osvojení

osvojení v textech na iROZHLASU

|Michael Rozsypal |Zprávy z domova

Dostávám nenávistné vzkazy od věřících, popisuje zkušenost první homosexuální adoptivní rodič v Česku

Poslanci mají už třetím rokem na stole novelu zákona, podle které by bylo možné přiosvojit si dítě v registrovaném partnerství. Zatím je to tak, že pokud je dítě potomkem jednoho z homosexuálního páru, druhý partner k dítěti nemá žádná práva. Petr Laně a jeho partner se brzy zřejmě stanou prvním homosexuálním párem, který si v Česku dítě adoptuje. Rodičovská práva bude mít jen on. „Znamená to, že můj partner nebude mít žádná práva ani povinnosti k našemu potomkovi. Bude pro celý systém nikdo,“ popsal v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

|Lenka Rafaelová, Petra Benešová, Jan Piroch, Petr Král |Zprávy z domova

Oficiální adopce dětí ze zahraničí u nás prakticky neexistují

Žádné rodině v Česku se ještě nepodařilo adoptovat si oficiální cestou přes české úřady dítě ze zahraničí. Osvojení dítěte z ciziny vyřizuje Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně a ten povoluje adopce pouze ze zemí, které přijaly Haagskou úmluvu o právech dítěte, jejíž je Česká republika rovněž signatářem.

|Nikola Bojčev, Jan Piroch, Magdaléna Trusinová |Zprávy z domova

Kocáb: Možnost osvojit si dítě by měli mít i registrovaní partneři

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb chce umožnit registrovaným partnerům, gayům nebo lesbičkám, osvojit si dítě. Platný zákon o registrovaném partnerství to v současnosti neumožňuje. To je ale podle analýzy vládní rady pro lidská práva v rozporu s Ústavou i evropskými normami. Právní experti vládní Rady pro lidská práva upozornili, že právo na osvojení dítěte mají mít všichni občané České republiky.