Národní liga pro demokracii je mezi čtyřicítkou politických stran, které nesplnily podmínky registrace do voleb, jejichž vypsání vojenská junta slíbila.
Podnět chystá opoziční hnutí ANO, jehož představitelé jsou přesvědčeni o zpětné platnosti zákona a nelíbí se jim způsob jeho parlamentního schvalování zkráceně ve stavu legislativní nouze.
„Překvapivé je to proto, že vládní koalice je v poslední době v politické defenzivě kvůli ekonomickým problémům, zejména vysoké inflaci a neurovnaným státním financím,“ píše Jiří Pehe.
„Podle mého názoru by procedura projednávání návrhu zákona ve Sněmovně měla před Ústavním soudem obstát. Prezidentovo rozhodování bylo závažnější než obvykle,“ domnívá se ústavní právník Jan Wintr.
Opoziční hnutí ANO uvedlo, že se kvůli retroaktivitě a způsobu projednání novely obrátí na Ústavní soud. Podnět už připravuje. Podle premiéra Fialy novela zabraňuje enormnímu nárůstu zadlužení země.
Své stanovisko ke změně valorizace důchodů chce Pavel představit ve středu odpoledne v 16.15, a to i s vědomím toho, že s ním mnoho lidí nebude spokojeno.
ANO má cíl eliminovat tradiční střet levice s pravicí a místo něj rozpoutat boj konzervativců s progresivisty. Napodobuje tím sociální konzervativismus polské vládní strany Právo a spravedlnost.
Velká část Poláků má přístup pouze k pozemnímu televiznímu vysílání. Nemá kabelovou, satelitní ani internetovou televizi. Je tak odkázaná na veřejnoprávní TVP, její obsah je ale až propagandistický.
Před budovou gruzínského parlamentu se ve čtvrtek večer sešli lidé k nové opoziční demonstraci, třetí v posledních třech dnech. Protesty vyvolal odpor proti zákonu o takzvaných zahraničních agentech.
Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) považuje současné vztahy mezi vládou a opozicí za nejhorší, jaké pamatuje. „Babiš se nechal slyšet, že zažijeme peklo a úměrně tomu se ANO i SPD chová.“
Nejprve vyhlásit legislativní nouzi a extrémně spěchat na přijetí zákona a pak řešit, co bude za 30 let? Opravdu je toto nejlepší cesta, jak důchodovou reformu provést?
Co ukázal poslední týden jednání Poslanecké sněmovny? A co by pro vládní koalici znamenalo, kdyby snížení valorizace důchodů narazilo u Ústavního soudu? Odpovídá Markéta Pekarová Adamová.
Dny i noci s kartáčky a spacáky. Poslanci se ve Sněmovně přou o důchody. Než schválili program schůze, trvalo to přes 30 hodin. Otázka zní: Patří obstrukce do politiky?
Praha||Tomáš Pancíř, ab|Zprávy z domova|Dvacet minut Radiožurnálu
Jaká bude další taktika vládní koalice proti opozičním obstrukcím ve Sněmovně, proč vláda neřešila dopady valorizací důchodů dříve? O tom mluvil moderátor Tomáš Pancíř s premiérem Petrem Fialou.
Sněmovna projedná spornou penzijní novelu zkráceně. Nebude se tedy konat první čtení a finální třetí kolo se bude moci uskutečnit hned po druhém čtení.
Vláda ve středu po zhruba 14 měsících schválila aktualizaci programového prohlášení. Zdůvodňuje to především válkou na Ukrajině a jejími ekonomickými dopady.
Vládní koalice chce změnit výpočet mimořádné valorizace penzí. Průměrný důchod by pak vzrostl jen o 750 korun. Lidí s nejnižšími důchody by se změna nedotkla.
Sněmovna se kvůli obstrukcím ani po 16 hodinách jednání nedostala k potvrzování stavu legislativní nouze, v němž chce vláda nižší mimořádnou valorizaci důchodů prosadit.
„Lidé o válce vědí z televize, jiné to ale bude, až si uvědomí, že žijí hůř než dříve. Zatím to tak není, z ekonomického hlediska Rusko ještě funguje,“ tvrdí ředitel ruské redakce RFE/RL Andrej Šarij.
„V tomto bytě jsme se Sjarhejem a našimi děti prožili mnoho dobrých a radostných dnů. I když se nás snaží zbavit rodiny, lásky a vzpomínek, tak jim to nevyjde,“ komentovala dražbu Cichanouská.
Vládní novela se má týkat celého fungování výběru radních ČT a ČRo. Senát by měl například nově volit třetinu míst v radě. Dosud byla celá volba pouze v kompetenci Poslanecké sněmovny.
Vláda nechce riskovat, že by nestihla ve Sněmovně schválit snížení valorizace důchodů, sáhla proto po vyhlášení stavu legislativní nouze. Rozepři s opozicí by mohl rozsoudit až Ústavní soud.
„Od toho jsme hnutí a catch all party, abychom si uvědomili, že pluralita názorů je strašně důležitá. Mám někdy pocit, že chybí možná více v jiných stran než u nás,“ říká Vondrák.
Předsedkyně klubu také zdůraznila, že klub postup neprobíral s předsedou ANO a prezidentským kandidátem Andrejem Babišem, jenž byl z úterního jednání Sněmovny omluven a neúčastnil se ani schůze klubu.
Maďarsku podle Orbána hrozilo, že bude zataženo do ukrajinského konfliktu, kdyby opoziční levicové strany vyhrály dubnové volby: „Byli bychom v tom až po krk,“ prohlásil Orbán.