opencard

| ČRo, Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Exprimátoři Svoboda a Hudeček dostali v kauze opencard podmínku, celkem soud potrestal pět lidí z patnácti

V kauze opencard padly tresty. Pět z patnácti obviněných dostalo podmínku. Ostatní pražský městský soud zprostil obžaloby. Vinnými uznal bývalé primátory Bohuslava Svobodu (ODS) a Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09), někdejšího náměstka Josefa Noska, bývalou radní pro IT Evu Vorlíčkovou a exšéfa IT oddělení Jana Tesku. Podle rozsudku porušili závažným způsobem zákon o veřejných zakázkách při výběru dodavatele opencard. Verdikt není pravomocný.

| ČRo |Zprávy z domova

Potřebovali dostát nějakému zadání, řekl po rozsudku v kauze opencard Hudeček

Soud uznal vinnými pět lidí v kauze opencard a rozdal jim podmínky od dvou do tří let. Podle verdiktu porušili zákon, když při výběru dodavatele karty zvýhodnili firmu Haguess. Mezi odsouzenými jsou i bývalí pražští primátoři Bohuslav Svoboda (ODS), který dostal podmínku 2,5 roku, a Tomáš Hudeček (dříve TOP 09), kterému soud vyměřil dvouletý podmíněný trest. Oba se proti verdiktu odvolali. Tomáš Hudeček po rozsudku Českému rozhlasu řekl, že měl už dříve určité indicie, že to takhle dopadne.

|Marie Bastlová |Regiony

Praha už ví, kolik stojí Lítačka. Dala za ni už 35 milionů. Krnáčová podle opozice nemluvila pravdu

Praha konečně ví, kolik platí za novou tramvajenku Lítačku. Vedení města totiž předložilo po šesti měsících pilotního provozu první analýzu nákladů. Z ní vyplývá, že vývoj a pořízení nové karty město stálo 8,2 milionu korun a měsíční provoz zatím vychází na 4,4 milionu. Analýzu, kterou má Český rozhlas k dispozici, budou ve čtvrtek projednávat šéfové zastupitelských klubů na magistrátu.

| ČTK |Regiony

Kauza opencard: žalobce navrhl podmínky pro dva exprimátory Prahy

Dvou až tříleté podmínky dnes v závěrečné řeči navrhl státní zástupce pro bývalé pražské primátory Bohuslava Svobodu, Tomáše Hudečka, někdejší radní pro informatiku Evu Vorlíčkovou a někdejšího primátorova náměstka Josefa Noska. Stejné tresty navrhl i dvěma úředníkům, kteří podle něj společně s vrcholnými politiky nesou hlavní část viny v další z kauz kolem elektronických karet opencard týkající se uzavření nevýhodných smluv.

| ČRo, Filip Titlbach |Regiony

Praha zdraží výdej Lítačky na počkání. Vyměnit starou kartu zdarma bude možné jen online

Za vydání Lítačky na počkání si cestující v Praze připlatí, za svou první kartu vydají oproti současnosti dvojnásobnou částku, tedy 200 korun. Při standardní době vydání už budou ceny poloviční, nejlevněji by pak mělo vyjít objednání karty přes internet. Online objednání bude také jediná cesta, jak si bezplatně vyměnit kartu s končící platností za novou. Změny platí od 1. srpna.

| ČTK |Zprávy z domova

Nejvyšší soud odmítl dovolání úředníků potrestaných v souvislosti s opencard

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalých pražských úředníků Ivana Seyčka a Jiřího Chytila, potrestaných v souvislosti s projektem opencard. Bývalý ředitel odboru informatiky Seyček dostal 3,5 roku vězení za zvýhodnění firmy Haguess. Chytil dostal 1,5roční podmínku. Výsledek dovolacího řízení sdělila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

| ČRo, Jan Charvát |Regiony

Vlastník práv k opencard žaluje Prahu kvůli Lítačce. Hlavní město se brání

Ve sporu o pražskou opencard přibudou další dvě soudní řízení. Prahu žaluje společnost eMoneyServices (EMS), a to kvůli zavedení nového projektu Lítačka. Podle firmy, která vlastní práva k opencard, město údajně okopírovalo její systém. Žalobu dnes podalo i hlavní město, které se u soudu chce domoci výroku, že práva společenosti EMS neporušilo.

| ČTK, Veronika Neprašová |Regiony

Praha vydává Lítačku. Vlastník opencard chystá žalobu

Nová karta pro MHD v Praze, která nahradí opencard, se bude jmenovat Lítačka. Pro tento název se v průzkumu, který si magistrát zadal, vyslovilo 52,56 procenta lidí. Dvouslovné názvy byly příliš dlouhé a tramvajenka neprošla kvůli tomu, že karta neslouží pouze pro jízdu tramvají. Pilotní projekt město spustí 1. března.