oscar

|Kristina Roháčková |Film

ONLINE: Akademie překvapila. La La Land proměnil šest nominací, nejlepším snímkem je Moonlight

UVNITŘ FOTO A VIDEO. V Dolby Theatre v Hollywoodu proběhlo předávání 89. Cen Akademie. Muzikál La La Land byl s rekordními 14 nominací velkým hráčem večera, nakonec ale proměnil jen šest nominací, včetně nejlepší režie a herečky v hlavní roli pro Emmu Stonovou. La La Land byl po nešťastném přehmatu vyhlášen i nejlepším snímkem, ukázalo se ale, že pravým vítězem je nezávislé drama Moonlight.

|Daniela Brodcová |Film

Předávání Oscarů v číslech: první vstupenka vyšla na 5 dolarů, v publiku sedělo 250 lidí

V noci na pondělí proběhne v americkém Los Angeles jeden z největších filmových svátků – předávání cen Oscar. Slavnostní ceremoniál pro vás bude Zpravodajský web Českého rozhlas sledovat online, a to od pondělní druhé hodiny ráno, kdy v USA udílení začíná. Už nyní pro vás ale máme několik zajímavostí, které jste o prestižní filmové ceně možná ještě nevěděli.

Kdo letos získá Oscara? Jména vítězů už jsou zapečetěná v obálkách

|Lenka Kabrhelová |Film

Jména vítězů letošních Oscarů už jsou připravená v zapečetěných obálkách. Kdo ale nejprestižnější filmové ceny světa nakonec získá, se dozvíme v noci z neděle na pondělí. Nominacím letos dominuje muzikál La La Land. Získal jich 14 a vyrovnal tak rekord filmů Vše o Evě a Titanic. Neznamená to ale, že by nemohlo přijít překvapení. Nejvíce Oscarů v historii mají hned tři filmy, které získaly shodně jedenáct zlatých sošek, a to Ben Hur, Titanic a Pán prstenů: Návrat krále.

|Kristina Roháčková |Film

Jeho snímek může zvítězit. Íránský režisér se ale kvůli Trumpově nařízení na Oscary nepodívá

Trumpův dekret zakazující vstup do USA lidem z převážně muslimských zemí způsobuje rozruch a pobouření po celém světě. Lidé jsou zastavováni na letištích, ruší se zahraniční cesty. Nové nařízení bude mít vliv i na letošní předávání Oscarů. Únorové prestižní události se nebude moct zúčastnit řada zahraničních tvůrců, mezi nimi i íránský režisér Asghar Farhadi, píše Independent. Jeho snímek Klient je přitom nominovaný na jednu z cen.

|Jan Kaliba, Vojtěch Man |Fotbal

Čína vábí fotbalové hvězdy. Proti obrovským částkám stojí odlišná kultura i malá prestiž

Je to jen otázka času, než do Číny přestoupí hráč formátu Cristiana Ronalda nebo Lionela Messiho v nejlepších fotbalových letech, nebo se to nikdy nestane? Před několika lety naprosto nesmyslná otázka je i během této zimy zase aktuální. Čínské kluby totiž nepřestávají kupovat elitní hráče předních evropských týmů a překonávat tím své vlastní rekordy.