okresní soud

| ČTK |Regiony

Výpověď neplatí. Soud se zastal učitelky, která měla na škole v přírodě zneužívat děti

Olomoucký okresní soud vyhověl žalobě učitelky Vandy Fabiánové, kterou podala na Základní školu v Tršicích na Olomoucku. Soudce označil její výpověď ze školy za neplatnou. Pracovní poměr s ní vedení školy ukončilo loni po pobytu na škole v přírodě, kde měla zneužívat děti. Podle soudu se zneužívání neprokázalo a učitelka dohledem žádné předpisy neporušila.

| ČTK |Regiony

Rodiče dívky narozené s poškozeným mozkem u soudu neuspěli. Pochybení porodníků se neprokázalo

Olomoucký okresní soud ve středu zamítl žalobu rodiny, která se několik let soudila kvůli porodu s Fakultní nemocnicí Olomouc. Dítě se zde v říjnu 2010 narodilo s poškozeným mozkem. Po nemocnici rodina žádala 16,9 milionu korun. Podle soudu se však pochybení lékařů neprokázalo, odkázal i na závěry znalců. V Olomouckém kraji šlo za poslední dobu o jeden z největších soudních případů kvůli zanedbané zdravotní péči. Proces trval přes dva roky. Rozhodnutí není pravomocné, obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou.

|Jan Beneš, Simona Bartošová, Václav Rokyta, Michaela Široká |Regiony

Kriminalisté na Litoměřicku obvinili pět lidí z podvodu nebo podplácení, včetně soudce

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu obvinil pět lidí z podvodu nebo podplácení. Mezi stíhanými je i soudce litoměřického okresního soudu Ladislav Jelínek, který byl už dřív obžalován z přijímání úplatků spolu s dalším soudcem Josefem Knotkem. Jelínek byl kvůli tomu postaven mimo službu.

|Andrea Čánová, Lucie Maňourová |Zprávy z domova

Tragický případ z Opavska odhalil trhliny v českém systému opatrovnictví

Stala se opatrovnicí mentálně postižené sestry, i když sama má IQ 60 a jen šest tříd zvláštní školy. Dvaašedesátiletá Marie z Velké Polomi na Opavsku nakonec péči nezvládla a její sestra umírala ve velkých bolestech na otravu krve. Případ v plné nahotě odkryl nedokonalost současného systému, který dostatečně nezkoumá schopnosti opatrovníka. Radiožurnál se snažil vypátrat, kdo a proč o opatrovnictví rozhodl.

|Alena Vykydalová, Lucie Maňourová |Regiony

Olomoucký soud pokračuje v projednávání korupce fotbalistů Sigmy a Bohemians

U okresního soudu v Olomouci se bude opět projednávat korupční kauza fotbalistů Sigmy Olomouc a Bohemians Praha. Olomoucký brankář Petr Drobisz měl před dvěma lety dát úplatek 300 000 korun, aby Olomouc v závěrečném kole Gambrinus ligy vyhrála. Podle zástupců Bohemians Praha k předání úplatku došlo, peníze si údajně převzali proto, aby odhalili korupci.

|Ivana Bernáthová, Michaela Vydrová |Regiony

4,5 roku vězení a podmínku udělil liberecký soud za trestné činy spáchané při loňských povodních

Liberecký soud dnes projednal hned dva trestné činy spáchané při loňských povodních. Za krádež v zaplavené oblasti by měl jít na čtyři a půl roku do vězení 23letý recidivista z Hejnic. 49letá žena z Frýdlantu, která zneužila mimořádnou dvaceti tisícovou povodňovou dávku, dostala podmínečný trest.