Část Ukrajinců se bojí, že veřejné korupční skandály ohrožují tok zahraničních dodávek. Mají strach, že západní vlády mohou začít uvažovat, jestli je rozumné posílat pomoc.
„Je to velmi významné a Ukrajincům to dává velkou naději alespoň částečně splnit své cíle,“ říká k prolomení první ruské obranné linie bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.
Ukrajinský prezident uvedl, že na místo ministra obrany navrhne Rustema Umerova, šéfa hlavního ukrajinského privatizačního fondu. Změnu musí schválit parlament, je pravděpodobné, že ji podpoří.
„Válka diktuje změny v personální politice,“ napsal ke změně na telegramu Davyd Arachamija, šéf poslanců vládní strany Sluha národa a blízký spojenec prezidenta Volodymyra Zelenského.
Podle Reznikova Moskva pro potenciální ofenzivu zmobilizovala na 500 tisíc vojáků. Ruský prezident Vladimir Putin už loni v září oznámil všeobecnou mobilizaci 300 tisíc vojáků.
Místopředsedkyně parlamentního výboru uvedla, že věcí se zabývá státní auditorská služba a policie. Zasedání parlamentu, na které dostal pozvánku ministr Reznikov, se uskuteční za zavřenými dveřmi.
Ministři se podle šéfa unijní diplomacie Borrella shodli na tom, že unie je jednotná v podpoře Ukrajiny. „Členové jsou nadále připraveni poskytovat podporu tak dlouho, jak bude zapotřebí,“ řekl.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil ukrajinské armádě, vybavené nyní západními zbraněmi, aby znovu dobyla „okupované pobřežní oblasti, které jsou životně důležité pro ekonomiku země“.
Motivují Ukrajince, kteří již sedmý den vzdorují ruské invazi, nejsou nicméně typickými politickými lídry. Projděte si profily čtveřice nejvýraznějších osobností ukrajinské obrany.