odvolání z funkce

Zastupitelé Prahy 5 chtějí odvolat starostu Klímu. Důvodem je dlouhodobá nespokojenost, tvrdí

| ČTK |Zprávy z domova

Zastupitelé na Praze 5 zažádali o svolání mimořádného jednání zastupitelstva, na kterém chtějí odvolat starostu Radka Klímu z TOP 09. Žádost, kterou má k dispozici ČTK, podepsalo 17 ze 45 zastupitelů včetně těch z vládnoucí koalice TOP 09, ANO, ODS a Demokratů Jana Kasla. Zastupitelé TOP 09 vyzvali Klímu k odstoupení před necelými dvěma týdny s tím, že pokud to neudělá, svolají mimořádné jednání zastupitelů, kde navrhnou jeho odvolání. Termín jednání nyní ale musí vybrat starosta. Vyjádření Klímy ČTK zjišťuje.

| ČTK |Zprávy ze světa

Pak Kun-hje byla zapletená do korupčního skandálu firmy Samsung, potvrdila jihokorejská prokuratura

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se spolčila se svou přítelkyní Čche Son-sil, aby získala úplatky od největšího jihokorejského podniku Samsung Group. Úplatky byly určeny k posílení pozice šéfa Samsungu I Če-jonga. Informoval o tom v pondělí úřad zvláštního prokurátora, který vyšetřuje korupční skandál, kvůli němuž byla Pak Kun-hje dočasně odvolána z úřadu.

|Lenka Kabrhelová, Michal Žák |Zprávy ze světa

Trump vyhodil ministryni spravedlnosti, odmítla bránit jeho migrační výnos

Ve Spojených státech narůstá odpor proti prezidentovu zákazu vstupu uprchlíků a obyvatel sedmi muslimských států do země. Poslední obětí vzdoru je úřadující ministryně spravedlnosti Sally Yatesová, kterou Donald Trump zbavil místa poté, co se postavila proti opatření. Zákaz rozpoutal pouliční protesty, kritizují ho i zákonodárci z obou stran. Trump krok hájí tím, že má zajistit národní bezpečnost.

|David Koubek |Zprávy ze světa

Vězeňský mundúr a mříže. I to si přinášejí odpůrci prezidentky k brazilskému Kongresu

Do brazilského hlavního města se sjeli příznivci a odpůrci prezidentky Dilmy Rousseffové. Poslanci totiž budou hlasovat o jejím odvolání. Obviňují ji mimo jiné z korupce. Její zastánci ale volají po stabilitě a poukazují na to, že země čelí hospodářské krizi, má problémy s virem zika a už za 110 dní začnou olympijské hry.

| Český rozhlas, Michaela Vetešková, Veronika Sedláčková, Marína Dvořáková, krw |Zprávy z domova

Na protest proti odvolání Buriana rezignovala část vedení Národního divadla a Státní opery

Na protest proti odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana odstoupili ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Silvia Hroncová, umělecký šéf obou souborů Petr Kofroň a jejich hudební ředitelé. Právě oni měli být novými Burianovými posilami.