O mimořádný odstřel žádají obce Šonov, Martínkovice, Heřmánkovice a Božanov. Vlků podle starostů přibývá a útoky ohrožují život tamním chovatelům, již v minulých letech jim způsobili milionové škody.
Bachyně se nedávno proslavila, když „ukradla“ nudistovi tašku s laptopem. Snímky, na kterých nahý muž prase pronásleduje, zveřejnila řada světových médií.
Ministerstvo životního prostředí připravuje nová pravidla, ve kterých by mohl být povolen odstřel těch šelem, které jsou nebezpečné nebo příliš škodí. Odstřel vlků prosazují hlavně myslivci.
Plánovaný počet odstřelených zvířat úřady oproti předchozímu roku navýšily. Vloni bylo maximum povolených odstřelů nastaveno na 42 000 zvířat. Jezevci podle úřadů nemoc přenáší na hospodářská zvířata.
Při odstřelu byl asi na 10 minut zastaven provoz tramvají mezi Poděbradskou a Kolbenovou ulicí. Zastaven byl také provoz aut v Kolbenově a Kbelské ulici a pozastaveny byly lety na Kbelském letišti.
Na odstranění komína se podle mluvčí firmy Evy Kijonkové čekalo 16 let. V roce 2003 totiž Česká inspekce životního prostředí vydala první rozhodnutí o odstranění škodlivin v bývalé aglomeraci.
Nesplácení dluhů, pokuta pro Finanční analytický úřad nebo odstřel zatoulaných zvířat. To jsou témata čtvrtečního tisku. Jeho přehled připravil Radiožurnál.
Někteří myslivci o záměrech úředníků pochybují. „To nemá být odstřel,... to nemá být redukce populace divočáků, to má být masakr,“ cituje portál Wirtualna Polska výzvu myslivce Marka Porczaka.
Medvěd podle myslivců ztratil plachost, a tak ho chtěl hejtman Zlínského kraje Jiří z KDU ČSL nechat zastřelit nebo odchytit. Slovenští lovci dovezli i klec, medvěd ale s přicházející zimou zmizel.
Střelci z řad policistů budou pomáhat s likvidací divočáků v oblasti výskytu afrického moru prasat v obcích u Zlína. Radiožurnálu to potvrdil ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL.
Slovensko zatím nezavede odstřely divočáků kvůli africkému moru prasat. Na hranicích s Polskem a Slovenskem pak čeští myslivci dostanou tisíc korun za každý ulovený kus jako kompenzaci nákladů.
Přes dva tisíce žijících sobů půjde v Norsku na řízený odstřel. Mezi soby se totiž šíří nemoc, která je odborně nazývána chronické chřadnutí jelenovitých.
Desítky vinařů na Slovensku požádaly o trvalou výjimku na použití střelných zbraní. Chtějí chránit úrodu, kterou jim letos ničila migrující hejna špačků. Škody, které ptáci způsobili během podzimu, považují vinaři za extrémní. Některým zmizela celá úroda hroznů. Slovenské ministerstvo životního prostředí ale špačky bere jako chráněná zvířata a výjimku povolit odmítá.
Situace s přemnoženými divokými prasaty se dál zhoršuje. Podle Českého statistického úřadu se počet odstřelených divočáků meziročně zvýšil o víc než 16 tisíc na téměř 170 tisíc. Přemnožená zvířata působí každoročně miliardové škody na zemědělských plodinách.
Houbaři komplikují myslivcům odstřel divočáků. Sezóna lovu černé zvěře vrcholí právě teď, kdy se po deštích vydávají do lesů houbaři. Prasata tam nemají klid a přesunula se do kukuřičných polí, kde se jen těžko střílí.
Téměř devadesát metrů vysoký komín kotelny v areálu bývalého Dolu Hamr I na Českolipsku šel dnes k zemi. Odborníci ho odstřelili pomocí pěti kilogramů trhaviny a sto dvaceti rozbušek. Skončila tak likvidace dolu, kde se uran dobýval třicet let.
S blížícím se létem zaplňují ulice českých a moravských měst holubi, kteří po lidech loudí zbytky jídla. Trus těchto ptáků hyzdí město a navíc poškozuje omítky. Třeba v Brně je podle ornitologů asi dvacet tisíc holubů. Myslivci jich každoročně odstřelí stovky. I tak ale těchto ptáků neubývá.
Myslivci na Vysočině o povolení na noční odstřel zvěře zatím nežádají. Stavy divokých prasat u nás nejsou tak vysoké, aby na ně museli číhat i po setmění, jak jim nově umožňuje zákon. Pro noční lov je třeba speciální zaměřovač – noktovizor, pro jeho držení je ale třeba platné povolení.
Exploze jedné tuny dynamitu poslala k zemi šest opuštěných budov zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov. Šlo o největší odstřel v novodobé české historii a životní akcí byl i pro střelmistra Zdeňka Šobíška, který v oboru pracuje 33 let.
Rybníkáři kritizují návrh nového opatření, které má upravit možnost odstřelu kormoránů, a předcházet tak milionovým škodám na rybách. Chystají se proto poslat připomínky na ministerstvo životního prostředí.
Lesy ve vybraných oblastech anglických hrabství Somerset a Gloucestershire se od začátku září otřásají večer co večer salvami střelných zbraní. Právě tam totiž začala pilotní fáze kontroverzního odstřelu jezevců. Ti přenášejí tuberkulózu skotu a šíření této choroby znamená pro zemědělce milionové ztráty. Odstřel jezevců už ale v Anglii stačil vyvolat největší protesty ochránců přírody od debaty kolem zákazu používání psů při honech na lišku.
V Českém Brodě se rozhodli vystřílet z města holuby. Podle vedení zdejší radnice pustoší město. Jejich trus znečišťuje chodníky, zákoutí, střechy domů a okapy. Holubi jsou i zdravotní pohromou pro místní obyvatele. Někteří s rozhodnutím radnice souhlasí, jiní jsou proti.
Populace kormoránů byla svého času u nás na prahu vyhynutí. Proto se tito ptáci stali chráněným druhem. Dnes se řadí k druhému extrému, je jich moc a jejich hejna jsou postrachem rybářů. Říká se, že velcí černí ptáci dokáží zdecimovat násadu na rybníce, nebo rybí společenstvo na nezamrzlé řece. Úřady se proto rozhodly kormorány vyřadit ze seznamu chráněných druhů a usnadnit jejich odstřel.
Odstřely ledových ker na řece Jizeře pokračují v Dolní Sytové na Semilsku i dnes. Střelmistři musí postupovat velmi pomalu a opatrně. Pokud by se uvolnila velká masa ledu, mohla by ohrozit níže položené obce.
Od Svratky pod Tišnovem se od rána ozývají mohutné exploze. Hasiči tam pokračují v odstřelování ledových bariér v korytě řeky. Kry by totiž mohly způsobit, že by se řeka rozlila mezi domy a podniky. Pyrotechnici odstřelují ledové kry také na řece Jizeře v Dolní Sytové na Semilsku. Nevšední a nebezpečná podívaná přilákala k odstřelům řadu diváků.
Pyrotechnici dnes budou odstraňovat ledové kry na řece Jizeře na Semilsku. Společně s hasiči a policisty mají postupovat proti toku řeky na Rakousy až do Dolní Sytové. Krajská povodňová komise bude informovat všechny dotčené obce, aby se připravily na případnou evakuaci obyvatel v ohrožených oblastech.
Syrští vojáci se stáhli na okraje měst, střelba ale pokračuje a odstřelovači stále představují ohrožení pro civilisty. To dnes prohlásil generální tajemník Ligy arabských států. Zároveň vyzval k okamžitému ukončení násilí.