„Toto první schválení vakcíny proti mpox je významným krokem v boji proti této nemoci, a to jak během současné epidemie v Africe, tak i v budoucnu,“ řekl šéf WHO.
Profesor Petr Pazdiora z Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty v Plzni vysvětluje, jak se nemoc šíří, koho ohrožuje i jak probíhá léčba. Výrazné nebezpečí podle něj mpox pro Evropu nepředstavuje.
Nová varianta virového onemocnění mpox se rozšířila v Africe. „Potenciál dalšího šíření mimo Afriku je velmi znepokojivý,“ uvedl generální ředitel Světové zdravotnické organizace.
„Nemoc se může začít šířit po letištích. Člověk s lézemi se snadno dostane za hranice, když u nich nebude dostatečná kontrola,“ uvedl představitel ministerstva zdravotnictví v konžské provincii.
SZÚ už na začátku letošního roku informoval, že očekává epidemii černého kašle. Do minulého týdne zaznamenal 1666 případů, víc bylo naposledy na začátku 60. let krátce po zahájení očkování.
První případy se v Česku objevily na konci května, souvisely s cestou na hromadnou akci v zahraničí. Z 50 nakažených v Praze hygienici nedávnou cestu do zahraničí při zjistili zhruba u poloviny.
Dosud jen u dvou osob vyžadoval jejich stav hospitalizaci. Do poloviny srpna byli všichni nakažení muži, novější data Státní zdravotní ústav nepublikoval.
„Dva kontrolní vzorky od jednoho nemocného člověka nám ke konfirmaci poslala Fakultní nemocnice Bulovka. Oba vzorky byly pozitivní,“ uvedla mluvčí Státního zdravotního ústavu.
Dezinformace cílí na opičí neštovice, které se nezvykle šíří v Evropě. Nemoc spojují s covidovou vakcínou AstraZeneca, která obsahuje šimpanzí adenovirus. Odborníci odmítají, že by to spolu souviselo.
Dva nově potvrzené vzorky jsou od pacientů z Ústřední vojenské nemocnice, jeden k vyšetření poslala Bulovka. V tuto chvíli nemá Státní zdravotní ústav informace o příjmu dalších vzorků k vyšetření.
Podle SZÚ jde o blízký kontakt prvního pozitivně testovaného pacienta. U toho nemoc potvrdili v úterý, měl se nakazit v Belgii na hudebním festivalu v Antverpách.
Nakažená osoba pobývala začátkem května s přáteli na hudebním festivalu v belgických Antverpách. Hygienici již začali s trasováním. Odborníci očekávali, že se tento první případ v Česku objeví.
Onemocnění opičích neštovic se nezvykle šíří Evropou. Speciální léky neexistují, většina pacientů se uzdraví. Co o nemoci víme? Server iROZHLAS.cz přináší odpovědi na osm základních otázek.
Další evropské země hlásí případy onemocnění opičích neštovic. „Úplně mě to nezneklidňuje, protože to není nové onemocnění,“ říká pro Radiožurnál šéf České vakcionologické společnosti Roman Chlíbek.
Praha/Berlín/Paříž/Ottawa||Tomáš Hána, ČTK|Zprávy z domova|Aktualizováno
Výskyt nemoci potvrdily nově Německo, Francie, Belgie a Kanada. Případy opičích neštovic se objevily v několika zemích Evropy, mimo jiné ve Velké Británii a Španělsku.