Vážnost situace se závislostí dokonce přiměla úředníky, aby letos v zimě vyhlásili v Portlandu výjimečný stav. Oregon svůj experiment s účinností od 1. září ruší.
S aplikací přišla americká výzkumná organizace HappyWhale z Oregonu. Jedním z cílů je podnítit zájem veřejnosti o přírodu – v tomhle případě o kytovce.
Martin Jirušek je na východním pobřeží v hlavním městě na Univerzitě George Washingtona na stipendium Fullbrightovy komise a v seznamu českých grantů na tento rok je přímo pod poslancem Janem Farským.
Dosavadní předseda klubu Jan Farský na post rezignoval kvůli půlroční stáži na univerzitě v americkém Oregonu poté, co Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a získal stipendium.
„Chceme čistou vodu. A aby těžební průmysl zmizel z domorodých území,“ vyjádřila se v reportáži Julie z národa Lakotů, jedna z washingtonských protestujících.
Zdravotnická zařízení na jihu země jsou na hranici svých možností. Varianta delta se šíří převážně mezi neočkovanou částí populace a stojí za rostoucím počtem hospitalizací.
Na západě Spojených států se s masivními požáry potýká především Kalifornie, Nevada a Oregon. V Kanadě bylo v nedávných dnech z nejlidnatější provincie Ontario evakuováno přes 2000 lidí.
Přenosné klimatizační jednotky a ventilátory jsou v místních obchodech vyprodány, upozornila stanice BBC na svém webu. Historický rekord v nejvýše naměřené teplotě padl v neděli v sousední Kanadě.
Když tým na zasněžené silnici v Oregonu uvízl v koloně, zbývalo mu šest hodin na to, aby dávky dopravil k pacientům. Jeho členové ale dospěli k závěru, že se jim to nepovede – očkovali tak na místě.
Policisté okresu Marion reagovali na hlášení možného držení rukojmí v domě na jihovýchodě Salemu. Podezřelá osoba během zásahu hovořila po telefonu s profesionálním vyjednávačem.
V posledních dnech USA, které mají asi 328 milionů obyvatel, hlásí kolem 40 tisíc nově nakažených za den. Denní počet úmrtí se podle agentury AFP v posledním týdnu pohybuje mezi 700 a 800.
Oranžovou barvu na nebi nad San Franciscem způsobil kouř a popel i z velmi vzdálených požárů, který dorazil nad město. Koncentrace těch částic je tak hustá, že přes ně téměř neproniká denní světlo.
V šarvátce mezi příznivci Trumpa a stoupenci hnutí Black Lives Matter obě strany používaly pepřové spreje. Incidentu přihlíželo kolem 20 policistů, zatčeni byli dva agresivní příznivci prezidenta.
Osmnáctiletá žena, která koncem července ve městečku Englewood Cliffs uspořádala poklidné shromáždění na podporu hnutí Black Lives Matter dostala účet za přesčasy policistů.
Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost uvedlo, že přistoupilo na plán, podle kterého začnou oblasti kolem federálních budov chránit státní a místní strážci zákona.
Se zloději doručených zásilek se nepotýká jen Michigan, ale celé Spojené státy. Například v Oregonu policisté do balíčků dávají GPS přístroje, se kterými zloděje snadno vystopují.
Trenér školního týmu v americkém Portlandu zřejmě zabránil střelně. Na nově zveřejněném videu je vidět, jak muž vychází ze dveří v objetí se žákem, bere mu z ruky zbraň a podává ji kolegovi.
Společnost Nike po letech ukončila projekt, který vedl Alberto Salazar. Praktiky kouče takzvaného Oregonského projektu byly de facto od počátku v hledáčku antidopingových organizací.
Poté, co Havaj jako první americký stát zažalovala nový Trumpův migrační dekret, který zakazuje vstup občanům šesti zemí do USA, podnikly ve čtvrtek proti nařízení soudní kroky i další státy. O pozastavení platnosti příkazu požádal soud stát Washington, k němuž se připojily Oregon a New York. Zatímco Havaj tvrdí, že je dekret protiústavní, Washington se zachoval podobně jako v případě předešlého dekretu zablokovaného justicí.
Po oznámení výsledků amerických prezidentských voleb vyšli do ulic příznivci obou hlavních kandidátů. Před Bílým domem se sešli příznivci i odpůrci Donalda Trumpa a došlo i na násilí.
Americká federální policie zasahovala proti ozbrojené skupině, která okupuje budovy v oregonské přírodní rezervaci Malheur. Podařilo se jí zatknout i jejich vůdce. Během zásahu se ale strhla přestřelka, při které zemřel jeden z podezřelých a další utrpěl zranění.
Střelec v americkém Oregonu měl podle policie 13 zbraní, munici i neprůstřelnou vestu. Úřady se dál snaží zjistit podrobnosti o motivaci a pozadí činu 26letého muže, který v areálu vyšší školy zabil devět lidí a stejný počet zranil. Prezident Barack Obama znovu vyzval Kongres ke zpřísnění zákonů regulujících držení zbraní.
Americká policie dál hledá motivy střelce, který ve vyšší odborné škole v Oregonu zabil 9 lidí. Tři zranění jsou stále v kritickém stavu, zbylí čtyři by podle lékařů měli přežít. Šestadvacetiletý střelec Chris Harper Mercer pak sám při policejním zásahu zemřel. Další masová vražda ve škole ve Spojených státech znovu rozbouřila debatu o omezení práv na držení zbraní.
|Dušan Neumann, Simona Bartošová, Viktor Daněk, msk|Zprávy ze světa
Při střelbě na vyšší odborné škole v americkém státě Oregon ve čtvrtek zemřelo 10 lidí, včetně útočníka. Dalších zhruba 7 lidí bylo zraněno a někteří jsou v kritickém stavu. Médiím to řekl šerif okresu Douglas John Hanlin. Střelcem byl 26letý muž, který zemřel při přestřelce s policií. Vyšetřovatelé zatím neznají jeho motiv, podle stanice CNN ale o svých plánech psal o den dříve na sociálních sítích.