odškodnění

Katarský princ odškodnění nedostane, rozhodl soud. Stát ale musí zaplatit soudní výlohy

| ČTK, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Katarský princ Hámid bin Abdal Sání nemá nárok na odškodné od českého státu za dobu strávenou nezákonně ve vazbě. Rozhodl o tom soud, který ale zároveň uznal, že Sáního práva byla porušena. Verdikt zatím není pravomocný. Sání, který byl v Česku po vleklém procesu odsouzen za sexuální styky se školačkami k 11 měsícům vězení a k vyhoštění, požadoval 225 000 korun.

|Martin Dorazín, ph |Zprávy ze světa

Rusko odškodní oběti teroristického útoku v petrohradském metru, rodiny dostanou 450 tisíc korun

V Petrohradě zostřují bezpečnostní opatření po teroristickém útoku v metru. Zahynulo při něm 14 lidí a pět desítek bylo zraněno. Rodinám obětí i zraněným stát vyplatí poměrně vysoké odškodnění. List Kommersant s odvoláním na zdroje ve vládě informuje o plánování demonstrací proti teroru ve velkých ruských městech.

| ČTK |Ekonomika

Škoda upraví 400 tisíc aut z kauzy Dieselgate. Odškodnění Čechů se zatím nechystá

Škoda Auto zatím dostala povolení pro úpravu 400 tisíc aut, která měla software na manipulaci s emisními testy, uvedl v pondělí v Berlíně její šéf Bernhard Maier. Velká část těchto vozů už podle něj byla upravena. Z Maierova vyjádření po setkání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou nevyplývá, že by firma chystala odškodnění postižených zákazníků.

|Andrea Čánová |Zprávy z domova

Mladík přišel při nehodě ve Studénce o nohy. České dráhy žaluje o odškodnění

České dráhy čelí podle zjištění Radiožurnálu civilní žalobě za vlakové neštěstí ve Studénce. Odškodnění se domáhá mladík, který při nárazu rychlíku do spadlého mostu přišel o obě nohy. Nehoda se stala v srpnu roku 2008. Novojičínský soud ve středu spor ani nezačal projednávat. Právníci obou stran se totiž přímo v jednací síni domluvili, že se zkusí dohodnout mimosoudně.

|Andrea Čánová, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Nehoda ve Studénce: České dráhy vyplatily poškozeným 14 milionů. Samy inkasovaly 52 milionů

Téměř devět let uplynulo od tragického železničního neštěstí ve Studénce, při kterém zemřelo osm lidí, a další desítky cestujících se zranily. Soud ale dosud nerozhodl, kdo za nehodu může. Rodiny obětí doufají, že až se najde viník, dostanou odškodnění. Zatím jim České dráhy celkem vyplatily 14 milionů. Přitom státní dopravce už dostal 52 milionů od firmy Eurovia, která se na stavbě mostu podílela.

| ČTK |Zprávy z domova

Babišova firma si bude stěžovat na zákon o střetu zájmů u Evropské komise. Odškodnění nechce

Jedna z firem holdingu Agrofert podá stížnost k Evropské komisi kvůli českému zákonu o střetu zájmů. V pořadu Partie na televizi Prima to řekl vlastník Agrofertu a vicepremiér Andrej Babiš z hnutí ANO. Podle něj stát zákonem porušuje evropské právo, protože omezuje jeho vlastnická práva. Zákon o střetu zájmů mimo jiné omezuje firmám členů vlády přístup ke státním zakázkám a k dotacím.

| dp |Zprávy ze světa

Na potrat musela jet do Británie. Irsko ženu odškodní za trauma, které jí cesta způsobila

Irská vláda vůbec poprvé odškodnila ženu, která kvůli potratu musela odcestovat do Velké Británie. Informuje o tom britský Guardian. Amanda Melletová byla jednou z prvních irských žen, které veřejně vystoupily proti přísným protiinterrupčním zákonům. Irská ústava totiž zakazuje jít ženám k potratu, a to i v případě, že by měly porodit mrtvý plod. Kvůli tomu si Melletová stěžovala u Výboru OSN pro lidská práva. Ten už v červnu potvrdil, že jí cesta do Anglie kvůli potratu způsobila nervový šok.

|Veronika Hlaváčová, Michal Polášek |Zprávy z domova

Ostravanka chtěla milionové odškodnění za znečištěné ovzduší. Soud její žalobu zamítl

Obyvatelka Ostravy neuspěla u soudu s žádostí o milion korun za dýchání znečištěného vzduchu. Pavla Skýbová žije v městské části Radvanice, kde jsou pravidelně překračovány imisní limity. Podala proto žalobu na ministerstvo životního prostředí, které je podle ní ve věci neaktivní. Městský soud v Praze sice řekl, že úřední postup státu nebyl správný, žalobkyně ale neprokázala svou újmu.

| ČTK |Zprávy z domova

Komunistický exposlanec Vondruška dostal peníze za neoprávněné stíhání v kauze týraných vězňů

Exposlanci KSČM a bývalému vězeňskému vychovateli Josefu Vondruškovi přiznal soud odškodnění za neoprávněné stíhání v kauze údajného týrání vězňů. Uvedl to server iDnes.cz. Místo požadovaných více než pěti milionů korun má ale Vondruška podle verdiktu dostat jen 121 tisíc korun. Vondruška podle obžaloby v 80. letech bil politického vězně Jiřího Wolfa, soudy však bývalého vychovatele opakovaně obžaloby zprostily.