„Například v Bulindi v Ugandě je ten kontakt až extrémní. Šimpanzi tam žijí na kilometru čtverečním, kde se neuživí,“ popisuje pro Český rozhlas Plus primatoložka Barbora Pafčo.
Mládě se narodilo v pátek v noci. Třicetiletá Kijivu je babičkou samice Duni, která přivedla na svět gorilu Mobi 2. ledna letošního roku. Pavilon s gorilami je bězně otevřený.
Gorilí mládě se narodilo v úterý večer a je zdravé a v pořádku, uvedla zoo. Mateřské mléko začalo sát ještě v noci. Babičkou mláděte je Moja, první gorila narozená v Česku.
Kromě kostí primátů zabavili celníci také další více než tři stovky lebek a koster jiných druhů, zejména kočkovitých šelem, ještěrů či dravých ptáků. Většinou šlo o chráněné druhy.
V Evropě máme zvířata, která pocházejí z laboratoří nebo i z domácích podmínek, nesou si velmi těžká traumata, se kterými se snažíme pracovat, nelámat nad nimi hůl, říká zooložka z ostravské zoo.
Se zjištěními novinářů už pracuje i policie a úřady, na celém světě už stíhají nejméně 20 lidí a vyšetřují další případy mučení. Podobných sítí je podle BBC na internetu mnohem víc.
„Trochu s sebou házel v kleci, možná bude trošku pomlácen, ale jinak v pořádku. V dobré kondici jsou i všichni ostatní, kteří si užívali svobody,“ uvedla Houšková o chyceném makakovi.
Zoologická zahrada v Děčíně je po útěku tlupy makaků chocholatých pro návštěvníky opět otevřená. Část opic se ale stále pohybuje v lesoparku okolo zahrady a nepodařilo se je odchytit.
Makak se někdy netrefí do ořechu, kameny třísknou o sebe a kus se ulomí. Podle studie mívají úlomky stejný tvar jako archeologické nálezy z doby kamenné, nástroje z pravěku staré až 3 miliony let.
Samička gibona bělolícího, překvapila ošetřovatele zoologické zahrady v Nagasaki, když v roce 2021 přivedla na svět mládě, ačkoliv žila sama v kleci. Zoo nyní díky testu DNA zjistila, kdo je otcem.
Má jít o malé zařízení s ohebnými „vlákny,“ kterých je přibližně 64. Elon Musk řekl, že testování čipů na lidech by mohlo začít do půl roku. Zatím se provádí testy na opicích a prasatech.
Vědci se dlouho domnívali, že opičky ksukolové prstem poklepávají na dutiny stromů, aby našli larvy a vylovili je. V zajetí se ale výzkumníkům podařilo tvory natočit, jak se prstem dloubou v nose.
Rwandská vláda investuje deset procent zisku z pozorování goril do místní komunity, kde díky tomu vzniklo 700 projektů. A zdá se, že tato politika byla možná příliš úspěšná.
„My jsme ho totiž v pátek dovezli, takže není na výběh zvyklý. Asi hledal skulinku a asi se mu podařilo ji najít,“ řekla dopoledne mluvčí. Makakové jsou úzkonosé opice z čeledi kočkodanovití.
Na 154 českých policistů projde školení etického hackování, píše Deník N. A čeští vědci objevili u opic ze zoologických zahrad nové druhy bakterií, píše Právo. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Pachatelky o silvestru vypustily nebezpečné lampiony štěstí, které dopadly do nového pavilonu opic. Areál byl požárem zničen a musel být stržen. Živel zahubil tři desítky zvířat včetně osmi lidoopů.
Nově objevený druh se vyznačuje výraznými kruhy kolem očí a našedivělou srstí. Tento druh hulmanů rychle ztrácí životní prostor a ohrožují ho také lovci.
„Caila udělala už první krůčky. Prořezaly se jí první zoubky, díky kterým poznává nové chutě ožužláváním ovoce a zeleniny,“ uvedla ošetřovatelka primátů Monika Nováková.
Říkal jsem si: „Tomíku, fotbal tě svým způsobem bavil, tak se pojď zkusit živit tím, co by tě bavilo i dál.“ Táhlo mě to ke zvířatům, našel jsem si rekvalifikaci, kde šlo o chov exotických zvířat.
Požár v německé zoologické zahradě v Krefeldu zabil desítky zvířat. Zřejmě za to mohou lampiony štěstí, které jsou v Severním-Porýním Vestfálsku zakázané.
Díky své houževnatosti a trpělivosti odhalila Jane Goodallová řadu neočekávaných tajemství a zjistila, že šimpanzi toho mají s člověkem společného mnohem víc, než se do té doby soudilo.
Česká obchodní inspekce stahuje z trhu nebezpečnou plyšovou opičku, která umí vydávat zvuky. Děti mohou spolknout nebo vdechnout baterky a další malé součástky.