ohlasy

|Klára Stejskalová, Petr Vavrouška, Vojtěch Berger, Matěj Skalický |Zprávy ze světa

České volby očima Evropy: Hořké vítězství ČSSD zastínil Babišův úspěch

Mimořádné volby v Česku zaujaly okolní státy. Slovenská média vidí hlavní překvapení v úspěchu hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Němci komentují výsledky podobně, sociální demokracie podle nich utrpěla vítězství. Podle polského deníku Gazeta Wyborcza se teď Česko nachází na vlastní cestě takzvaného Orbánismu a Mečiarismu.

|Ivan Holas, Marína Dvořáková |Zprávy z domova

Hlášení na vlakových nádražích jsou úspornější. Cestující to oceňují

Kdo se po delší době ocitl na některém z větších železničních nádraží, určitě si všiml jedné věci: většího ticha. Od 9. prosince totiž začala platit zpřísněná pravidla pro používání staničního rozhlasu. V hlášení o spojích by měly zaznít jen základní informace, aby cestující nebyli téměř nekončícím zvukem zahlceni a dozvěděli se pouze to nezbytné.

|Pavel Novák, Petr Vavrouška, Veronika Uhlířová-Lefrancois, Jaromír Janev, Martin Hromádka, David Šťáhlavský |Zprávy ze světa

Svět přijal Bushovo vítězství rozporuplně

Dosavadní šéf Bílého domu George Bush zvítězil v amerických prezidentských volbách a bude po další čtyřleté funkční období nejmocnějším mužem planety. Svět reaguje na znovuzvolení Bushe rozporuplně. Největší spokojenost se ozývá ze zemí, které jsou blízkými spojenci USA v iráckém konfliktu, a také z Ruska. Státy, které se zásahem v Iráku nesouhlasily, vesměs vyjadřují naději, že Bush bude ve svém druhém volebním období více usilovat o spolupráci se zahraničím. Zklamány jsou hlavně muslimské země.

Svět opatrně vítá nového českého prezidenta

|Pavel Novák, Petr Voldán, Miroslav Konvalina, Marie Woodhamsová, Renata Havranová, Martin Hromádka, David Šťáhlavský |Zprávy ze světa

Z celého světa se dnes hrnuly gratulace a reakce na volbu nového českého prezidenta. Mezi prvními zahraničními státníky, kteří zvolení Václava Klause přivítali, byl slovenský protějšek Rudolf Schuster. Telefonicky Klausovi blahopřáli i prezident Polska Aleksander Kwašniewski a rakouský kancléř Wolfgang Schüssel. USA vzkázaly, že se těší na úzkou spolupráci s Českou republikou v oblastech společného zájmu. Spíše zdrženlivě až kriticky hodnotí včerejší hlasování českých zákonodárců v Německu. Většina politiků i médií pak společně dává Klausovo vítězství do souvislosti s vnitrostranickým bojem v sociální demokracii.