Okupujte Wall Street

|Kateřina Procházková |Zprávy ze světa

Mladí aktivisté 'okupují' i centrum Hongkongu

Proti kapitalismu, sociální nerovnosti a korupci protestují už několik týdnů tisíce lidí po celém světě. Demonstrace v New Yorku, nazvané Occupy Wall Street, se rozšířily do více než sedmdesáti zemí. Ve většině Číny, kde je sdružování na veřejnosti zakázané, se ale o celosvětovém trendu často ani neví. Výjimkou je bývalá britská kolonie a bohaté finanční centrum Hongkong. Tam už od září skupina mladých aktivistů okupuje střed města a své hnutí nazvala Occupy Central.

|Kateřina Procházková, Kristina Winklerová |Zprávy ze světa

Hongkongští protestanti chtějí připomenout dobu, kdy se lidé o vše dělili

Demonstrace proti sociální nerovnosti a korupci pokračují ve více než 70 městech světa. Ve většině Číny, kde je sdružování na veřejnosti zakázané, se ale o celosvětovém hnutí často ani neví. Výjimkou je bohaté finanční centrum Hongkong. Tam už od září skupina mladých aktivistů okupuje střed města. Proto také své hnutí nazvala Occupy Central.

|David Koubek, Marína Dvořáková, Kristina Winklerová |Zprávy ze světa

Rozhořčení Španělé chtějí změnit volební systém i daně

Po celém světě se dnes bude demonstrovat: do ulic v Evropě i Americe, ale nejen tam, vyjdou lidé žádat změny v politice i ekonomickém systému. Protesty se inspirují takzvaným „Hnutím rozhořčených“ neboli „Indignados“, které na jaře rozpoutali převážně mladí Španělé, frustrovaní z dopadů finanční krize. Španělská metropole, ale i další města v zemi tak při dnešním globálním protestu rozhodně nebudou chybět.