odmítnutí

| ČTK, dab |Zprávy z domova

Zákon o rozpočtové odpovědnosti senátoři odmítli. V případě přehlasování se obrátí na Ústavní soud

Senát zamítl zákon o rozpočtové odpovědnosti. Senátoři včetně zástupců vládních stran ho označili za neústavní ve vztahu k obcím či krajům. Pokud Sněmovna senátní veto přehlasuje, horní komora se obrátí na Ústavní soud. Zamítnutí podpořilo 63 ze 67 senátorů včetně zástupců ANO, tedy hnutí ministra financí Andreje Babiše.

‚Kolumbie se vrátí do války.‘ Mírovou dohodu s FARC voliči v referendu těsně odmítli

| ČTK, David Koubek |Zprávy ze světa

Kolumbijci v nedělním referendu těsně odmítli mírovou dohodu vlády s povstalci z radikálně levicového hnutí Revoluční ozbrojené síly Kolumbie - FARC. Pro dohodu se vyslovilo 49,8 procenta voličů a proti 50,2 procenta. Předvolební průzkumy přitom ukazovaly, že dohodu podpoří téměř dvě třetiny voličů. K volebním urnám navíc přišlo jen 37 procent voličů, zemi totiž zasáhly přívalové deště. Kolumbijský prezident po sečtení hlasů výsledky uznal. Mírová dohoda měla ukončit víc než půl století trvající krvavý konflikt.

|Jiří Hošek, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Britská Dolní sněmovna po bouřlivé debatě zamítla asistované sebevraždy

Spojené království se asistovaného umírání nevyléčitelně nemocných pacientů zatím nedočká. Návrh příslušného zákona Dolní sněmovna po bouřlivé debatě v poměru 330 ku 118 hlasům zamítla. V rozpravě vystoupilo rekordních 85 zákonodárců. Proti revoluční změně byly hlavně ostrovní církve, ale také část zdravotníků. Britové si naopak podle průzkumů veřejného mínění asistované sebevraždy přejí. Výsledek hlasování byl tak překvapivý.

| ČTK, Ondřej Houska, Pavlína Nečásková |Zprávy ze světa

Země EU nebudou uprchlíky přijímat podle kvót, 60 tisíc si jich rozdělí dobrovolně

Česko a další země Evropské unie zablokovaly povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Lídři států se na summitu v Bruselu místo toho po sedmi hodinách jednání dohodli, že budou běžence přijímat dobrovolně, a sami si tak určí jejich počty. Celkem by ale země měly během dvou let přijmout 60 tisíc uprchlíků, 40 tisíc z nich bude z Itálie a Řecka, dalších 20 tisíc z uprchlických táborů mimo Evropu.

|Tereza Bartůňková, Simona Bartošová |Ekonomika

Dobeš odmítl nabídku RegioJetu převzít dopravu do Břeclavi

Vlaky soukromého dopravce RegioJet se zatím na dalších tratích neobjeví. Nabídku majitele Radima Jančury na převzetí rychlíkové dopravy na trase Praha-Brno-Břeclav od příštího roku ministr dopravy Pavel Dobeš odmítl. Majitel RegioJetu Radim Jančura oznámil zájem o provoz na trati koncem září s tím, že vlastní provoz by zahájil v prosinci roku 2012.

|Ľubica Zlochová, Lucie Maňourová |Zprávy ze světa

Španělé se brání zastavení dovozu jejich zeleniny do Evropy

Španělsko označilo rozhodnutí několika evropských zemí zastavit dovoz španělské zeleniny za ilegální. Tvrdí, že o tom musí rozhodnout Evropská komise, nikoli jednotlivé státy. Vině za kontaminaci salátových okurek se Španělé neustále brání. V zemi nebyl dosud hlášen ani jeden případ nákazy.

|Lenka Rafaelová, Lída Křesťanová, Jan Bumba |Regiony

Pražští zastupitelé odmítli novelu loterijního zákona

Zastupitelstvo Prahy jednomyslně odmítlo novelu loterijního zákona. Ta podle některých pražských starostů znemožňuje obcím rozhodovat, kde budou výherní hrací přístroje a videoloterijní terminály umístěny. Zastupitelé projednávali návrh usnesení městské rady, které novelu odmítá.

|Pavel Novák, Martin Dorazín, Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Irské odmítnutí lisabonské smlouvy neznamená podle části politiků jeji konec

Irové odmítli v referendu Lisabonskou smlouvu. Svým rozhodnutím tak vážně zkomplikovali reformní proces v EU, protože lisabonská smlouva ke své platnosti vyžaduje souhlas všech 27 členů unie. Žádná ze zemí unie zatím ale nedala najevo, že by chtěla kvůli výsledku referenda ratifikaci smlouvy zastavit. Z Bruselu a dalších metropolí zaznělo zklamání z výsledku čtvrtečního plebiscitu, ale také naděje v překonání této situace a výzvy k pokračování ratifikace smlouvy v ostatních zemích unie.