Ondřej Bank

Ondřej Bank v textech na iROZHLASU

Alpští lyžaři jako zvláštní druh pacientů. Tady jde medicína po jiné koleji, říká lékař Beznoska

|Jan Kaliba |Zimní sporty

Před dvěma lety to byl právě Jiří Beznoska, kdo bral v lyžácích schody po dvou, přelézal bariéru a jako první byl u bezvládně ležícího Ondřeje Banka. Lékař české lyžařské reprezentace je i na letošním mistrovství světa ve Svatém Mořici. Tak vážné zranění českého závodníka jako předloni v Americe naštěstí zatím řešit nemusel, platí to i po nedělních sjezdech. Zato se spolu s doktory ostatních týmů znovu utvrzuje v tom, že lyžař má do běžného pacienta daleko.

|Jan Kaliba |Zimní sporty

Bank si užil dávku adrenalinu. Řítil se ledovým korytem ve čtyřbobu

Ondřej Bank už na letošním mistrovství světa není jako reprezentant, ale jen jako lyžařský poradce. Ovšem na rozdíl od závodníků, kterým sobotní sjezd zrušili, si svou dávku adrenalinu užil. Tak jako býval zvyklý řítit se z kopce dolů 130kilometrovou rychlostí, jen ho při tom tentokrát nikdo neviděl - kromě reportéra Radiožurnálu Jana Kaliby, který seděl ve čtyřbobu hned za ním.

|Jan Kaliba |Zimní sporty

Ondřej Bank se chtěl na MS sjezdařů zúčastnit tréninku. Plány mu zhatily trenérské povinnosti

O půlnoci nasedl do auta a ráno se objevil ve Svatém Mořici, kde dnes slavnostně začne mistrovství světa v alpském lyžování. Ondřej Bank už je zase ve svém lyžařském živlu a bude ve Švýcarsku pomáhat českému týmu. Původní plán byl ale překvapivější - bývalý sjezdař se měl znovu postavit na start v reprezentačním dresu.

|Jan Suchan, Nikola Šrámková |Zimní sporty

Lyžařka Ledecká má v týmu nového pomocníka. Své tipy a zkušenosti jí předává Ondřej Bank

Lyžařem už není, tanečníkem ve StarDance také ne, a tak má teď Ondřej Bank novou funkci. Stal se poradcem Ester Ledecké pro její lyžařské závody a jejich spolupráce zafungovala výborně hned napoprvé. Ve sjezdu Světového poháru v německém Garmisch-Partenkirchenu si mladá česká reprezentantka vyjela životní 13. místo.

|Jan Kaliba, Vojtěch Man |Zimní sporty

Ve 35 letech bude poprvé lyžovat za Česko. Dřív by byl přestup sebevražda, vysvětluje Hudec

Ještě jako batole emigroval s rodiči dobrodružně na lodi, teď se do Česka vrací na lyžích. Jan Hudec celou kariéru závodil za Kanadu, kde vyrůstal. V blížící se sezoně ale bude poprvé reprezentovat svou rodnou zemi. Specialista na rychlostní alpské disciplíny vyléčil koleno a k olympijské medaili ze Soči v kanadských barvách má i v 35 letech stále chuť přidávat úspěchy, tentokrát už pro Česko.

|Jan Kaliba, Jakub Knoll |Zimní sporty

Ondřej Bank nepojede sjezd v Kitzbühelu a přerušuje sezonu

Je pro něj vášní i prokletím - před osmi lety utrpěl Ondřej Bank v Kitzbühelu otevřenou zlomeninu nohy, loni tam naopak slavil na stupních vítězů třetí místo v kombinaci. Letos měl být tamní Světový pohár vrcholem jeho sezóny, jenže místo toho tam český lyžař bude jen jako turista. Bank se po loňském ošklivém pádu výkonnostně trápí, a tak v Rakousku ohlásil další závodní pauzu. A možná nejen pauzu.

|Jan Kaliba, Simona Bartošová |Zimní sporty

Strachové a Bankovi začíná klíčová část sezony. Nejvíce závodů jedou v lednu

Nepsané pravidlo anglické Premier League říká, že z celkového vítězství se raduje ten z favoritů, který nejlépe zvládne utkáními nabité období na přelomu roku. Podobné jako fotbalisti v Anglii to mají i alpští lyžaři. Také jim právě začíná klíčová fáze sezony a týká se to i dvou dlouhodobě nejlepších Čechů – Šárky Strachové a Ondřeje Banka.