Výkonná rada Organizace pro zákaz chemických zbraní, která dohlíží na její činnost a odpovídá za dodržování úmluvy o zákazu chemických zbraní, se skládá ze 41 členských států.
Generální ředitel organizace Fernando Arias výsledky označil za „velmi znepokojivé“. Ruská diplomacie vyjádření organizace odmítla jako „pokračování předem naplánovaného scénáře“.
Organizace pro zákaz chemických zbraní při analýze důkazů nalezla „dostatečná zdůvodnění pro závěr, že 7. dubna 2018 byla jako zbraň použita toxická chemikálie“.
Rusko předalo nizozemské velvyslankyni protestní nótu kvůli vyhoštění údajných ruských špionů, kteří se měli pokusit o útok na Organizaci pro zákaz chemických zbraní. Ta analyzovala vzorky Novičoku.
Při útoku v provincii Idlib na severozápadě Sýrie byl nejspíš použit chlor, oznámila to Organizace pro zákaz chemických zbraní. Kdo za útokem stál, neuvedla. Organizaci nyní předsedá Česká republika.
Vtažení Česka do příběhu s Novičokem může podle informací České televize souviset s předsednictvím Česka v Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), které začíná příští týden.
Množství nervově paralytické látky, která byla použita ve Británii při otravě bývalého dvojitého agenta Skripala, není Organizace pro zákaz chemických zbraní schopna odhadnout.
Inspektoři OPCW pobývají v zemi už týden, ale dosud jejich cestě do Dúmy podle Sýrie a Ruska bránila nevyřešená bezpečnostní situace ve městě. To už je pod kontrolou vládních jednotek.
Dúmá se 7. dubna stala terčem údajného chemického útoku, který si vyžádal přes 40 životů a který opoziční síly a Západ připisují syrské vládě prezidenta Bašára Asada.
Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že v nadcházejících 24 až 48 hodinách rozhodne o reakci USA na sobotní útok na syrské město Dúmá, při kterém byly údajně použity chemické zbraně.
Dubnový útok v syrském Chán Šajchúnu byl spáchán smrtícím nervovým plynem sarinem. Potvrdila to v pátek zveřejněné závěrečné vyšetřovací zprávě Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).
Izrael, Egypt a Severní Korea. Tyto tři země zatím nepodepsaly konvenci o zákazu chemických zbraní. Na dokumentu chybí také podpisy zástupců Jižního Súdánu, Angoly a Myanmaru, tyto země ale k podpisu míří.
Sýrie se vzdává svého chemického arzenálu. Dnes do země přijedou inspektoři Organizace pro zákaz chemický zbraní a začnou se zajišťováním a likvidací chemikálií. Ambiciózní rusko-americký plán počítá s kompletním chemickým odzbrojením Sýrie do poloviny příštího roku.