OECD

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

V Česku podle zprávy OECD není dostatečně dostupná předškolní výchova

Česká republika má ve srovnání s dalšími zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) nadprůměrný počet lidí s vysokoškolským vzděláním. Vyplývá to z nejnovější zprávy OECD, která v členských zemích hodnotila školství a vzdělanost. Naopak výrazně Česko zaostává v dostupnosti předškolní výchovy tříletých dětí. Situaci by mohla podle ministryně školství vyřešit novela školského zákona.

| ČTK, mkp, Vojtěch Koval |Zprávy z domova

Patnáctiletí v Česku mají nejvíce zkušeností s alkoholem, varuje OECD

Počet patnáctiletých, kteří mají zkušenosti s alkoholem, se v České republice v letech 2002 až 2012 zvýšil ze 70 na 94 procent. Uvádí se to ve zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kterou dnes v Paříži zveřejnil její generální tajemník José Ángel Gurría. Ze všech zemí, které OECD sleduje, Česká republika vychází nejhůře.

Čeští vysokoškoláci často neumějí v praxi zhodnotit své vzdělání, říká analýza OECD

|Petra Benešová |Zprávy z domova

Čeští vysokoškoláci stále neumějí efektivně využívat svoje vědomosti ze studia v praxi. Na trhu práce jsou pak mnohdy neúspěšní a vydělávají si méně než jejich vrstevníci ze západoevropských zemí. Ukazuje to nejnovější analýza OECD PIAAC, která poměřovala schopnosti a úspěšnost mladých lidí v Belgii, Dánsku, Nizozemsku, Slovensku, Polsku a Česku. Právě mladí Češi na tom nejsou podle zjištění nejlépe.

|Tomáš Pavlíček, Barbora Kreuzerová, bre |Ekonomika

Svět musí pokračovat v přijímání prorůstových reforem, shodly se Merkelová a MMF

Růst ekonomiky a konkurenceschopnost musí být podporován rozpočtovými a strukturálními reformami. Shodla se na tom na společné schůzce německá kancléřka Angela Merkelová, šéfka MMF Christine Lagardeová a šéf OECD Angel Guría. Bez dostatečné podpory růstu se podle nich dluhová krize v eurozóně ani ve světě nevyřeší. Hlavním problémem je přitom nezaměstnanost mladé generace.