organizace

|Dominika Píhová |Zprávy ze světa

Ostře sledované Česko: hnutí ANO může změnit vývoj demokracie v zemi, píše Freedom House

ANALÝZA. Americká nevládní organizace Freedom House každý rok zveřejňuje výroční zprávu Freedom in the World, jejíž součástí je i seznam zemí, kterých se může týkat takzvaný bod zlomu v oblasti demokracie. Česká republika na tom je v indexu organizace dosud velmi dobře, letos si však zaslouží zvýšenou pozornost: „Říjnové volby v roce 2017 ukáží, zda vyhraje nebo prohraje populistické a nacionalistické hnutí ANO, které bylo porovnáváno s vládnoucími stranami v Maďarsku a Polsku,“ stojí ve zprávě.

|Radim Sajbot, Jakub Knoll |Atletika

Letošní Zlatá tretra bude ve znamení zpřísněných bezpečnostních opatření. I kvůli útokům v Bruselu

Zlatá tretra Ostrava se letos uskuteční už po pětapadesáté. Své půlkulatiny oslaví stylově. Pozvání na tento atletický mítink přijaly také legendy, které se nesmazatelně zapsaly do její historie. Dorazí tak např. bývalý tyčkař Sergej Bubka, mílař Hicham El Guerrouj a další. Letošní ročník bude ovšem výjimečný ještě v jednom pohledu.

|Ondřej Houska, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Snowden: Tajné služby v USA sledovaly i organizace na ochranu lidských práv

Americké tajné služby prý ve velkém odposlouchávaly i organizace na ochranu lidských práv. Tvrdí to bývalý spolupracovník tajné služby Edward Snowden, který o tom pomocí videokonference informoval Radu Evropy. Ta je sdružením evropských zemí na ochranu demokracie a právního státu. Američané podle Snowdena špehovali organizace jako Amnesty International nebo Human Rights Watch.

|Martin Dorazín, Marína Dvořáková |Zprávy ze světa

Ruští pořadatelé summitu G20 si hýčkají média. Nabízejí jim přívětivou tvář země

Až sedm miliard rublů - tedy přes 4 miliardy korun - stojí Rusko summit skupiny G20. Ruští organizátoři se rozhodli nešetřit a ohromit hosty světelně-hudebním představením u fontán v Petrodvorci i dokonalou organizací summitu a také nebývalou vstřícností ke čtyřem tisícům novinářů, kteří o vrcholné schůzce informují. To v Rusku nebývá zvykem.

|Tereza Jelínková, Michal Jurman |Zimní sporty

Organizátoři ME krasobruslařů celou akci nezvládají

O tom, že si největší akce evropských krasobruslařů v tomto roce zřejmě bude muset zvyknout na slabou diváckou kulisu, se mluvilo už před startem evropského šampionátu v Sheffieldu. Na to, že do hry vstoupí i specifická svéhlavost místních organizátorů, soutěžící ani všichni zainteresování připraveni nebyli.