odposlech

|Štěpán Sedláček |Zprávy ze světa

Ruský úředník dostal od FSB samovar za boj proti korupci. Štěnice v něm ho usvědčila z úplatků

Tradiční samovar v Rusku obyčejně slouží k přípravě horkého čaje nebo jako dekorace. Tajné služby ale pro něj našly ještě další uplatnění a nasadily do něj štěnici. Debaty u čaje se tak vymstily třem vysoce postaveným ruským úředníkům, kteří skončili ve vazbě kvůli údajným úplatkům. Informoval o tom server ruské televize Russia Today.

| ČRo |Zprávy z domova

U detektivů vyšetřujících kauzy Čapí hnízdo i Nagyová se našly odposlechy

Detektivové z pražského odboru hospodářské kriminality našli ve svých kancelářích odposlouchávací zařízení. Informoval o tom deník Právo. Podle něj to může souviset s tím, že tito kriminalisté vyšetřují podezřelou dotaci pro Farmu Čapí hnízdo ministra Babiše. Podle České televize by však odposlechy mohly souviset s kauzou Jany Nagyové, dnes Nečasové.

Policejní odposlechy Sarkozyho mají ozřejmit nejen financování jeho kampaně

|Jan Šmíd, Marína Dvořáková |Zprávy ze světa

Francouzská policie už od prosince odposlouchává bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho. Úřady se tak snaží zjistit okolnosti financování prezidentské kampaně z roku 2007. Podle některých informací měl být jedním ze sponzorů i bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Odposlechy by ale mohly ozřejmit i Sarkozyho roli v kauze, ve které ho soud již jednou zprostil viny.

| mka, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Z odposlechů mi třeští hlava, stěžuje si Rath. Soudce projednávání kauzy na týden přerušil

Soudce Krajského soudu v Praze na týden přerušil projednávání kauzy David Ratha. Během uplynulých čtyř dnů nechal Robert Pacovský přehrávat desítky hodin odposlechů z kanceláře bývalé ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové. Hlas Davida Ratha se v záznamech zatím neobjevil. Jednotlivé části odposlechů ale bývalý středočeský hejtman stále kritizuje.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Indická vláda zakáže úředníkům používat Gmail, kvůli americkým odposlechům

Napětí vyvolané informacemi o sledování internetové a telefonické komunikace milionů lidí včetně zahraničních politiků americkou NSA ve světě nepolevuje. Média v USA mezitím přinesla nové informace o tom, že tajné služby měly přístup k interním datům internetových společností Google a Yahoo. Reakce přicházejí i z Asie. Indická vláda chce zakázat svým úředníkům používat k e-mailové komunikaci zahraniční servery.

|Klára Stejskalová, Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Skandál s americkými odposlechy dál bobtná na obou stranách oceánu

Na povrch vyplouvají další a další zprávy o rozsahu špionážních aktivit amerických tajných služeb v Německu. Jak napříště zabránit takovému špehování řeší přímo ve Washingtonu německá delegace vyslaná kancléřkou Angelou Merkelovou. I ta patří mezi osoby, které Američané dlouhé roky sledovali. Mezitím se objevila nová podezření z masivního shromažďování dat americkou NSA.

|Klára Stejskalová, Michaela Vydrová, Tea Veseláková |Zprávy ze světa

Americké tajné služby zřejmě odposlouchávaly mobil německé kancléřky Merkelové

Americká tajná služba prý sledovala mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové. Informoval o tom zpravodajský deník Der Spiegel. Merkelová si žádala okamžité vysvětlení těchto praktik. Obamovi řekla, že pokud by byly informace pravdivé, bude to pro ni naprosto nepřijatelné a vážně to poškodí vzájemnou důvěru. Americký prezident Barack Obama to ale popřel. Podobný rozhovor musel nedávno vést s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem.

|Helena Berková, mta |Zprávy ze světa

Francie obviňuje USA z odposlouchávání svých občanů. Spor řešili prezidenti

Spojené státy se snaží uklidnit Francii, kterou rozhořčilo údajné sledování komunikace francouzských občanů. Podle Francie překročilo meze opatření proti terorismu. V Paříži o tom dnes jednají ministři zahraničí obou zemí - Laurent Fabius a John Kerry. Americký prezident Barack Obama už kvůli tomu telefonoval svému francouzskému protějšku Françoisi Hollandovi.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Kauza údajného sledování unijních politiků by prý mohla poškodit euro-americké vztahy

Údajný odposlech některých evropských úřadů americkými tajnými službami může těžce zasáhnout euro-americké vztahy. V tiskovém prohlášení to uvedl předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Nad zprávami o špionáži vyjádřil hluboké znepokojení a šok. Podle německého týdeníku Der Spiegel americké tajné služby sledovaly některé unijní politiky.

|Igor Maňour, Silvie Třeslínová, Veronika Sedláčková |Zprávy ze světa

Bývalým novinářům britského bulvárního nedělníku hrozí za odposlechy až dva roky vězení

Sedmi bývalým novinářům bulvárního nedělníku News of the World hrozí za nelegální odposlechy až dva roky vězení. Oznámila to britská prokuratura. Mezi obviněnými jsou mimo jiné bývalí šéfové listu Rebeka Booksová a Andy Coulson. Oba svou vinu ale popírají a tvrdí že o praktikách listu nic nevěděli. Osmým obžalovaným je soukromý detektiv Glenn Mulcaire, který odposlechy prováděl.