Událost se odehrála v červenci 1989. Thomasi Bartschovi tehdy bylo 23 let, byl občanem NDR a chtěl se dostat za železnou oponu. Příslušníci pohraniční stráže mu prostřelili koleno.
Podle Lidových novin zajišťují lidem akutní zdravotní péči podle zákona kraje. A do fitness center se lidé podle Deníku vrátili i kvůli touze po společnosti. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Zákon říká, že nárok na odškodnění má zraněný člověk v případě, kdy vznikne nějaká škoda v důsledku zhoršené schopnosti komunikace. Cestu k odškodnění popisuje Radiožurnálu advokát Jakub Svoboda.
„Jde o deset milionů pro tři lidi, oni ztratili maminku a manželku, rodina si ponese následky po zbytek svého života,“ řekl Lidovým novinám právník pozůstalých Jiří Matzner.
Je to osm let od chvíle, kdy při prvním výbuchu skladů ve Vrběticích na Zlínsku zemřeli dva lidé. Poté, co se potrvrdilo, že do výbuchů byli zapojení ruští agenti, stát rozhodl o odškodnění.
Roberta Tempela uvěznila česká justice v roce 2002, kdy proti němu zahájila trestní stíhání za dvě vraždy. Po téměř dvaceti letech mu přišel osvobozující verdikt, soudy pochybily.
Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že resort lhůty nesledoval ani nijak nekontroloval. Ve velké části šetřených spisů ministerstvo zahájilo řízení až poté, co poškozený podal žalobu.
Při určení výše odškodnění úředníci přihlédli k tomu, že „trestní stíhání bylo vedeno pro čin bezprostředně související s výkonem vysoké politické funkce“.
Pouze 35 romských žen uspělo s žádostí o odškodnění za protiprávní sterilizace. Podle neziskových organizací je ministerstvo zdravotnictví ve schvalování žádostí příliš přísné.
Bezmála 8600 obyvatel z okolí Vrbětic požádalo o odškodnění. Asi 100 žádostí ministerstvo zamítlo, většinou z důvodu, že lidé měli místo trvalého bydliště v době výbuchů jinde.
Posun v případu nastal po úterní schůzce Blažka a jeho náměstků s pražskou radní Hanou Kordovou Marvanovou (za STAN), která roky zastupuje část poškozených v H-Systemu.
Český telekomunikační úřad utrácí miliony za externí právníky, píše deník E15. A stát loni podle Mf Dnes vyplatil za odškodnění obětem justičních omylů téměř 150 milionů korun. Více ve výběru z médií.
Ministerstvo spravedlnosti přistupuje na požadavky osvobozeného vězně Roberta Tempela. Ten po České republice žádá odškodné ve výši 97 milionů korun. Částku resortní úředníci ještě nepotvrdili.
Stát loni zaplatil za omyly státních zástupců a soudců rekordní částku, píše deník E15. A Češi se podle Hospodářských novin vrhli na nemovitosti v cizině. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
V české justici se advokáti osvobozeného Tempela inspirovat nemohli. Stačí se však podívat jen kousek za české hranice – do Polska. V roce 2018 tam po osmnácti letech očistili Tomasze Komendu.
Evropská komise ve středu schválila České republice režim částečného odškodnění energeticky náročných podniků za vyšší ceny elektřiny v objemu 1,4 miliardy eur, tedy 34,6 miliardy korun.
Případ se týká prodeje obecního majetku, kvůli němuž deset zastupitelů Postoloprt téměř tři roky čelilo trestnímu stíhání, prý schválili prodej obecního objektu za nevýhodnou cenu.
Společnost PriceRunner upozornila, že chce prostřednictvím žaloby získat kompenzaci zisků, o které měla v důsledku praktik amerického vyhledávače přijít od roku 2008.
Nečesaný u Obvodního soudu pro Prahu 2 vypovídal zhruba tři hodiny, se shromážděnými novináři nekomunikoval. Soud poté vyslechl jako svědky také některé členy jeho rodiny.
Šest rodinných příslušníků ztratilo na palubě letu PS752 manžele, sourozence, děti, neteře a synovce. Podali občanskoprávní žalobu proti Íránu a úředníkům, které považují za viníky katastrofy.
Mach uváděl, že stát ztratil důkazní materiály, které prokazovaly tunelování jeho švýcarských účtů. Požadoval po ministerstvu spravedlnosti 3,5 milionu amerických dolarů s úroky.
Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj si budou moci rozdělit odškodnění ve výši téměř 700 milionů korun za následky výbuchů munice z roku 2014.
Několik tisíc bývalých zákazníků Bohemia Energy se obrátilo na pražskou právnickou firmu LitFin specializující se na skupinové žaloby. Chtějí se domoci náhrad škod za zastavení dodávek energií.
Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce pro ni požadoval doživotí. Soudy ji ale pravomocně osvobodily – nebylo prokázáno, že se skutky vůbec staly.