onkologie

Negativní dopad syrských sankcí na léčbu dětí s rakovinou. Nemocnicím chybí léky a finance

|Dominika Píhová |Zprávy ze světa

FOTOPŘÍBĚH. Lékaři na onkologickém oddělení v dětské nemocnici v Damašku dlouhodobě bojují s kritickým nedostatkem specializovaných léků pro jejich mladé pacienty. Není to však jen kvůli všeobecnému chaosu, který v zemi způsobila šest let trvající občanská válka, upozorňuje v reportáži agentura Reuters. Světová zdravotnická organizace (WHO) z toho viní také západní sankce, které silně omezují dovoz léků, ačkoliv u většiny podobných opatření ze strany Spojených států nebo Evrospké unie existuje pro zdravotní materiál výjimka.

|Marie Veselá |nepoužívat - Věda

Vědci jezdí do Brna zkoumat nádory. V tekutém dusíku skladují 100 000 vzorků

Banka nemusí být jen plná peněz. Brněnský Masarykův onkologický ústav provozuje speciální nádorovou banku. Lékaři tam shromáždili přibližně sto tisíc vzorků, tak velké množství je výjimečné. Schované jsou kvůli dalším výzkumům v tekutém dusíku. Vědci z ústavu nebo i ti mimobrněnští na nich pozorují proměnu jednotlivých nádorů v čase. Všechno ale začíná na patologii.

Nová metoda královéhradeckých lékařů pomáhá účinněji předcházet srdečním příhodám

|Ondřej Vaňura |nepoužívat - Věda

Dva vědci z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové během svého výzkumu objevili látky, pomocí nichž dokáží určit, jestli bude mít daný člověk problémy se srdcem. Díky tomu mohou takového pacienta začít včas léčit. Lékaři věří, že v blízké budoucnosti by se jejich metoda mohla v budoucnu používat i na dalších specializovaných pracovištích.

|Andrea Strohmaierová, kov |Regiony

Onkologie v Chebu bude mít nový ozařovací přístroj. Bez něj hrozilo, že oddělení skončí

Chebská nemocnice bude mít moderní přístroj na ozařování nádorů, takzvaný lineární urychlovač. Bez něj hrozilo, že by se tamní onkologie musela zrušit – dosavadní přístroj je totiž na hranici životnosti, což vadí pojišťovnám. Dnes v nemocnici začali se stavbou krytu, kde přístroj bude, zařízení samo by se mělo instalovat na podzim příštího roku.