odpadky

| ČTK |Zprávy ze světa

46 mrtvých po sesuvu odpadků v Etiopii. Mezi oběťmi jsou hlavně ženy a děti

Sesuv odpadků na skládce na okraji etiopské metropole Addis Abeby si už vyžádal 46 obětí na životech a další desítky osob se stále pohřešují. Většina mrtvých jsou ženy a děti, informovala v neděli agentura AP. Odpadky na skládce Koshe (v amharštině „špinavá“) v sobotu večer zavalily několik provizorních obydlí chudých lidí. Sedmatřicet z nich bylo zachráněno a následně jim byla poskytnuta lékařská péče.

|Petra Sasínová |Regiony

Z Ostravy-Vítkovic zmizí po letech úsilí zbytky jednoho ghetta. Město za to zaplatí miliony

Radnice Ostravy-Vítkovic chystá demolici domů v bývalé dělnické kolonii, která se proměnila ve vyloučenou lokalitu. Rozkradené trosky bez oken, dveří i střech muselo město nejprve za asi čtyři miliony vykoupit. Likvidace bude stát skoro jednou tolik. Na dotaci určenou pro odstranění podobných nefunkčních objektů Vítkovice nedosáhly, protože nemohou splnit podmínku náhradní výstavby. Podle územního plánu tam má vést tramvajová trať.

| ČTK, Petra Novotná |Zprávy ze světa

Bejrút zachvátily nepokoje, protesty proti odpadkům přerostly v politickou krizi

Tisíce lidí dnes v centru Bejrútu druhý den po sobě protestovaly proti neschopnosti libanonské vlády řešit déle než měsíc trvající problém s odpadky na ulicích a policie proti nim opět zasáhla vodními děly. Situace přerůstá v politickou krizi a demonstranti vyzývají ke svržení vlády, kterou označují za nefunkční a zkorumpovanou, uvedla agentura AP.

|Petr Kološ |Regiony

Beroun bourá Hobex. Někdejší areál ubytoven je plný odpadu včetně nebezpečného azbestu

V Berouně začali bourat Hobex. Jde o pozůstatky někdejší dělnické ubytovny, kterou posléze ovládli bezdomovci a squateři. Ze zdemolovaného areálu se v minulých letech stalo obří smetiště, které vadilo nejen těm, kteří u areálu žijí, ale i těm, kteří museli jezdit kolem. Smetiště se totiž nachází nedaleko berounské nemocnice a zároveň u frekventované cyklostezky. Pozemky vyčištěné z veřejných prostředků ale zůstávají v soukromém vlastnictví.

|Simona Bartošová, Evelyna Kulíšková |Regiony

Do pražských ulic se vrátí odstraněné odpadkové koše, silničáři dostali 90 milionů

Stovky odpadkových košů, které nechala Praha kvůli úsporám odstranit, se vrátí na svá místa. Omezen nebude ani úklid v ulicích nebo kropení silnic. Město totiž Technické správě komunikací dorovná původně snížený rozpočet 400 milionů na letní údržbu veřejných prostranství o chybějících 90 milionů. Silničáři by ale potřebovali ještě další stamiliony na dluh po letošní dlouhé zimě.