce shromáždit před budovou ředitelství. Celá akce by měla trvat asi 10 až 15 minut. Peníze dostávají pozdě skoro všichni ze 400 pracovníků firmy, a to už více než rok. V Kladně, kde je vysoká nezaměstnanost, to přispívá k sociálnímu napětí.

|Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová, Martina Spěváčková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Vláda zvažuje zpřísnění pravidel pro organizování stávky

Vláda dnes projedná změnu pravidel pro pořádání stávek. Podle zatím věcného záměru zákona by odbory musely ohlašovat zastavení práce pět dní předem místo současných tří dnů. Vedení firmy by pak nově muselo znát den před akcí nejen počet stávkujících, ale i jejich jména. Návrh má také omezit právo na stávku pro některé profese.