pád letadla

|Linda Nagyová, mah |Zprávy ze světa

‚Poslední minuty v černé skříňce chybí.‘ Slovensko znovu prošetří havárii vojenského letounu

Slovenská generální prokuratura nechá přezkoumat pád vojenského letadla AN-24. Při nehodě stroje, který před více než deseti lety vezl slovenské příslušníky sil KFOR z mise v Kosovu, zemřelo 42 lidí. Jeden voják přežil. Za neštěstí mohla podle oficiálního vyšetřování chyba pilota. Na prokuraturu se ale obrátil muž, který věří, že příčinou byla porucha.

|Zdeněk Novák, dp |Zprávy ze světa

Pád letadla na Maltě nepřežili tři úředníci z francouzského ministerstva obrany a dva podnikatelé

Nejméně pět lidí zemřelo po pádu malého letadla na Maltě. To havarovalo krátce po startu z letiště ve městě Luqa jen kousek od ranveje. Na místě vzplanul mohutný požár. Z lidí na palubě neštěstí nikdo nepřežil, všechny oběti byly francouzské národnosti. Ministr obrany Jean-Yves Le Drian uvedl, že tři z obětí pracovali pro jeho resort. Další dva lidé byli soukromými podnikateli.

|Zprávy ze světa

Až 5 tisíc britských turistů se vrací z Egypta domů, další ale čeká zdržení

Do nedělního večera by se domů mělo vrátit až 5 tisíc britských turistů, kteří uvízli v letovisku Šarm aš-Šajch. Další Brity čeká při návratu do vlasti asi dvou až třídenní zdržení, uvedl pro BBC ministr zahraničí Philip Hammond. Podle něj by tragédie ruského letadla minulý víkend mohla mít dopad na cestování do Severní Afriky a na Blízký východ.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Rebelové na Ukrajině zadržují vlak s věcmi obětí z malajsijského letadla

Ukrajinská vláda se snaží dostat z území ovládaného proruskými povstalci vlak s nákladem osobních věcí obětí katastrofy malajsijského boeingu. Na místo, kde se letadlo před 14 dny zřítilo, se dostali nizozemští a australští experti a také pozorovatelé OBSE. Podle dohody zástupců Ukrajiny a Ruska z jednání v běloruském Minsku mají mít volný přístup k troskám letadla i v dalších dnech.

|Josef Suk, Nikola Bojčev, Lucie Maňourová, Kristina Winklerová |Regiony

Před 40 lety spadlo u Srbské Kamenice jugoslávské letadlo

Srbská Kamenice na Děčínsku si dnes připomíná 40. výročí letecké katastrofy. Na okraj obce se 26. ledna roku 1972 zřítilo letadlo jugoslávské společnosti JAT, které mířilo ze Stockholmu do Bělehradu. Pád z výšky přes 10 kilometrů přežila jen letuška Vesna Vulovičová, 27 cestujících a členů posádky zahynulo.