Oregon

Oregon v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy ze světa

Washington, New York, Oregon. K havajské žalobě na Trumpův 'odporný' dekret se připojily další státy

Poté, co Havaj jako první americký stát zažalovala nový Trumpův migrační dekret, který zakazuje vstup občanům šesti zemí do USA, podnikly ve čtvrtek proti nařízení soudní kroky i další státy. O pozastavení platnosti příkazu požádal soud stát Washington, k němuž se připojily Oregon a New York. Zatímco Havaj tvrdí, že je dekret protiústavní, Washington se zachoval podobně jako v případě předešlého dekretu zablokovaného justicí.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Tlačte politiky k přísnější regulaci zbraní, vyzval Obama veřejnost po střelbě v Oregonu

Střelec v americkém Oregonu měl podle policie 13 zbraní, munici i neprůstřelnou vestu. Úřady se dál snaží zjistit podrobnosti o motivaci a pozadí činu 26letého muže, který v areálu vyšší školy zabil devět lidí a stejný počet zranil. Prezident Barack Obama znovu vyzval Kongres ke zpřísnění zákonů regulujících držení zbraní.

| ČRo, mkp, Marie Machytková |Zprávy ze světa

Americká policie stále nezná motiv útoku na vyšší odborné škole ve státě Oregon

Americká policie dál hledá motivy střelce, který ve vyšší odborné škole v Oregonu zabil 9 lidí. Tři zranění jsou stále v kritickém stavu, zbylí čtyři by podle lékařů měli přežít. Šestadvacetiletý střelec Chris Harper Mercer pak sám při policejním zásahu zemřel. Další masová vražda ve škole ve Spojených státech znovu rozbouřila debatu o omezení práv na držení zbraní.

|Dušan Neumann, Simona Bartošová, Viktor Daněk, msk |Zprávy ze světa

Mladík vtrhl na školu v Oregonu a postřílel 9 lidí, sám zemřel při přestřelce s policií

Při střelbě na vyšší odborné škole v americkém státě Oregon ve čtvrtek zemřelo 10 lidí, včetně útočníka. Dalších zhruba 7 lidí bylo zraněno a někteří jsou v kritickém stavu. Médiím to řekl šerif okresu Douglas John Hanlin. Střelcem byl 26letý muž, který zemřel při přestřelce s policií. Vyšetřovatelé zatím neznají jeho motiv, podle stanice CNN ale o svých plánech psal o den dříve na sociálních sítích.