okupace 1968

| ČTK, Martin Karlík |Zprávy z domova

Semelová půjde kvůli výrokům o Horákové k soudu, poslankyně se hájí svobodou projevu

Poslankyně Marta Semelová (KSČM) stane před soudem kvůli svým výrokům o Miladě Horákové nebo invazi vojsk do Československa v roce 1968. Obvodní soud pro Prahu 1 projedná počátkem příštího roku žalobu na ochranu osobnosti, kterou na Semelovou i na její stranu podal právník Michal Kincl (TOP 09). Semelová se hájí svobodou projevu.

|Vladimír Kroc |Historie

Kniha historiků Tomka a Pejčocha upřesňuje počty obětí pobytu okupačních vojsk

Symbolicky v předvečer výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa v roce 1968 vychází Černá kniha sovětské okupace s podtitulem Sovětská armáda v Československu a její oběti 1968 – 1991. Autory publikace, která přináší nové údaje - o počtech obětí invaze a následného pobytu okupačních vojsk - jsou Prokop Tomek a Ivo Pejčoch z Vojenského historického ústavu.

|Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

Obětí srpnové okupace byl i J. Páník. Jeho rodiče do konce života věřili, že emigroval

Za vyzvědačství poslal soud Jaroslava Páníka z Rokycan v politickém procesu v roce 1962 na pět let za mříže. Krátce poté, co se dostal na svobodu, Československo obsadila sovětská vojska. Páník se rozhodl s kamarádem emigrovat. Když ujížděli do Rakouska, vjel jim do cesty sovětský transportér. Oba muži zemřeli. Rodiče se o smrti svého syna ale nikdy nedozvěděli. Věřili, že se mu podařilo emigrovat do Ameriky. Tragédii před nimi až do konce života utajila jejich dcera Hana.

|Martin Dorazín, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Ruská aktivistka dostala za shromáždění k výročí okupace Československa pokutu

S mírnou pokutou vyvázla z přestupkového řízení ruská aktivistka Naděžda Miťuškinová. Soud jí nařídil zaplatit v přepočtu necelé dva tisíce korun za účast na vzpomínkovém aktu k 45. výročí protestu sovětských disidentů proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Tehdy i letos si toto výročí skupina odvážných připomněla na Rudém náměstí.