osobní údaje

|Vojtěch Koval |Zprávy ze světa

Systém Privacy Shield bude chránit evropská data na serverech v USA

Nová dohoda Privacy Shield (štít soukromí) bude podle zástupců evropské komise nastavovat přísnější pravidla pro americké firmy. I když data evropských uživatelů budou i nadále uložena na serverech ve Spojených státech, podle nové dohody k nim nebudou mít přístup ani americké bezpečnostní úřady. Digitální obchod mezi oběma kontinenty ročně činí stovky miliard dolarů.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Stížnost proti Facebooku může změnit způsob výměny dat mezi EU a USA

Soudní dvůr Evropské unie dnes možná otevře cestu k velkým změnám v ochraně osobních údajů. Vynese rozsudek v případu Rakušana Maxe Schremse. Ten už řadu let bojuje proti tomu, jak sociální síť Facebook nakládá s osobními daty svých uživatelů. A proti tomu, jak snadno se tato data dostávají z Evropy do Spojených států. Jeho kritiku podpořil i skandál americké tajné služby NSA, která pro svůj sledovací program využívala data velkých IT společností včetně Facebooku.

|Jitka Hanžlová, kko |Zprávy z domova

Bankovní dohled ČNB se pochybením Komerční banky zřejmě zabývat nebude

Komerční bance unikly údaje o klientech. Dostat se k nim šlo přes internetové bankovnictví. Chyba v počítačovém systému umožnila, aby se úplně cizí člověk dozvěděl, kdo má u penzijního fondu Komerční banky účet, a viděl citlivá osobní data. Nebyly však ohroženy vklady ani finanční toky. Bankovní dohled centrální banky se tak zřejmě případem zabývat nebude.