ouattara

|Ondřej Bouda, Michal Šenk |Zprávy ze světa

Ouattara chce, aby násilnosti v Pobřeží slonoviny šetřil mezinárodní soud

Prezident Pobřeží slonoviny Alassane Ouattara se snaží nastolit pořádek v zemi zmítané občanskou válkou. Klíčovou ekonomickou aktivitu, vývoz kakaa, chce obnovit takřka okamžitě a do příštího týdne plánuje otevřít centrální banku. Ouattara také přislíbil, že do země pozve vyšetřovatele mezinárodního trestního soudu a nebude jim bránit v práci.

|Jan Prokeš, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Válka v Pobřeží slonoviny zřejmě skončila zajetím exprezidenta Laurenta Gbagba

Noční můra skončila, v Pobřeží slonoviny znovu zavládne mír. Tak hodnotí definitivní porážku bývalého prezidenta africké země Laurenta Gbagba jeho rivalové, i například bývalá koloniální mocnost Francie. Dobytím Gbagbovy opevněné rezidence v Abidžanu zřejmě dnes skončil několikatýdenní konflikt, ve kterém od začátku vítězili ozbrojenci podporující mezinárodně uznávaného vítěze voleb.

|Jan Šmíd, Michal Šenk |Zprávy ze světa

Ouattara obklíčil Abidžan, přišel si pro vládu nad Pobřežím slonoviny

V západoafrickém Pobřeží slonoviny se možná schyluje ke konci politického chaosu, který tam trvá od podzimních voleb. Po nich neuznal porážku dosavadní prezident Laurent Gbagbo a od té doby bojuje o moc s mezinárodně uznaným vítězem Alassanem Ouattarou. Jeho milice vstoupily po úspěšné ofenzívě ze severu země do největšího města a sídla vládních úřadů Abidžanu, který byl dosud pod kontrolou Gbagbovy armády.