opatrovnictví

opatrovnictví v textech na iROZHLASU

Veřejnými opatrovníky budou pouze města, plánuje ministerstvo spravedlnosti

|Petra Benešová |Zprávy z domova

O duševně nemocné lidi by se kromě příbuzných měly v budoucnu starat pouze obce s rozšířenou působností. Veřejné opatrovnictví už nebude jako dosud spadat pod menší vesnice. Se změnou počítá ministerstvo spravedlnosti v připravovaném zákoně o opatrovnictví. Podle úřadu se totiž o postižené postarají lépe větší obce než malé vesnice. Ty se ale bojí, že se tím zhorší péče o postižené.

|Lucie Maňourová, Petra Benešová, Martin Hromádka |Zprávy z domova

O nesvéprávné osoby by mohli pečovat i odborníci z nevládních organizací

Opatrovnictví v Česku by se brzy mohlo řídit podle nových pravidel. O postižené lidi by se starali nejen příbuzní a úředníci, ale nově také odborníci z nevládních organizací, kteří se zapíší do speciálního registru. Také obce od státu získají přesnější návod, jak pečovat o nesvéprávné osoby.

|Andrea Brtníková, Lucie Maňourová |Zprávy z domova

Tragický případ z Opavska odhalil trhliny v českém systému opatrovnictví

Stala se opatrovnicí mentálně postižené sestry, i když sama má IQ 60 a jen šest tříd zvláštní školy. Dvaašedesátiletá Marie z Velké Polomi na Opavsku nakonec péči nezvládla a její sestra umírala ve velkých bolestech na otravu krve. Případ v plné nahotě odkryl nedokonalost současného systému, který dostatečně nezkoumá schopnosti opatrovníka. Radiožurnál se snažil vypátrat, kdo a proč o opatrovnictví rozhodl.