pacienti

|Iveta Vávrová |Technologie

Pacienti s roztroušenou sklerózou testují neurostimulátor, který jim pomáhá chodit

S roztroušenou sklerózou nebo po mozkové příhodě nemusí člověk hned skončit na invalidním vozíku. V Česku teď desítky pacientů testují speciální přístroj, který jim pomáhá při chůzi. Zařízení připevněné na noze vysílá elektrické impulzy, které stimulují svaly. Ačkoliv není vhodný pro každého, některým lidem s neurologickými problémy může sloužit lépe než kolečkové křeslo. Jenže zařízení na dvě nohy stojí jako malé osobní auto a zdravotní pojišťovny zatím na něj nepřispívají…

Místo náplasti mobil. Vědci vyvíjejí aplikaci na odvykání kouření, pacientům pošle zprávy

|Pavla Lioliasová |nepoužívat - Věda

Čeští vědci testují mobilní aplikaci na odvykání kouření. Má nahradit rozhovory pacientů s terapeutem. Lidí se ptá, jestli si dnes zapálili nebo radí s abstinenčními příznaky. Program vyvinuli vědci v Norsku. Tým Adama Kulhánka z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ho teď přizpůsobuje českým podmínkám.

| ČTK, Petra Novotná, Marie Horňáková |Zprávy ze světa

Státní zastupitelství v Mnichově obvinilo porodní asistentku z 9 pokusů o vraždu heparinem

Úřady v Mnichově obvinily 34letou porodní asistentku z pokusu o devítinásobnou vraždu. Žena údajně pacientkám před císařským řezem vpichovala heparin, tedy látku k ředění krve. Tím jim způsobila nebezpečné krvácení. Podle státního zastupitelství byla jejím motivem nespokojenost v práci. Žádná z matek nezemřela, v pořádku jsou i jejich děti.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Dětem z Barmy, které před dvěma lety operovali čeští lékaři, se daří dobře, zjistil zpravodaj ČRo

V Barmě žijí tři malé děti, kterým zachránili život čeští lékaři. Narodily se s vážnou srdeční vadou v zemi, kde kvalita zdravotní péče nedosahuje valné úrovně. Před dvěma lety je proto v rámci programu Medevac převezli do Prahy, kde podstoupily operace. Dvě ze tří dětí našel přímo v Yangunu zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu.