EURO 2020

Skotsko 0:2 Česko

odposlech

|Štěpán Sedláček |Zprávy ze světa

Ruský úředník dostal od FSB samovar za boj proti korupci. Štěnice v něm ho usvědčila z úplatků

Tradiční samovar v Rusku obyčejně slouží k přípravě horkého čaje nebo jako dekorace. Tajné služby ale pro něj našly ještě další uplatnění a nasadily do něj štěnici. Debaty u čaje se tak vymstily třem vysoce postaveným ruským úředníkům, kteří skončili ve vazbě kvůli údajným úplatkům. Informoval o tom server ruské televize Russia Today.

| ČRo |Zprávy z domova

U detektivů vyšetřujících kauzy Čapí hnízdo i Nagyová se našly odposlechy

Detektivové z pražského odboru hospodářské kriminality našli ve svých kancelářích odposlouchávací zařízení. Informoval o tom deník Právo. Podle něj to může souviset s tím, že tito kriminalisté vyšetřují podezřelou dotaci pro Farmu Čapí hnízdo ministra Babiše. Podle České televize by však odposlechy mohly souviset s kauzou Jany Nagyové, dnes Nečasové.

|Jan Šmíd, Marína Dvořáková |Zprávy ze světa

Policejní odposlechy Sarkozyho mají ozřejmit nejen financování jeho kampaně

Francouzská policie už od prosince odposlouchává bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho. Úřady se tak snaží zjistit okolnosti financování prezidentské kampaně z roku 2007. Podle některých informací měl být jedním ze sponzorů i bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Odposlechy by ale mohly ozřejmit i Sarkozyho roli v kauze, ve které ho soud již jednou zprostil viny.

Z odposlechů mi třeští hlava, stěžuje si Rath. Soudce projednávání kauzy na týden přerušil

| mka, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Soudce Krajského soudu v Praze na týden přerušil projednávání kauzy David Ratha. Během uplynulých čtyř dnů nechal Robert Pacovský přehrávat desítky hodin odposlechů z kanceláře bývalé ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové. Hlas Davida Ratha se v záznamech zatím neobjevil. Jednotlivé části odposlechů ale bývalý středočeský hejtman stále kritizuje.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Indická vláda zakáže úředníkům používat Gmail, kvůli americkým odposlechům

Napětí vyvolané informacemi o sledování internetové a telefonické komunikace milionů lidí včetně zahraničních politiků americkou NSA ve světě nepolevuje. Média v USA mezitím přinesla nové informace o tom, že tajné služby měly přístup k interním datům internetových společností Google a Yahoo. Reakce přicházejí i z Asie. Indická vláda chce zakázat svým úředníkům používat k e-mailové komunikaci zahraniční servery.

|Klára Stejskalová, Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Skandál s americkými odposlechy dál bobtná na obou stranách oceánu

Na povrch vyplouvají další a další zprávy o rozsahu špionážních aktivit amerických tajných služeb v Německu. Jak napříště zabránit takovému špehování řeší přímo ve Washingtonu německá delegace vyslaná kancléřkou Angelou Merkelovou. I ta patří mezi osoby, které Američané dlouhé roky sledovali. Mezitím se objevila nová podezření z masivního shromažďování dat americkou NSA.

|Klára Stejskalová, Michaela Vydrová, Tea Veseláková |Zprávy ze světa

Americké tajné služby zřejmě odposlouchávaly mobil německé kancléřky Merkelové

Americká tajná služba prý sledovala mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové. Informoval o tom zpravodajský deník Der Spiegel. Merkelová si žádala okamžité vysvětlení těchto praktik. Obamovi řekla, že pokud by byly informace pravdivé, bude to pro ni naprosto nepřijatelné a vážně to poškodí vzájemnou důvěru. Americký prezident Barack Obama to ale popřel. Podobný rozhovor musel nedávno vést s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem.