Oscary

| moš |Film

Tweetoval fotku Emmy Stoneové a popletl obálky. Vyšetřování ukázalo viníka trapasu na Oscarech

Rychlé vyšetřování společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), která odpovídá za obálky s vítězi filmových Oscarů, podle všeho odhalilo viníka trapasu při letošním vyhlašování cen. Jako nejlepší film roku totiž moderátor Warren Beatty přečetl La La Land místo jména skutečného vítěze - snímku Moonlight. Záměnu se povedlo napravit až poté, co na pódium vystoupili tvůrci nesprávného filmu. Vinu za to nese zaměstnanec, který Beattymu podal náhradní obálku z kategorie, v níž opravdu zvítězila protagonistka původně ohlášeného filmu La La Land.

| Český rozhlas |Zprávy ze světa

Ani La La Land, ani Moonlight. Oscara vyhrála Hillary, směje se internet

Letošní předávání Oscarů zůstane v paměti diváků nejspíš hlavně kvůli zpackanému finále. Cena za nejlepší film byla nejdřív přiřknuta muzikálu La La Land. Až po děkovné řeči jeho tvůrců došlo k opravě – vítězem je drama Moonlight. Selhání na Oscarech ale není jediné v historii filmových a hudebních cen.

|Jaroslav Skalický |Film

Za dětskou roli získal Oscara, kariéru mu zatrhli komunisté. Před 80 lety se narodil Ivan Jandl

Ivan Jandl, který v roce 1949 získal slavného filmového Oscara, by oslavil osmdesátiny. A to právě v den, kdy budou odhaleny nominace na letošní ročník slavných filmových cen. Americká filmová akademie ocenila jeho výjimečný herecký výkon v dětské roli v americko-švýcarském filmu Poznamenaní. Zahraniční novináři mu už předtím udělili Zlatý globus. V anglickém originále se film jmenoval The Search.

|Marcel Šulek, Petr Kočí |Zprávy z domova

Proč může v oscarovém klání překvapit Kód Enigmy a Grandhotel Budapešť

Kdo dnes získá Oscara za nejlepší film? V minulých letech dostaly nejcennější sošku snímky nominované zároveň za střih, scénář, a až na jednu výjimku, kterou byl v roce 2012 historický thriller Argo, také za režii. Bude-li stejné pravidlo platit i letos, největší šanci na vítězství má komedie Grandhotel Budapešť a životopisné drama Kód Enigmy.