V ocelárně Liberty Ostrava v současnosti není v provozu ani jedna z vysokých pecí a je přerušena výroba surového železa. K tomu lidé slyší o dluzích i o tom, že firma neplatí některým dodavatelům.
Zhruba devět miliard korun musí Moravskoslezský kraj podle podmínek vyčerpat do roku 2027. Se stavbou se však čeká na kladné stanovisko resortu životního prostředí.
Prezident Petr Pavel ve středu sfáral do dolu Darkov. Podle sociologa Daniela Prokopa se ale na návštěvu hlavy státu za půl roku zapomene. Zásadní jsou změny, které regionu pomůžou, řekl Prokop.
„Historické jádro města a staré dělnické kolonie začínají být velmi jiné, je to tam takové rodinné bydlení. Na sídlištích jsou obyvatelé sociálně slabší, je tam hodně drog a podobně,“ říká geolog.
Moravskoslezští záchranáři důrazně upozorňují, že oslnění laserem může vést ke ztrátě orientace i trvalému poškození zraku. Chvilková dezorientace ozářeného pilota tak může ohrozit celou posádku.
Speciální důlní laboratoř otevřel státní podnik Diamo, který chce zkoumat riziková místa v souvislosti s těžbou uhlí. Nezmapovaných oblastí je v celém revíru ještě hodně.
„Kobylka se šířila maximální rychlostí 13,8 až 16,2 kilometru ročně, přičemž v Moravské bráně na severu Moravy se její postup zpomalil na 11,1 až 11,7 kilometrů ročně,“ uvedl vědec Oto Kaláb.
Úsek stavělo sdružení firem Eurovia, Porr a Skanska. Ředitelství silnic a dálnic se s nimi kvůli vadám spočívajícím především ve zvlněné vozovce nebo vadám na mostech soudilo od roku 2012.
Pozemšťané pošlou vzkaz mimozemským civilizacím v podobě hudebních úryvků. Cílem poselství je planeta vzdálená od Země 12 světelných let. Signál i s jeho nahrávkou se vydá do kosmu v polovině května.
Od počátků hornického řemesla na Ostravsku a Karvinsku uplynulo téměř 250 let. A není tomu tak dávno, co se uhlí těžilo ještě v několika desítkách šachet. Dnes jich zbývá pár posledních.
Nejvyšší správní soud zrušil některé části programu zlepšování kvality ovzduší na Ostravsku. V dosavadní podobě by pravděpodobně nepřinesl změnu k lepšímu, chybělo vyčíslení přínosu opatření.
Za znásilnění tří dětí a pokus o vraždu v úterý Krajský soud v Ostravě uložil výjimečný trest. Pětačtyřicetiletého Reného Nagye z Třince poslal soud do vězení na 20 let.
Od května loňského roku jsme zaznamenávali reakce horníků na pád společnosti OKD. Od insolvence po poslední cesty do podzemí na dole Paskov jsme se setkávali s několika havíři, poznávali způsob jejich uvažování a snažili se proniknout do atmosféry šachet hlubinných dolů. Vznikl tak časosběrný dokument Paskováci.
Ivan Landsmann, český spisovatel, autor oceňované knihy Pestré vrstvy o hornickém životě v komunistickém Československu, zemřel v pátek ve věku 68 let. Zprávu o jeho úmrtí na svém facebookovém profilu zveřejnil ostravský herec Přemysl Bureš.
Meteorologové v sobotu dopoledne vyhlásili smogovou situaci v celém Moravskoslezském kraji.V regionu byla přitom odvolána v pátek, kvalita ovzduší se ale v noci v celém regionu znovu zhoršila. V celém kraji jsou zhoršené rozptylové podmínky. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.
Meteorologové vyhlásili ve čtvrtek časně ráno v Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Pardubickém a Zlínském kraji znovu smogovou situaci kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu. Situace se ale ještě může zhoršovat, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Od středečního večera platí signál regulace v Moravskoslezském kraji na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku.
Dva podnikatelé na Ostravsku nahlásili České obchodní inspekci (ČOI), že se stali součástí „podivné“ kontroly. ČOI proto varuje, že se jedná o podvodníka, který se za inspektora pouze vydává.
Mezi největší vymahače dluhů patří radnice a magistráty, aspoň co se týče počtu dlužníků. Pohledávky za odvoz popelnic a nájemné počítají města ve statisících a milionech. Řešení ale existuje. V Karviné se osvědčila metoda splátkových kalendářů, do městské kasy tak od ledna přibylo čtvrt milionu korun, se kterými už nikdo nepočítal.
Hladiny některých nádrží na Ostravsku se začínají blížit historickým minimům. Hlavně velké průmyslové podniky se teď bojí, že nebudou mít kde brát vodu. Například největší huť v Česku ArcellorMittal už před několika měsíci snížila odběr z Žermanické přehrady a musí si vystačit se zásobami z Ostravice a s recyklovanou vodou.
Snad v každé české vesnici najdete kromě kostela a hospody i fotbalové hřiště. Sportem tam tradičně žijí všechny generace. Stejně to platí i v tisícové obci Tísek. V posledních týdnech ale mnohem intenzivněji. Dlouhé roky budované zázemí tam fotbalistům v polovině září podpálil neznámý žhář. A sportovci teď začínají od nuly.
Kvůli vedrům a nekončícímu suchu nevysychají jen řeky, ale klesá hladina i některých nádrží. Velmi nízké stavy hlásí třeba přehrada Šance v Beskydech, kde museli odpouštět i kvůli plánované opravě. Hladina tam je teď na historickém minimu. Nádrž přitom zásobuje řeku Ostravici a pitnou vodou i celé Ostravsko.
Bývalé hornické byty OKD budou mít nového majitele. Přes 43 tisíc bytů na Ostravsku, které spoluvlastní miliardář Zdeněk Bakala, získá mezinárodní investiční společnost Round Hill Capital.
Na Ostravsku sílí protesty kvůli doplatkům na bydlení. Radnice nesouhlasí s jejich vyplácením lidem z ubytoven nebo si kladou přísnější podmínky. Sociálně slabí ale bez dávek nemohou platit nájem. Stovky nespokojených lidí proto dnes vyrazily s peticemi na čtyři radnice v regionu, kde se domáhali změny.
Mezi lidmi, kteří žijí v ubytovnách na Ostravsku, se šíří strach z vystěhování na ulici. Některá města odmítají dát souhlas s vyplácením příspěvků na bydlení. Toto právo mají od začátku května. Pro stovky nejchudších je ale tento příspěvek nejdůležitější sociální dávkou, bez které ubytovnu nezaplatí.
U Krajského soudu ve Zlíně dnes zazněly závěrečné řeči v kauze otrav metanolem na severní Moravě. Šestici mužů navrhl státní zástupce tresty od šesti do deseti let. Obhájci chtějí pro své klienty zproštění nebo mírnější kvalifikaci trestného činu.