otevírací doba

| dab, Iveta Vávrová |Ekonomika

Letos si poprvé vyzkoušíme Vánoce bez nákupů. Některé obchody chtějí i přes zákaz otevřít

Letos poprvé lidé na vánoční výprodeje do velkých obchodů vyrazí až po svátcích, v pracovní dny. Ještě loni měly obchody už na Štěpána otevřeno a lákaly zákazníky na první povánoční slevy. Lidé tak přicházeli utrácet peníze, které dostali místo dárků pod stromeček, a čekali právě na výprodeje. Letos to bude jinak, alespoň částečně. Velké prodejny totiž musí zůstat zavřené.

|Barbora Benešová |Ekonomika

Obchodníci prý ztratí kvůli omezení otvírací doby o svátcích stovky milionů korun

Obchodníci přijdou kvůli novému zákonu upravujícímu otvírací dobu o svátcích každý den o stovky milionů korun. Vyplývá to z průzkumu pro Hospodářskou komoru. Prodejny s plochou větší než 200 metrů čtverečních zřejmě budou mít o sedmi státních svátcích zavřeno. Rozhodli o tom včera poslanci, normu ještě musí podepsat prezident. Za porušení zákona by navíc hrozila pokuta až milion korun. Obchodníci si ale stěžují, že jde o nadměrnou regulaci a diskriminaci.

Velké obchody by měly mít zavřeno na Nový rok a o Vánocích, mírní PS návrh Senátu

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Větší obchody asi budou muset zůstávat povinně uzavřeny jen o třech svátcích, nikoli o sedmi, jak navrhoval Senát. Sněmovna dnes po rozsáhlé debatě předlohu horní komory o omezení prodejní doby zmírnila. Provozovatelé budou muset podle sněmovního návrhu zavírat na Nový rok a na dva vánoční svátky 25. a 26. prosince. Na Štědrý den budou moci být otevřeny do 14 hodin. Předloha teď míří k posouzení senátorům.

|Jitka Hanžlová |Zprávy z domova

Většina bank přes svátky zavře. Platby tak nemusí proběhnout včas

Mnoho lidí nechává placení složenek a dalších závazků v bance na poslední chvíli. Pak se ale může stát, že peníze na účet nepřijdou včas a hrozí zbytečná finanční ztráta. Nejde jen o různá penále za prodlení, ale například i o stavební spoření. Pokud by platba nepřišla v termínu, je možná ztráta nároku na státní podporu za uplynulý rok.

|Petr Vavrouška, Věra Pfeifferová, Pavlína Nečásková |Zprávy z domova

Poslanci projednají návrh zákazu prodeje ve vybraných prodejnách o svátcích

Poslanci se téměř po půlroce vrátí k senátnímu návrhu na zákaz prodeje o svátcích. Zavřené by měly zůstat velké prodejny nad 200 metrů čtverečních, malé obchody by mohly zůstat otevřené. Návrh se nelíbí pravicové opozici, výhrady mají i někteří koaliční poslanci. Autor návrhu - senátor za ČSSD František Bublan - předlohu hájí.