„Je složité o tom mluvit, protože to musíte zažít. Okupovali nás občané, nebo jak je mám nazvat, naplnění zlem a nenávistí,“ popisuje pastor z Chersonu ruskou okupaci.
„Válečné zločiny Rusů už vyšetřuje naše prokuratura a policie. Máme seznamy lidí, které Rusové mučili. Existují svědci těchto zločinů a práce vyšetřovatelů pokračuje,“ říká Luhová.
Podle šéfa ukrajinské policie Ihora Klymenka začalo ve městě pracovat asi 200 policistů. Jejich úkolem je mimo jiné zřizovat kontrolní stanoviště a sbírat důkazy o možných válečných zločinech.
„Lidé tady objímají vojáky. Všichni se přišli podívat ven, jak to vypadá, když jste konečně svobodní,“ popsal atmosféru zpravodaj americké televizní stanice CNN Nick Robertson.
Již dříve se v centru Ruskem okupovaného města objevila ukrajinská vlajka. Vyvěsili ji příslušníci hnutí odporu, uvedl RBK-Ukrajina s odvoláním na snímek, který zveřejnil místní novinář Ryženko.
Ukrajinská armáda pokračuje v protiofenzivě, která v poslední době postoupila zejména na severovýchodě v Charkovské oblasti a na jihu v Chersonské oblasti.
Od února jsem se nikam nehnul. „Přijeli Britové a ptali se: ‚Proč tady proboha zůstáváte?‘ A kam mám jet? Do Británie? Kdo nás tam potřebuje?“ ptá se pan Volodymyr.
Podle listu Ukrajinska pravda leží obce Kolyčivka, Jahidne a Ivanivka u hlavní trasy na Černihiv. Osvobozené území nyní ukrajinští vojáci čistí od výbušných nástrah od ruské armády.
„Situace je pod kontrolou a výrazně se nezměnila,“ napsal ráno ukrajinský generální štáb, podle kterého ruská vojska dosud neuspěla ve snaze obsadit klíčové cesty a části metropole Kyjeva.
Kevina Stricklanda odsoudili v roce 1979 za vraždu tří lidí. Strickland od začátku tvrdil, že v čase zločinu byl doma a díval se na televizi, s místem činu jej nikdy nespojil žádný fyzický důkaz.
Muž ale zůstává ve vězení, kde strávil zhruba 20 let. Po zrušení výkonu doživotního trestu letos v srpnu ho soudy nepropustily na svobodu proto, že si podle nich musí odpykat zbytek trestu za loupeže.
Více než 270 převážně křesťanských studentek bylo uneseno v roce 2014 z internátu vládní střední školy v severovýchodním bornojském městě Chibok. Dosud se podařilo stovku z nich osvobodit.
Pavlovi Havránkovi, který navzdory stíhání zůstal v čele benešovských policistů, hrozilo až 12 let vězení. Pravomocného zproštění viny se vedle Havránka dočkali také jeho dva bývalí spolupracovníci.
Argentinští a bolivijští policisté při společné operaci vysvobodili ženu, kterou v 80. letech unesli obchodníci s bílým masem. Nyní pětačtyřicetiletá oběť dávného únosu již je opět s rodinou.
Další kus západní části města Mosul získaly irácké speciální jednotky pod svou kontrolu. Z nově dobyté čtvrti Saura teď odcházejí stovky civilistů do uprchlických táborů nedaleko města.
Na jihu Filipín přepadla stovka ozbrojených islamistů věznici a umožnila tak útěk téměř 160 vězňům. Přestřelka mezi útočníky a dozorci v oblasti Cotobato trvala asi dvě hodiny. Nejméně jeden dozorce a pět vězňů přišlo o život, uvedly tamní úřady.
Evropa slaví Den vítězství. Před 71 lety mohl starý kontinent po šesti letech války konečně svobodně vydechnout. Představitelé nacistického Německa kapitulaci podepsali v Remeši, pak ji v Berlíně ratifikovali vrchní velitelé německých ozbrojených sil. V Praze ale poslední střety ustaly až 9. května.
Rusko v nejbližší době předá Ukrajině stavebního inženýra Dmitrije Bílého, kterého v Afghánistánu unesli tamní islamističtí radikálové. O jeho osvobození se podle ruského ministerstva zahraničí zasloužili ruští diplomaté a zpravodajské služby.
Irák spustil mohutnou operaci proti Islámskému státu, jejímž cílem je osvobodit provincii Anbár západně od Bagdádu. Džihádisté obsadili její správní středisko Ramádí letos v květnu a pro iráckou armádu to byla těžká rána. Vojenská kampaň za osvobození Anbáru zatím stále pokračuje.
V belgickém městě De Panne si připomněli padlé československé vojáky. Po vylodění v Normandii zahynuly v bojích s Němci na pomezí Belgie a Francie téměř dvě stovky mladých československých mužů. Čtyřicet jich ztratilo život během jediného listopadového dne roku 1944 při ofenzívě proti přístavu Dunkerque. Jsou pohřbeni na vojenském hřbitově mezi De Panne a vesnicí Adinkerke.
Německo si připomnělo 70 let od osvobození koncentračního tábora Dachau. Na místo památníku přijeli dnes bývalí vězni a jejich potomci, a také američtí veteráni, kteří tábor osvobozovali. Kancléřka Angela Merkelová jim při této příležitosti slíbila, že Německo nikdy nezapomene na hrůzy, za které je nacistický režim zodpovědný.