osady

osady v textech na iROZHLASU

|Štěpán Macháček, kap |Zprávy ze světa

USA žádají Izrael, aby zrušil vyvlastnění palestinské půdy zabrané pro výstavbu osad

Izrael si přivlastnil další část palestinské půdy na Západním břehu Jordánu a Spojeným státům se tento krok nelíbí. Američané teď na izraelské politiky naléhají, aby vzali rozhodnutí zpět a zrušili vyvlastnění 500 hektarů půdy. Podle Washingtonu je plánovaná výstavba nové židovské osady kontraproduktivní vůči plánu vytvořit palestinský stát. Proti záboru palestinské půdy se protestuje i v samotném Izraeli.

|Jan Richter, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Izrael schválil výstavbu dalších bytů ve východním Jeruzalémě. Provokace, tvrdí Palestinci

Dva dny před plánovaným obnovením izraelsko-palestinských mírových rozhovorů schválil Izrael výstavbu dalších 900 nových bytů ve východním Jeruzalémě. Tuto část města obývají převážně Palestinci, kteří povolení výstavby považují za provokaci. Aby ukázal dobrou vůli, začal Izrael dnes večer propouštět první palestinské vězně. Jde o 26 osob, které si odpykávaly dlouhé tresty za útoky proti Izraelcům.

Izrael násilně vyklidil palestinský tábor. Mezi odvedenými byli i dva Češi

|Břetislav Tureček, kko |Zprávy ze světa

Izraelské ozbrojené síly vyklidily stanový tábor, který si Palestinci v pátek postavili na vlastním území na místě chystané židovské osady. Na 500 vojáků a policistů odvleklo Palestince, kteří prý chtěli vytvořením vlastní nepovolené osady upozornit na osadnickou politiku židovského státu. Mezi desítkami aktivistů byli také dva občané České republiky. Zjistil to Český rozhlas.

|Břetislav Tureček, Veronika Sedláčková, pir, Julius Neumann |Zprávy ze světa

Svět pobouřeně reaguje na nové projekty židovských osad v Palestině

Francie a Británie nevylučují odvolání velvyslanců z Izraele. Napsal to izraelský deník Haarec. Mezinárodní společenství od pátku s pobouřením reaguje na chystané rozšiřování židovských osad na okupovaných územích. Generální tajemník OSN Pan Ki Moon zmínil dokonce ‚skoro fatální úder‘ snahám o mírové řešení v regionu. Paříž oznámila, že zvolí jiné, méně dramatické způsoby vyjádření nesouhlasu. Britské ministerstvo zahraničí povolalo ke konzultacím izraelského velvyslance v Londýně.

|Břetislav Tureček, Vojtěch Kouřímský |Zprávy ze světa

Izrael odpověděl na uznání Palestiny. Postaví další byty pro židovské osadníky

Izrael schválil výstavbu tří tisíc nových bytů pro židovské osadníky. S odvoláním na vládní zdroje o tom informují izraelská média. Podle oficiálních činitelů je to odveta za čtvrteční hlasování Valného shromáždění OSN, které uznalo palestinský stát. Izraelští představitelé varují, že další postih Palestinců ještě chystají.

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Izraelský Nejvyšší soud navzdory vládě nařídil zbourání ilegální židovské osady

Izraelská vláda musí do konce června zbourat část židovské osady Ulpana, kterou kolonisté postavili na soukromém palestinském pozemku. Znovu to nařídil izraelský Nejvyšší soud. Vzepřel se tak nátlaku, který na něj vyvíjela izraelská pravicová vláda. Ta se totiž kvůli nezákonné výstavbě na okupovaných územích ocitla na pokraji rozpadu. Postup kabinetu premiéra Netanjahua ale pobouřil řadu právních kapacit.

Palestina požádala o přijetí do OSN. Na rozhodnutí ještě čeká

|Ondřej Bouda |Zprávy ze světa

Izraelsko-palestinská mírová jednání se zastavila na mrtvém bodě už minulý rok, když Izrael odmítl prodloužit moratorium na výstavbu židovských osad na okupovaných územích. Palestinská samospráva, která zdůrazňuje, že už splnila podmínky OSN pro vytvoření vládní infrastruktury a je tedy schopna převzít plnou zodpovědnost, se tak rozhodla požádat o přijetí do Organizace spojených národů.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Kontroverzní aktivista postavil v centru Bratislavy miniaturní romskou osadu

Přelom srpna a září může na Slovensku působit ospale. Dnes je tam totiž státní svátek a děti jdou do školy až v pondělí. Ještěže existuje jistý Alojz Hlina, podnikatel a aktivista, který spolehlivě dokáže v podobně hluchém období způsobit rozruch. Naposledy tím, že v centru Bratislavy postavil miniaturní romskou osadu. Kontroverzní podnikatel nepatří k miláčkům veřejnosti. Řada lidí mu vyčítá, že se chce jenom zviditelnit. Hlina ale svými veselými akcemi upozorňuje na věci, které vůbec veselé nejsou a mluvit by se o nich mělo.

|Igor Maňour, Břetislav Tureček, pir |Zprávy ze světa

Izrael schválil výstavbu dalších bytů ve východním Jeruzalémě

Izrael definitivně schválil výstavbu dalších 1600 bytů v židovské čtvrti ve východním Jeruzalémě. Úřady daly projektu zelenou s odůvodněním, že tak pomáhají řešit bytovou krizi v Izraeli. Palestinci hrozí, že si v září nechají v OSN jednostranně uznat nezávislý stát. Argumentují přitom i osadnickou výstavbou na územích, kde chtějí svůj stát mít.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Část obyvatel slovenské Žehry nechce doplácet na Romy a plánuje rozdělení obce

Slovenská vesnice Žehra po letech znovu plní novinové titulky. Kdysi proslula coby první obec na Slovensku, kde měli romského starostu. Dlouho to fungovalo, teď se ale část obyvatel chce od romské osady odtrhnout. Romové podle nich ruinují obecní rozpočet. Z veřejných peněz prý starosta umazává dluhy romským neplatičům nájemného, místo aby investoval třeba do společné čistírny odpadních vod. Romů je přitom ve vesnici třikrát víc než neromů.

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Mezinárodní společenství odsuzuje plány na stavbu židovských osad

Mezinárodní společenství odsuzuje další izraelský plán na výstavbu domů pro židovské osadníky. Izrael oznámil, že chce vybudovat 238 bytů na židovských sídlištích ve východním Jeruzalémě. Spojené státy, Rusko a Francie už projekt odsoudily s tím, že jde o další překážku v mírovém procesu. Světové společenství navíc považuje existenci židovských osad na okupovaných územích za porušení mezinárodního práva.