Orlická přehrada

|Martin Pokorný, Radek Duchoň |Regiony

Hladina Orlíku by se mohla dlouhodobě snížit. Některé obce jsou ale proti

Hladina Orlické přehrady možná trvale poklesne. Už letošní sucho ji snížilo o devět metrů oproti průměru. S dlouhodobým snížením počítá nový manipulační řád vltavské kaskády, který teď posuzuje ministerstvo zemědělství. Pokud plán vodohospodářů povolí, zvětší se o polovinu prostor na zadržení případné menší povodňové vlny. Některé obce to vítají, jiné méně.

| ČRo |Historie

Před 20 lety našli potápěči hřbitov na dně přehrady. Nastal zlom v kauze orlických vrahů

Báňským potápěčům se před 20 lety podařilo najít v kalné vodě Orlické přehrady první sud s ostatky oběti gangu tzv. orlických vrahů. Po 4 dnech neúspěšného pátrání ve vodě, která měla 3 stupně Celsia, to znamenalo zásadní zlom. Pražská kriminálka se případem zabývala déle než rok. Vše nasvědčovalo, že jsou na dně Orlíku schovány sudy s ostatky obětí. Chybělo jediné - jasný důkaz. Soud nakonec poslal za mříže pět lidí.

|Romana Kostohryzová |Regiony

Na Orlické přehradě jsou pláže po povodních už čisté. Lidé se ale koupání vyhýbají

Pláže plné naplaveného dřeva, ale taky ledniček a dalších pokladů, které ukořistila voda při povodních. Tak vypadala situace ještě před čtrnácti dny v některých kempech a na plážích. Na Orlické přehradě už mají pláže vyčištěné, ale téměř nikdo se tam nesluní. Turisté sice na své oblíbené místo přijeli, ale koupat se zatím neodvážili. Provozovatelé jsou ale rádi za každý stan nebo karavan.