Tři roky bude podle vládní novely trvat první oddlužení konkrétního dlužníka. Do stejného procesu by pak nesměl vstoupit ve lhůtě 12 let místo nynějších deseti let.
V insolvenčním návrhu Liberty uvedla, že má téměř 5000 zaměstnanců. Před věřiteli dosud firmu chránilo moratorium vyhlášené soudem a huť chystala preventivní restrukturalizaci.
Předlohu schválila Sněmovna hlasy 107 ze 173 přítomných. Pro byli až na několik výjimek zákonodárci pětice koaličních stran a opozičního hnutí SPD. Poslanci ANO se většinově hlasování zdrželi.
Senát sněmovně vrátil přepracovaný návrh podoby dalšího ročníku akce Milostivé léto. Podle Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni by tento návrh pomohl širšímu okruhu dlužníků, často mladým lidem.
Předloha reaguje na evropskou směrnici, která požaduje tříletý proces oddlužení jen pro podnikatele. Vláda ale navrhuje, aby byl pro podnikatele i spotřebitele. A to vyvolává spory.
„Dnes dávky může čerpat i domácnost, která má miliony na účtu,“ upozorňuje Daniel Prokop s tím, že paradoxně stát odebírá dávky v hmotné nouzi těm nejchudším, když si pár tisíc korun odloží stranou.
Prvním čtením prošla novela zákona o oddlužení. Podle šéfa PAQ Research je to správný směr, avšak stále zůstávají otevřená dvě velká rizika. Nemáte totiž jistotu, že se někdy oddlužíte.
S příspěvkem na oddlužení zacházely některé nemocnice nehospodárně a v rozporu se stanovenými podmínkami, konstatuje Nejvyšší kontrolní úřad v pondělí zveřejněné zprávě.
Vláda schválila novelu insolvenčního zákona, která zkracuje dobu oddlužení z pěti let na tři. Má za úkol zefektivnit a zjednodušit proces oddlužení, aby se lidé snadněji dostali z dluhové pasti.
V Česku je v exekuci na 700 tisíc lidí, tři čtvrtiny z nich jich mají víc a polovina je v dluzích déle než 10 let. „Je to proto, že první exekuce často spustí kolotoč dalších dluhů,“ říká Radek Hábl.
Podle sociologa Daniela Prokopa by součástí reformy oddlužovacího systému mělo být například zkrácení doby oddlužení z pěti na tři roky či posouzení adekvátnosti příjmů soudem.
Ministerstvo také navrhuje zrušit podmínku, že dlužník musí splatit alespoň třicet procent dluhu, aby byl po pěti letech od zbývajících dluhů osvobozen.
Podle insolvenčního správce dluží Vrabel 2,6 milionu korun, za rok a půl oddlužení zatím splatil 14 493 korun, 0,5 procenta dluhu. Při oddlužení má splatit 30 procent dluhu.
Praha||Iva Hadj Moussa, Richard Vrdlovec, kac|Ekonomika
„Představa, že lidé si půjčují na zahraniční dovolené nebo plazmové televize, je pouhou mediální zkratkou. Lidé už si často půjčují na nájem nebo energie,” upozorňuje Radek Hábl.
„Zájem je veliký, z hlediska počtu zastavených exekucí jsme ale opatrní, protože menší exekuce, například pokuty u dopravních podniků, byly vyřešeny už v prvním kole,“ říká analytik z Člověka v tísni.
Za měsíc končí Milostivé léto 2. To umožňuje dlužníkům u veřejných institucí zbavit se exekucí. Pokud zaplatí původní dluh a poplatek 1815 korun exekutorovi, pokuty a sankce jim úřady odpustí.
„Myslím si, že už k tomu nedojde. Protože, když děláte pokračování takového projektu, tak se poučíte z chyb. Upřesnili jsme tam ty dvě základní věci,“ popsal jeden z autorů novel Patrik Nacher (ANO).
„Nejčastěji to byly dluhy u dopravních podniků a na zdravotním pojištění. Ještě jsme hodně řešili dluhy na nájemném u obecních bytů. Potom tam byly nedoplatky za regulační poplatky,“ přiblížil Hábl.
Dluhové poradny řešily například případy, kdy se původně desetitisícového dluhy časem vyšplhaly až na milionové částky. A to i kvůli úrokům, pokutám z prodlení nebo exekučním poplatkům.
Odklady splátek, pozastavení exekucí nebo úleva pro dlužníky v osobním bankrotu. To jsou některá z opatření, která stát loni dočasně zavedl kvůli pandemii koronaviru.
Během pandemie koronaviru exekutor ženě obstavil účet. Strhl z něj peníze kvůli dluhu manžela, který ho přitom sám splácí v osobním bankrotu. Rodina výpadek ustála jen díky pomoci příbuzných.
Podle údajů Institutu prevence a řešení předlužení (IPŘP) osobních bankrotů sice přibylo, stále je jich ale méně než s přísnějšími pravidly v pokrizových letech 2013 a 2014.
Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek řekl, že jako šéf Komise pro zdravotnictví Rady Asociace krajů zašle dopis ministru zdravotnictví, aby ho upozornil na nerovný přístup ke zdravotnickým zařízením.
Původně ministerstvo zdravotnictví navrhovalo 7,7 miliardy korun, vláda podporu snížila na 6,6 miliardy Kč. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr Adam Vojtěch (za ANO).
Ministerstvo zdravotnictví chce šesti velkým nemocnicím poskytnout příspěvek 7,7 miliardy korun na oddlužení. Návrh, který reaguje na jejich kritickou ekonomickou situaci, musí schválit vláda.