„Vtrhnul sem, dal mi ránu, další dal doktorovi,“ popisuje sestra Romana Lepltová. Také proto má na vybraných odděleních náchodské nemocnice personál k dispozici bezpečnostní tlačítka.
V českém tisku se ve čtvrtek dočtete, že soukromá sanitka roky fiktivně vozila pacienty a účtovala za to peníze od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Zjistily to Hospodářské noviny.
Jestli se zdravotníci dočkají mimořádných odměn i za současnou vlnu pandemie, není jasné. Končící a nastupující vláda se totiž neshodnou na tom, čí je to úkol.
„Nemocnice jsou poměrně hodně zatíženy. Nestíhají tak dohlašovat hospitalizace v reálném čase,“ řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
Jak zjistil server iROZHLAS.cz, Babišův kabinet vyhověl přání Rumunska sužovaného covidem: v sobotu přiletěli do země vládním speciálem dva rumunští pacienti s covidem-19.
„Pacienti budou mít aktuální laboratorní výsledky, texty ambulantních zpráv, budeme jim posílat notifikace k návštěvám, budou si moct požádat o recept nebo komunikovat s IKEMem,“ popisuje Petr Raška.
V tisku se v pondělí dočtete, že některé pacientské organizace budou možná muset skončit nebo se zásadně změnit. Ohroženy jsou například organizace zastupující pacienty s autismem nebo Alzheimerem.
Více než polovina z registrovaných jsou starší 60 let. Přihlásilo se také asi 1100 seniorů nad 70 let, kteří se mohou hlásit bez kódu jen na základě věku už od začátku března.
Ve středečním českém tisku se dočtete, že Brusel chce narovnat platy mužů a žen. Navrhuje, aby firmy zveřejňovaly, jaký plat u nich obě pohlaví mají, píší Hospodářské noviny.
„Pacient nikdy nezůstane před nemocnicí, vždy bude přijat, i když ta péče už nemusí být taková,“ popisuje pro Český rozhlas Plus Marek Vácha ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Situace v nemocnicích na západě Čech je kritická, ale o něco méně než dřív. Není tak podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) potřeba, aby byli odtamtud pacienti převáženi do Německa.
Většinu obviněných převážně tvoří lékaři a zdravotní sestry nejmenovaného soukromého zdravotnického zařízení, informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.
„Bylo mi hrozně líto mých pacientů na pohotovosti, když k nim vejdu a mám obličej zakrytý ochrannou maskou,“ napsal Robertino Rodriguez, terapeut ze San Diega, který inspiroval i další.
Šíření nákazy v nejhůře zasažené evropské zemi tak stále nevykazuje známky zpomalení. Šéf italské civilní ochrany Borrelli řekl, že z původně infikovaných se za posledních 24 hodin 414 zcela vyléčilo.
Případy nákazy koronavirem hlásí 18 evropských zemí. V Evropě je 14 mrtvých, z toho 12 v Itálii, kde je na severu země i nejvíc nakažených. Česká vláda radí, aby se lidé cestě do oblasti vyvarovali.
Sdílený lékový záznam přinese lékařům, lékárníkům a záchranářům přehled o lécích, které pacienti užívají. Organizace zastupující pacienty se ale obávají vyzrazení osobních informací a stigmatizace.
„Domníváme se, že systém e-neschopenek je plně funkční,“ řekla pro Radiožurnál ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Během čtvrtečního rána pak přišlo několik tisíc e-neschopenek.
Nová protinádorová léčivá látka, kterou testují čeští vědci a lékaři, je podle dosavadních výsledků pro pacienty bezpečná. Klinická studie léku MitoTam je v úvodní fázi. Jak velký posun může přinést?
Klinická studie Mitotamu je aktuálně ve fázi I. Onkologové z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze především zjišťují snášenlivost a bezpečnost léčby pro pacienty.