Aktivisté sestavili seznam 60 soch, které by v rámci boje za rasovou rovnost měly zmizet. Jsou na něm sochy Rhodese, Cromwella, Kolumba nebo sloup se sochou Nelsona na Trafalgarskému náměstí.
Demonstrace v Londýně byla převážně pokojná, stejně jako po většinu doby v sobotu. V sobotu večer se ale protestující poblíž Downing Street střetli s policisty, když na ně házeli petardy i bicykly.
Oběti jsou převážně lidé ze sociálně slabších skupin a cizinci například z Ukrajiny, Bulharska, Rumunska nebo Vietnamu. Obchodníci s lidmi oběti vydírají spíš jinými způsoby než fyzickým násilím.
Při zásahu v květnu 2018 policisté osvobodili celkem 12 lidí, které odsouzení nutili vykonávat těžkou fyzickou práci. Posílali je mimo jiné do továrny v Lyddu či myčky aut v Doveru.
Soud v Birminghamu v souvislosti s tímto případem poslal osm členů gangu do vězení na tři až 11 let za pašování lidí, praní špinavých peněz a za to, že své oběti zneužívali k nucené práci.
Policisté našli při zásahu proti obchodníkům s lidmi v britském Manchesteru šest Čechů z Mostecka, kteří se podle nich stali oběťmi takzvaného moderního otroctví.
Při zátahu proti novodobému otroctví na pracovištích, od myček aut po pečovatelské domy, britští policisté zachránili desítky pravděpodobných obětí nucených prací a zadrželi několik pachatelů.
Čtyři Čechy zadržela ve středu britská policie při razii v hrabství Kent kvůli podezření z obchodování s lidmi a moderního otrokářství. Osvobodila zároveň dvanáct lidí, které podezřelí vykořisťovali.
Raper prý chtěl upozornit na to, že američtí černoši nemůžou žít v mentálním vězení dalších 400 let. Svůj výrok označil za příklad svobodného myšlení, za něž je prý neustále napadán.
Britská premiérka Theresa Mayová pochválí na sobotní konferenci v Mnichově Česko. Rozbití gangu otrokářů v Británii s pomocí české policie považuje za úspěšný příklad bezpečnostní spolupráce v EU.
Po násilí a smrti v Charlottesville houstne ve Spojených státech atmosféra - mimo jiné se to projevuje ve sporech o to, jestli ponechat, anebo odstranit symboly otrokářské éry.
Dva největší obchodníci s kávou na světě přiznali, že mohli nakupovat z brazilských plantáží, kde panují otrocké podmínky. Společnosti Nestlé a Jacobs Douwe Egberts připustily, že neznají všechny své dodavatele. Podle dánské organizace Danwatch přitom na některých plantážích v Brazílii pracují lidé prakticky jako otroci.
Britský ministerský předseda vyloučil, že by Británie platila reparace za svůj podíl na někdejším výnosném obchodování s otroky. David Cameron to řekl během návštěvy Jamajky, kde se otázka otrokářství dostala na program jednání.
Královéhradecká policie ukončila vyšetřování případu údajných novodobých otrokářů. Navrhla obžalovat devětačtyřicetiletou ženu a jejího devětadvacetiletého syna, kteří podle policistů nabízeli lidem bez domova možnost výdělku, následně jim vzali doklady, nutili je k manuální práci a brali si na ně úvěry.
Velkou Británií otřásá případ novodobého otrokářství. Policie pomohla na svobodu trojici žen, která trpěla 30 let v jednom domě v jižním Londýně. Jejich věznitelé skončili za mřížemi. Soudce už je ale na kauci propustil.
Až 4,5 milionu žen je nuceno na celém světě k prostituci. Více než polovina z nich pochází z Asie a Tichomoří. Násilí na ženách je v této oblasti stálé problémem. Dokládá to i nedávný případ hromadného brutálního znásilnění v Indii. Čtveřici indických násilníků hrozí trest smrti. Kolik dalších ale chodí dál po světě beztrestně?
Případ novodobého otrokářství začal dnes rozplétat Krajský soud v Ústí nad Labem. Dva muži a dvě ženy měli podle obžaloby odvézt několik bezdomovců do Velké Británie, kde je měli následně obírat o peníze, které si tam vydělali. Podle obžaloby povedená čtveřice téměř věznila čtyři muže a jednu ženu a vozila je jen do práce a z práce.
I osm let po vstupu do Evropské unie míří Češi a Slováci houfně za prací na britské ostrovy. Někteří ale mají tu smůlu, že skončí v rukou novodobých otrokářů. Naletět se dá hodně snadno, ale dostat se na svobodu a zpátky domů je mnohem těžší.
Otrokářství nezmizelo z dnešního světa, má jen několik nových podob. Proti tomuto negativnímu jevu není imunní ani Evropská unie. Proto dnes Evropská komise přijala strategii boje proti obchodování s lidmi. Statistické odhady mluví o tom, že v zemích sedmadvacítky mohou být až statisíce obětí moderního otrokářství.
Otrokářství není pojmem z minulosti. Jeho moderní formy se objevují i v dnešním světě a nevyhýbají se ani zemím Evropské unie. Evropská komise proto přijala strategii boje proti obchodování s lidmi. V Bruselu ji představila komisařka pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová.
Téměř 200 Rumunů, kteří v Plzni pracovali v otrockých podmínkách, už míří domů. Plzeňský magistrát s policií a charitou pro ně vypravili speciální autobusy. Cizinci pracovali podle dostupných informací pro soukromou plzeňskou firmu 12 hodin denně za pouhých pět set korun měsíčně.
Plzeňská policie vyšetřuje tři cizince a jednoho Čecha, které viní z vydírání, omezování osobní svobody a pokusu o ublížení na zdraví. Muži nutili na 150 Rumunů k otrocké práci.
Sněmovna reprezentantů Spojených států se omluvila černochům za otroctví a další křivdy. Schválila rezoluci, ve které je bezprecedentní omluva obsažená. Afroameričanům se už kvůli otroctví omluvilo několik jižanských států, ale zatím nikdy federální instituce.
Čínská policie už zatkla na 170 osob podezřelých z obchodu s lidmi, vyšetření případu novodobých otroků žádá i prezident Chu Ťin-tao. Z ilegálních dolů a továren na výrobu cihel, kde museli dělníci pracovat v nelidských podmínkách, bylo dosud vysvobozeno na 600 lidí včetně dětí. O rozrůstajícím se skandálu každodenně informují i státní média.
Policie už vysvobodila na 500 osob pracujících v nelidských podmínkách. Bezpečnostní síly nyní prohledávají cihelny ve dvou čínských provinciích, podle státních médií v nich totiž může nedobrovolně pracovat až tisíc dětí.
V Číně bylo osvobozeno z otroctví 31 lidí. Muži museli tvrdě pracovat v cihelně spravované synem místního komunistického pohlavára. Za to nedostávali žádné peníze, pouze vodu a chléb.