odvody

|Jana Čermáková, Věra Pfeifferová, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Odvody z hazardu příští rok asi vzrostou, novelu podpořila sněmovna

Daň z hazardu v roce 2016 nejspíš vzroste. Sazby budou 23 a 28 procent podle druhu her místo současných 20 procent. Zároveň by se měl zvýšit z 55 na 80 korun denní poplatek za každý hrací automat. Předpokládá to vládní novela zákona o loteriích, kterou v dnešním úvodním kole projednávání podpořila sněmovna.

| mka, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Vláda schválila znovuzavedení odvodů, první 18letí by k nim šli za dva roky

Návrh, který počítá se znovuzavedením povinných odvodů, míří k poslancům. Novelu branného zákona schválila vláda a přimlouvá se za něj i premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Podle něj se zhoršuje bezpečnostní situace ve světě a v případě ohrožení Česka by bylo na odvody pozdě. Pokud by návrh prošel, první muži a ženy by měli jít ke speciální odvodové komisi za dva roky.

|Jitka Hanžlová, bre |Zprávy z domova

Bylo to nesystémové, vysvětluje zrušení odvodů a tedy zvýšení příjmů poslanců Čechlovský

Poslanci si zvedli platy i přes původní prohlášení, že s tím nepočítají. V úterý večer, když sněmovna rozhodovala ve stavu legislativní nouze o zvýšení mezd státních zástupců a soudců, zvedla většina zúčastněných ruku také pro zrušení odvodů na zdravotní a sociální pojištění z náhrad. V praxi to znamená, že si poslanci od ledna měsíčně přilepší asi o 5 tisíc korun.

|Martin Drtina, Zuzana Filípková, Martin Hromádka, Eva Presová |Zprávy z domova

Senát upraví pravidla pro odvody z hazardu, hlasovat má ve čtvrtek

Senát vrátí sněmovně změnu pravidel zdanění hazardu. Do předlohy zpátky zanese místní poplatky za loterijní terminály a výherní automaty a změní způsob rozdělování výtěžku z hazardu. Po jednání senátních výborů to řekl předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha s tím, že o normě má Senát hlasovat až zítra.

|Martin Drtina, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Armáda uvažuje o obnovení branné povinnosti

Armáda dává dohromady plán, jak doplnit své řady o odborné profese. Uvažuje proto o obnovení odvodů branců, které byly zrušeny v souvislosti s profesionalizací armády. V současnosti má vojsko 24 tisíc lidí ve zbrani. Protože ale obraně klesají příjmy ze státního rozpočtu, počítá její krizový plán s redukcí stavu o třetinu. Pak by na povinné odvody museli jít i lidé v produktivním věku, kteří ani neprošli základní vojenskou službou, přiznal pro Radiožurnál náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.