ortodoxní židé

ortodoxní židé v textech na iROZHLASU

|Břetislav Tureček, Matěj Skalický |Zprávy ze světa

U Zdi nářků opět zasahovala policie. Zatkla pětici modlících se žen zahalených do talitu

Světoznámá Zeď nářků v Jeruzalémě se stává dějištěm stále vyhrocenějších sporů mezi zastánci různých směrů judaismu. Dnes ráno tam policie zatkla dalších pět žen, které se nahlas modlily s modlitebním šálem, talitem. Zatím totiž mají mocenský monopol u zdi ultraortodoxní Židé, kteří rituály spojené s liberálnějšími směry judaismu tvrdě potírají.

|Pavel Novák, Matěj Skalický |Zprávy ze světa

Masada nesmí znovu padnout! Věrnost Izraeli budou nově přísahat i ortodoxní židé

Každý rok přísahají tisíce mladých Izraelců věrnost své zemi. Na vojnu nastupují všichni zletilí muži i ženy. Pánové na tři roky, dámy si musí odsloužit dva. 54 tisíc studentů náboženských škol ješiva doteď takový výcvik nepodstupovala. Ortodoxní židé, kterým se říká charedim, měli v izraelské společnosti výjimku. Nejvyšší izraelský soud ji ale k dnešnímu datu zrušil.

| Rádio Česko, Matěj Skalický |Zprávy ze světa

Izrael zrušil ortodoxním židům armádní výjimku, branný zákon ale připravený nemá

Povinná vojenská služba je něco, co už drtivá většina mladých Čechů vůbec nezná. Naproti tomu v Izraeli jde o naprostou samozřejmost. I když až do dnešního dne ne pro všechny. Od roku 1948 totiž vojenskou nebo civilní službu nemuseli nastoupit ortodoxní židé. Nejvyšší izraelský soud ale tuto výjimku k dnešnímu datu zrušil.