„Představa, že telefony slouží jako úložiště nelegálních kopií hudby a filmů, je úplně scestná. Není rok 2005 a nikdo už nenosí po kapsách MP3,“ říká k plánu místopředseda Pirátů MIichal Bláha.
Výrazný propad zaznamenal OSA i v oblasti reprodukované hudby na veřejných místech, jako jsou hotely nebo restaurace. Provozovatelům v minulém roce odpustil nebo vrátil poplatky za reprodukci hudby.
Ochranný svaz autorský popatnácté ocenil úspěšné hudební skladatele, textaře a nakladatele. Po dvou oceněních získali Xindl X a Zdeněk Král. Vyplývá to ze statistik OSA.
Svaz měl porušit nejen zákon o ochraně hospodářské soutěže, ale i soutěžní pravidla Evropské unie. Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je zatím nepravomocné.
Veřejná produkce skladeb se radnicím od ledna dost prodraží. Ochranný svaz autorský (OSA) totiž zvedl příspěvky za veřejnou produkci skladeb. Existuje ale účinný způsob, jak se tisícovým poplatkům vyhnout. Někde úplně, jinde alespoň částečně. Informuje o tom týdeník Týden.
Při koupi nového mobilního telefonu by mohl určitý poplatek z celkové ceny putovat na účet Ochranného svazu autorského. V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny to uvedl jeho předseda Roman Strejček. OSA navrhuje, aby stejně jako za flashdisky náležela autorům hudby a textařům náhradní odměna i v tomto případě. Ozývají se však hlasy proti.
Absurditou letošního roku je povinnost firem posílat úřadům práce údaje o svých zaměstnancích, které už ale úřad dávno má. České společnosti, kterých se to týká, to považují za největší byrokratickou překážku. Lidé a firmy nominovali do ankety desítky absurdních vyhlášek a nařízení. Anticena se udílí od roku 2007 a od té doby se díky ní podařilo některé nelogičnosti odstranit.
Karel Svoboda, Petr Janda nebo Ondřej Soukup. To jsou skladatelé, kteří v posledních dvaceti letech patří mezi nejúspěšnější autory v Česku. Ukazují to data Ochranného svazu autorského. Jen za loňský rok vyplatil celkově na odměnách domácím a zahraničním autorům, nakladatelům a dědicům práv téměř 682 milionů korun. Proti roku 2013 to je o 17 milionů víc.
Provozovatelé restaurací, hotelů nebo obchodů vloni zaplatili více za hudební kulisu, kterou pouští svým zákazníkům. Ukazují to nová čísla Ochranného svazu autorského. Podle nich za reprodukovanou hudbu vybrala OSA vloni o zhruba 25 milionů korun více.
Velké pořadače na hudební CD se v českých domácnostech pomalu stávají minulostí. Mladší generace muziku raději stahují z internetu. A přecházejí od klasických nosičů na stále oblíbenější streamingové služby. Potvrzují to i statistiky Ochranného svazu autorského. Na poplatcích za užití hudby vybral loni od internetových prodejců téměř 16 milionů korun. Ještě před dvěma roky to bylo o polovinu méně.
České lázně či nemocnice možná budou muset platit za to, že pacientům pouštějí televizi nebo rádio. V Česku teď platí výjimka, podle které zdravotnická zařízení nemusí platit poplatky za reprodukci hudby jejím autorům, které zastupuje Ochranný svaz autorský, známý jako OSA.
Léčebné lázně nemusí hradit autorské poplatky za televizní přijímače na pokojích. Rozhodl o tom Nejvyšší soud po letitém sporu Ochranného svazu autorského se zhruba desítkou českých a moravských lázní. Svaz požadoval miliony korun, lázně se bránily, že ubytování pacientů není hotelová služba.
Ochranný svaz autorský se plánuje více zaměřit na licenční poplatky od firem. Ty by tak měly platit za to, že jejich zaměstnanci poslouchají v kancelářích rádio. Peníze chce přitom OSA vymáhat od společností i zpětně.
Hackeři po celém světě vytáhli do boje proti snahám omezit volné sdílení informací na internetu. Útočí na vládní weby a internetové stránky centrálních úřadů i autorských svazů a snaží se je účelově přetížit. Jedná se o odplatu za přistoupení dalších států k mezinárodní dohodě ACTA o boji proti šíření nelegálních kopií a padělků. Včera v Tokiu smlouvu podepsalo 22 zemí Evropské unie včetně České republiky.
Internetové stránky Ochranného svazu autorského a vlády nefungují, podle serveru Technet je napadli hackeři. Stránky OSA nejsou v provozu od půl páté odpoledne. Hackeři, hlásící se k hnutí Anonymus, chtějí útokem vyjádřit nesouhlas s vybíráním poplatků za prázdná média a s podporou dohody ACTA, kterou Česko podepsalo.
1:27
|Martin Drtina, Lukáš Vincourek, Roman Verner|Zprávy z domova
Provozovatelé lázní čelí v těchto dnech žalobám Ochranného svazu autorského (OSA) kvůli neplacení poplatků z televizních nebo rozhlasových přijímačů na pokojích. Svaz nárokuje částku přes 6 milionů korun. Lázně se ale brání tím, že je autorský zákon od placení osvobozuje.