oscar

|Kristina Roháčková |Film

ONLINE: Akademie překvapila. La La Land proměnil šest nominací, nejlepším snímkem je Moonlight

UVNITŘ FOTO A VIDEO. V Dolby Theatre v Hollywoodu proběhlo předávání 89. Cen Akademie. Muzikál La La Land byl s rekordními 14 nominací velkým hráčem večera, nakonec ale proměnil jen šest nominací, včetně nejlepší režie a herečky v hlavní roli pro Emmu Stonovou. La La Land byl po nešťastném přehmatu vyhlášen i nejlepším snímkem, ukázalo se ale, že pravým vítězem je nezávislé drama Moonlight.

|Daniela Brodcová |Film

Předávání Oscarů v číslech: první vstupenka vyšla na 5 dolarů, v publiku sedělo 250 lidí

V noci na pondělí proběhne v americkém Los Angeles jeden z největších filmových svátků – předávání cen Oscar. Slavnostní ceremoniál pro vás bude Zpravodajský web Českého rozhlas sledovat online, a to od pondělní druhé hodiny ráno, kdy v USA udílení začíná. Už nyní pro vás ale máme několik zajímavostí, které jste o prestižní filmové ceně možná ještě nevěděli.

|Lenka Kabrhelová |Film

Kdo letos získá Oscara? Jména vítězů už jsou zapečetěná v obálkách

Jména vítězů letošních Oscarů už jsou připravená v zapečetěných obálkách. Kdo ale nejprestižnější filmové ceny světa nakonec získá, se dozvíme v noci z neděle na pondělí. Nominacím letos dominuje muzikál La La Land. Získal jich 14 a vyrovnal tak rekord filmů Vše o Evě a Titanic. Neznamená to ale, že by nemohlo přijít překvapení. Nejvíce Oscarů v historii mají hned tři filmy, které získaly shodně jedenáct zlatých sošek, a to Ben Hur, Titanic a Pán prstenů: Návrat krále.

|Kristina Roháčková |Film

Jeho snímek může zvítězit. Íránský režisér se ale kvůli Trumpově nařízení na Oscary nepodívá

Trumpův dekret zakazující vstup do USA lidem z převážně muslimských zemí způsobuje rozruch a pobouření po celém světě. Lidé jsou zastavováni na letištích, ruší se zahraniční cesty. Nové nařízení bude mít vliv i na letošní předávání Oscarů. Únorové prestižní události se nebude moct zúčastnit řada zahraničních tvůrců, mezi nimi i íránský režisér Asghar Farhadi, píše Independent. Jeho snímek Klient je přitom nominovaný na jednu z cen.

|Jan Kaliba, Vojtěch Man |Fotbal

Čína vábí fotbalové hvězdy. Proti obrovským částkám stojí odlišná kultura i malá prestiž

Je to jen otázka času, než do Číny přestoupí hráč formátu Cristiana Ronalda nebo Lionela Messiho v nejlepších fotbalových letech, nebo se to nikdy nestane? Před několika lety naprosto nesmyslná otázka je i během této zimy zase aktuální. Čínské kluby totiž nepřestávají kupovat elitní hráče předních evropských týmů a překonávat tím své vlastní rekordy.

Leonardo DiCaprio má svého prvního Oscara, nejlepším filmem je Spotlight

| ČTK, ČRo |Film

Předáním Oscarů v hlavních kategoriích skončil nad ránem 88. ročník udílení Cen Americké filmové akademie. Nejlepším filmem je novinářské drama Spotlight. Prestižní ceny za výkony v hlavních rolích si odnášejí Leonardo DiCaprio (Revenant Zmrtvýchvstání) a Brie Larsonová (Room). Oscara za nejlepší režii získal Mexičan Alejandro González Iñárritu (Revenant Zmrtvýchvstání). Cena pro nejlepší neanglicky mluvený film patří maďarskému snímku Saulův syn.

|Lenka Kabrhelová, mkp |Film

Stahovací prádlo, strava a spánek - přípravy na Oscary nepodceňují ani hollywoodští muži

Tři dny před předáváním Oscarů v Hollywoodu roste nervozita. Filmoví fanoušci netrpělivě čekají, kdo z herců a autorů si odnese zlatou sošku. Módní nadšenci se zase třesou na promenádu hvězd po červeném koberci, která je tradičně přehlídkou nejkrásnějších rób, exkluzivních šperků i sofistikovaných účesů. Pečlivou přípravu nezanedbávají ani hollywoodští muži.

|Lenka Kabrhelová, ČRo |Film

V Los Angeles demonstrovali kaskadéři. Chtějí mít vlastní oscarovou kategorii

Herečky, herci, režiséři, scénáristi kameramani, ti všichni se připravují na nedělní oscarovou noc. Své zlaté sošky se však dožaduje i další důležitá hollywoodská profese, která se podílí prakticky na každém akčnějším snímku – kaskadéři. Absence jejich vlastní kategorie na Oscarech je přiměla dokonce k tomu, aby vyšli do ulic Los Angeles.

| ČTK, msk |Film

Nominace na Oscary ovládl Revenant s DiCapriem. Šanci má i Šílený Max nebo Marťan

Americká Akademie filmového umění v Los Angeles vyhlásila letošní nominace na prestižní ceny Oscar. Nejvíc jich získal snímek Revenant Zmrtvýchvstání s Leonardem DiCapriem. Má i nominaci na nejlepší film. V 10 kategoriích může zlatou sošku dostat film Šílený Max: Zběsilá cesta, v sedmi snímek Marťan. Ceny Oscar budou ve Spojených státech předány 28. února.

|Milan Kopp, Lenka Kabrhelová |Film

OBRAZEM: Oscarová noc i letos ovládla filmový svět

Hollywood má za sebou každoroční předávání filmových Oscarů. Nejlepším filmem letošního udílení se stala černá komedie Birdman. Oscary za nejlepší herecké výkony v hlavní roli mají Julianne Mooreová a Eddie Redmayne. Ceny za vedlejší role převzali Jonathan Kimble Simmons a Patricia Arquetteová. Nejlepším neanglicky mluveným filmem se stal polský snímek Ida.

|Milan Kopp, Igor Maňour, Lenka Kabrhelová |Film

Oscara získal film Birdman, nejlepšími herci jsou Julianne Mooreová a Eddie Redmayne

Nejlepším filmem letošního udílení Oscarů se stal Birdman. Jeho režisér Alejandro González Iňárritu si také odnesl zlatou sošku pro nejlepšího režiséra. Snímek, který byl nominován v devíti kategoriích, získal celkem čtyři ceny. Oscara za nejlepší ženský herecký výkon dostala Julianne Mooreová za film Still Alice, kde ztvárnila učitelku s Alzheimerovou chorobou. Nejlepším hercem se stal Eddie Redmayne, který hrál ve filmu Teorie všeho tělesně postiženého slavného vědce Stephena Hawkinga.