„Co vím, je, že pokud se USA na federální úrovni nebudou podílet na diskusi o čisté energii a klimatu, bude to na úkor amerických pracovníků a amerického průmyslu,“ tvrdí Zaidi.
„Průměrná teplota poprvé v dějinách České republiky přesáhla 10 stupňů,“ konstatoval pro Radiožurnál klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe Miroslav Trnka.
„Náklady zelené transformace jsou sice vysoké, ale mnohem menší než náklady nicnedělání,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus šéf organizace Fakta o klimatu Ondráš Přibyla.
Strom má tak půl metru hlíny, pak je kolem štěrk. „Je to právě strukturální substrát, který zajistí, že strom bude dostávat dostatek vody a vzduchu,“ popisuje.
Šestou sezonu v řadě začíná Světový pohár v biatlonu na severu Evropy, ale výhodná geografická poloha nezaručuje zimní podmínky. Ve finském Kontiolahti jsou podmínky podobné jako ve střední Evropě.
Letošní rok je i ve srovnání s předchozími teplými lety extrémní. Ani jeden měsíc od začátku roku nebyl podprůměrný ve srovnání s průměrem za roky 1991 až 2020.
Zaznělo, že Česko zatím míří k létům s běžnými teplotami nad 40 stupňů Celsia a k výpadkům pitné vody. Jaká opatření by proti tomu klimatologové přijali, kdyby měli tu moc?
Průměrná globální teplota v období od začátku června do konce srpna byla o 0,69 stupně Celsia vyšší než průměrná teplota mezi roky 1991 a 2020, a překonala tak i loňský rekord.
Přesun tohoto jedovatého pavouka do vyšších nadmořských výšek může podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku Radka Drahného souviset s postupným oteplováním klimatu.
Podle expertů i v červenci pokračovala déle než rok trvající série nejvyšších teplotních průměrů pro daný měsíc, když se globální teplota vyšplhala o 1,21 stupně Celsia nad průměr z 20. století.
Brněnští vědci si z Antarktidy přivezli několik kilogramů vzorky jemného prachu a v laboratořích teď zkoumají jeho složení. To jim na maličká smítka prozradí celou jejich historii.
Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících intenzitu hurikánů je teplota vody v pásu mezi Afrikou a Střední Amerikou, který je označován jako „hlavní region rozvoje“.
Rekordně teplé dubnové počasí letos jen těsně nezaznamenala Evropa, kde průměrná teplota byla o 1,49 stupně Celsia vyšší než průměr za duben 1991–2020. Šlo o druhý nejteplejší duben v historii měření.
Díky nové mapě, kterou vytváří vědci z Akademie věd ČR, je nyní možné pro každý katastr zjistit, jaké klimatické podmínky lze očekávat ve třech navazujících 30letých obdobích do konce tohoto století.
Rekordní teploty zapříčinily, že ovocné stromy a řepka začaly kvést o měsíc dřív a všechny naráz. Teplotní výkyvy mají vliv i na vývoj včel. Je jich málo, což může ovlivnit letošní úrodu ovoce.
K blednutí dochází, když koráli kvůli vysoké teplotě vypudí řasy, které jim dodávají život a barvu. Pokud je tento jev vážný a trvá dlouhou dobu, mohou koráli uhynout.
Ovocné stromy letos rozkvetly o měsíc dřív než obvykle. „Ten aktuální stav je o něco málo horší, než byly průměrné výstupy globálních modelů,“ řekl pro Radiožurnál klimatolog Radim Tolasz.
Průměrná globální teplota za posledních 12 měsíců je rovněž nejvyšší v historii měření. Byla o 0,70 stupně Celsia vyšší než průměr mezi lety 1991 až 2020.
„Klima se mění tak dramaticky a tak rychle, že se budeme muset připravit na to, že naše příroda, i způsob, kterým žijeme a jakým fungujeme, velmi utrpí,“ popsal klimatolog Aleš Farda.
Tání ledovců, vysušování půdy, prachové bouře a extrémní formy života. To vše už podvacáté zkoumali vědci z Masarykovy univerzity na ostrově Jamese Rosse u Antarktidy.
„Nižší polohy Beskyd a Šumavy, Českomoravská vrchovina, Krušné hory. To jsou jednoznačně nejvíce ohrožené lokality na našem území,“ shodují se hydrometeorologové Martin Pecha s Tomášem Fryčem.
Poslední dekáda byla nejteplejší v historii. Podle vědců vše nasvědčuje tomu, že za to mohou emise produkované lidskou činností. Jak souvisí s ekonomickým rozvojem?
Zjistili, že medvědi v létě používali dvě hlavní strategie. Někteří stále jen odpočívali, aby šetřili co nejvíce energie. Většina se snažila plavat, aby nalezli potravu. Obě strategie ale selhaly.
„Rok 2023 se svou průměrnou roční teplotou umístil na 1. až 2. místě za 249 dosavadních roků od roku 1775, spolu s rokem 2018,“ konstatovali meteorologové.