Čin Jana Palacha sochaře Zoubku hluboce zasáhl. „Otec celý život bral čin Jana Palacha za čin národního hrdiny. A v naší rodině byl za národního hrdinu celý život považován,“ vzpomíná sochařova dcera.
Uložení na Olšanech znamenalo symbolickou nápravu toho, jak s Palachovými ostatky zacházel komunistický režim po jeho smrti v lednu 1969, kdy se student upálil.
Palach se upálil v roce 1969 na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy. Památník stojí na místě domu, kde Palach vyrůstal.
Ocenění od Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové dostávají lidé s postižením, kteří se i přes svůj hendikep věnují práci pro ostatní. Porota v tomto roce vybírala z 21 kandidátů a kandidátek.
Náhrobek ve tvaru ležícího člověka osadili pozůstalí na hrob 29. června 1970. O 11 dnů později dostala Libuše Palachová dopis s výzvou, aby náhrobek odstranila.
Hřiště nazývané nyní Kaštánek bude přístupné s upozorněním, že nesplňuje dnešní přísné normy na dětská hřiště, a je tedy možné je používat jen na vlastní nebezpečí.
Muzeum v Jílovém u Prahy vystavuje soubor soch akademického sochaře Olbrama Zoubka. Jde o poslední výstavu, kterou plánoval. Dokončila ji rodina, protože výtvarník letos v červnu zemřel.
V 91 letech ve čtvrtek v Praze zemřel akademický sochař Olbram Zoubek. Vytvořil mimo jiné památník obětem komunismu na pražském Újezdě a posmrtnou masku Jana Palacha.
Kněze Josefa Toufara, kterého ubili komunisté na den přesně před 67 lety, připomíná socha v zahrádeckém kostele svatého Víta, kde působil osm let před svým odchodem do farnosti v nedaleké Číhošti. Více než dvoumetrovou kovovou plastiku pro Zahrádku vytvořil sochař Olbram Zoubek.
Klatovy začaly s obnovou Hostašových sadů, první práce však řadu lidí nemile překvapily. Padly tam totiž všechny stromy i keře. Jediné, co na ploše o rozloze tři čtvrtě hektaru zůstalo stát, je socha Smutné paní od Olbrama Zoubka. Již brzy by však měly být v parku vysázeny stromy nové.
Sochař Olbram Zoubek se ve svých sedmaosmdesáti letech dočkal velké retrospektivy. Začíná dnes v Jízdárně Pražského hradu. Olbram Zoubek na sebe výrazně upozornil, když v roce 1969 pořídil posmrtnou masku upáleného Jana Palacha, k jeho nejznámějším dílům patří památník na pražském Újezdě.
Sochař Olbram Zoubek bude mít svou dosud největší retrspektivní výstavu. V Jízdárně Pražského hradu představí od konce listopadu to nejlepší ze své tvorby. Poprvé se proslavil, když v roce 1969 odlil posmrtnou masku Jana Palacha a vytvořil jeho náhrobek. Pak mu komunistický režim zakázal vystavovat a pracoval jako restaurátor. Jeho asi nejznámějším dílem je pomník obětem komunismu na pražském Újezdě.
Před ateliérem sochaře Olbrama Zoubka je dnes od ranních hodin pořádně rušno. V pražské Salmovské ulici stojí nákladní vozy a z ateliéru uznávaného umělce odvážejí skoro všechna jeho díla.